Rubļa vērtības kritums ietekmēs pensiju apmēru 1

Piektdiena, 19 dec 2014, 12:15 Versija drukāšanai

Rubļa vērtības kritums ietekmēs pensiju apmēru
Otrdien, 16. decembrī Krievijas rublis piedzīvoja būtisku vērtības kritumu. 2014. gada sākumā rubļa vērtība attiecībā pret eiro bija 45 rubļi, bet jau decembra vidū tā piedzīvoja strauju rubļa vērtības lejupslīdi un vērtība pret eiro pārsniedza 100 rubļu atzīmi. Ko tas nozīmēs Latvija iedzīvotājiem šobrīd un kādas sekas gaidāmas nākotnē?


Ārvalstu ekonomisti un analītiķi tīksminās uz rubļa “kapa”, bet Krievijas Centrālās bankas vadība šajā grūtajā laikā vēl iedzīvotājiem un sev izturību un pacietību. Paši Krievijas iedzīvotāji stāsta, prātam neaptveramas lietas. Atsevišķos Maskavas veikalos šobrīd parādījās cenrāži uz importētām precēm nosacītās vienībās – tieši tā kā 90 – jos. Tie, kuriem ir aizdevumi dolāros vai citā ārzemju valūtā iet streikot. Daudzos gadījumos tās ir jaunas ģimenes, kurām tagad būs jāatmaksā savi aizdevumi divkāršā apmērā. Tie, kuri veidoja uzkrājumus bērnu nākotnei un izglītībai, tagad pārdzīvo. Bet tie, kuriem parādi ir Krievijas rubļos, bet uzkrājumi ārzemju valūtā, noteikti priecājas. Tiesa, tādu nav daudz.

 

Vispārējā situācija parastajam iedzīvotājam ir vairāk kā bēdīga. Importa preces kļūst dārgākas.Uzņēmēji, kuru sadarbība ir saistīta ar ārvalstu parteriem, uzskata, ka tas būtiski ietekmēs viņu uzņēmumus. Aizdevumi, kļūst nepieejami, jo Centrālā banka pieņēma lēmumu būtiski pacelt bāzes procentu likmi. Banka bāzes procentu likmi paaugstināja no 10,5% uz 17% . Tāda ir procentu likme pret kuru Centrālā banka aizdot naudu komercbankām, bet tās savukārt pieliek klāt savu procentu likmi un kreditē uzņēmumus un iedzīvotājus. Šī procentu likme šobrīd ir apmēram tāda pati, pret kādu Latvijā izsniedz “ātros” patēriņu aizdevumus. Iedomājaties tikai, kā uz tādiem kreditēšanas nosacījumiem uzņēmums var paņemt ilgtermiņa aizdevumu attīstībai! Tas ir praktiski neiespējami un neizdevīgi.

Par to, kas notiks tālāk, viedokļi atšķiras. Internetā parādījās informācija, ka valūtas maiņas punkti masveidā iegādājas displejus, kuri varēs uzrādīt kursu vairāk kā 100 rubļi pret 1 eiro.

 

No citas puses, viss var būtiski izmainīties, tam par iemeslu var būt tas, ka no 2015. gada 1. janvāra Krievija pārdos gāzi un naftas produktus, tikai Krievijas valsts valūtā. Citiem vārdiem sakot Krievijas federācijai ir pat izdevīgi, ka visi pārdot rubļus un tas zaudē savu vērtību. Pēc 1. janvāra visi Krievijas energoresursu pircēji būs ieinteresēti pirkt rubļus, lai norēķinātos par preci, kura tiem tik ļoti nepieciešama. Attiecīgi, ja pieprasījums pēc rubļa palielināsies, tad arī palielināsies tā vērtība. Pilnīgi iespējams, drīzumā pēc Jaunā gada, rubļa svārstības beigsies. Tomēr ņemot vērā to, ka šīs prognozes ir provizoriskas, Latvijas iedzīvotājiem no tā vieglāk nepaliek. It īpaši, tas skar 14 tūkst. Krievijas pensionārus, kuri pensiju saņem rubļos, bet Latvijā tā tiek konvertēta eiro. Līdz ar to, ja Latvijā dzīvojošs pensionārs, gada sākumā saņēma 100 eiro, tad decembrī viņš saņems tikai 50.

 

Krievijas vēstniecība Latvijā ziņo, ka valūtas svārstības nevar būt par iemeslu pensiju palielināšanai. Politiķis atgādināja, ka 2014. gada laikā Krievijas pensijas tika indeksētas divas reizes. Tomēr ir skaidrs, ka pensiju palielinājums uz 6% un 1% nav jūtams, ņemot vērā rubļa vērtības kritumu uz 27%. Latvijas uzņēmēji pagaidām neizjūt rubļa vērtības krituma sekas.


Pilsētas domes Biznesa attīstības nodaļas vadītājs Vladimirs Nadeždins norāda, ka viņa rīcībā nav informācijas par Daugavpils uzņēmumiem, kuriem ir radušās grūtības straujā Krievijas rubļa vērtības krituma dēļ. Tomēr pastāv risks, ka grūtībās var nonākt Daugavpils Lokomotīvju Remonta Rūpnīca un Pievadķēžu rūpnīca Ditton. Citos uzņēmumos Krievijas eksporta īpatsvars nav tik kritiski liels.

 

Daugavpils pārvadātāji ar Krievijas klientiem sadarbojas pagaidām uz jau noslēgto līgumu pamata, bet ir zināms, ka Krievijas ekonomika tiks “iesaldēta” uz Jaungada un Ziemassvētku svinēšanas laiku. Un, kas notiks pēc “atkušanas”, neviens nezina. Skaidrs ir tas, ja tuvākajā nākotnē Krievijas rublis neatgūs savas pozīcijas, tad Krievijas uzņēmējiem būs neizdevīgi izmantot ārvalstu pārvadātāju pakalpojumus importa preču piegādei. Attiecīgās preces Krievijā varēs iegādāties daudz mazāks iedzīvotāju skaits un šo preču piegādes izmaksas pieaugs apmēram divas reizes.

 

Visbeidzot, rubļa svārstības jūtami ietekmēs Latvijas tūrisma nozari. Vietējās tūrisma aģentūras, kuras ierasti sniedza pakalpojumus tūristiem no Krievijas organizējot, Ziemassvētku ekskursijas pa Rīgu, novēro pieprasījuma lejupslīdi. Acīmredzami, ka arī mūsu pilsētā janvāra sākumā, mēs redzēsim daudz mazāk automašīnu ar Krievijas reģistrācijas numuriem. Apciemot radiniekus Latvijā, kur kā valsts valūtu lieto eiro, ir liela izšķērdība…

0
Autors:Grani.lv
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (1)

opuitytrhjkll; 25 janvārī 2015 14:25

Latvijas pilsoņi nekādu pabalstu nesaņem no Krievijas

 Pabalstu saņem Krievijas pilsoņi, un nepilsoņi kuri paņēma Krievijas pilsonību tie un saņem no krievijas pabalstu.

  Bet kur Latvijas pilsoņu pabalsti par padomju laikiem ?  Latvija nemāksā un Krievija arī nemaksā.

Citas ziņas

 

Šodien, 16:10 Vitebskā klājā nākusi unikālā grāmata par Latvijas un Baltkrievijas vēsturi
Šodien, 16:08 4. maijā Rotko centrā bezmaksas kamermūzikas koncerts
Šodien, 15:40 Darba piedāvājumi Daugavpilī (2018. gada 23. aprilī)
Šodien, 10:21 «Mirušais nāk!» Īsts detektīvs Artilērijas ielā
Šodien, 10:17 Nezaudējiet modrību pavasarī – garnadži nesmādē pat radiatorus
Šodien, 10:14 Urbanovičs noliedz saistību ar māju Pierīgā; žurnālisti un kaimiņi redz ko citu
Šodien, 10:10 VK šaubas par naudas izlietojumu teātra un mūzikas mākslas jomās
Vakar, 21:57 Daugavpils dome no Iekšlietu ministrijas sanēma savā īpašumā bumbu patvertni (VIDEO)
Vakar, 21:55 Preiļu pamatskolas skolnieki atveda dāvanas dzīvnieku patversmei (VIDEO)
Vakar, 21:52 Visā Latvijā un Daugavpilī notika ātruma maratons (VIDEO)
Vakar, 21:49 Uz Daugavpils satiksmes projektu realizāciju nepietiek 5 miljonu eiro (VIDEO)
Vakar, 21:46 Dzīvojamajā mājā Gaismas ielā 7 darbi turpinās (VIDEO)
Vakar, 21:43 “Atmiņu lāde” var palīdzēt sagatavoties Martas ballei (VIDEO)
Vakar, 21:40 Muzejā atklāja izstādi “Brīvības stāsti: Ģimenes vēsture – Latvijas vēsture”
Vakar, 21:37 Turpinās pašvaldības īstenotā grants ceļu asfaltēšanas programma (VIDEO)

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

Projekti

Projekti

Projekti