Pētījums: vairums pusaudžu Eiropā neizpilda minimālo aktivitāšu normu

Pētījums: vairums pusaudžu Eiropā neizpilda minimālo aktivitāšu normu
Eiropas valstīs vidēji 70% pusaudžu dienā mazāk nekā stundu velta fiziskām aktivitātēm, liecina Pasaules veselības organizācijas (PVO) veiktais Starptautiskais skolēnu veselības paradumu pētījums.

PVO norādījumos un ieteikumos noteikts, ka bērniem vajadzīga vismaz 60 minūšu ilga fiziskā aktivitāte ar mērenu vai enerģisku intensitāti dienā. Fiziskā aktivitāte var būt gan sporta nodarbības, gan spēles ar draugiem, gan iešana kājām, arī skrituļošana, riteņbraukšana, dejošana, peldēšana, slēpošana, slidošana.

 

Aptaujājot Latvijas skolēnus par fiziskām aktivitātēm, atklājās, ka pietiekama fiziskā aktivitāte - katru dienu vismaz 60 minūtes dienā - ir kopumā 18,5% skolēnu. Zēniem pietiekama fiziskā aktivitāte ir augstāka nekā meitenēm. Salīdzinot pa vecuma grupām, meitenēm fiziskā aktivitāte, palielinoties vecumam, samazinās, zēniem visaugstākā tā ir 11 gadu vecumā.

 

Pēc 2014.gada aptaujas rezultātiem var secināt, ka Latvijā skolēni savā brīvajā laikā samērā ilgstoši skatās televizoru, ieskaitot video un DVD, visas nedēļas garumā, šonedēļ informēja pētnieki. Vismaz četras stundas dienā televizoru darba dienās skatās kopumā 18,8% skolēnu, bet nedēļas nogalēs gandrīz divreiz vairāk – 36,4% bērnu. Gandrīz visiem pusaudžiem, izmantojot datorus vai mobilos tālruņus, ir interneta pieslēgums mājās vai skolā.

 

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un veselības ministrs Gints Belēvičs pusaudžu mazkustīgo dzīvesveidu vēlas risināt, skolās ieviešot trešo sporta stundu nedēļā.

 

Ceturtdien, 17.martā Veselības ministrija iepazīstināja ar Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā skolēnu veselības paradumu pētījumu, kurā piedalījās arī Latvija. Pētījums dod ieskatu 42 Eiropas un Ziemeļamerikas valstu 11, 13 un 15 gadu vecu skolēnu veselībā un veselības paradumos, tajā skaitā Latvijas datos salīdzinājumā ar citām valstīm.