“Visbiežāk nepatīkamas situācijas, kas saistītas ar iepirkšanos internetā, ir cilvēku sagrozītas digitālās vides uztveres dēļ. Tajā ir principi kā reālajā dzīvē. Piemēram, mēs cilvēkam uz ielas, kurš “no rokas” pārdod apavus, neuzticam visu savu maku. Kāpēc mēs nepārliecināmies par interneta veikala reputāciju, pirms nododam kredītkaršu datus?” jautā Digitālās drošības alianses vadītāja Sanita Igaune.
1. Izvēlieties zināmus interneta veikalus vai arī pirms tam veiciet izpēti, lai pārliecinātos, ka tirgotājs ir respektabls un uzticams. Ikvienā interneta meklētājprogrammā, piemēram, Google var atrast atsauksmes par teju ikvienu interneta veikalu.
2. Tirgotāja interneta vietnē ir jābūt informācijai par piegādes laiku, veidu un izmaksām. Rūpīgi izlasiet piegādes un preču atgriešanas noteikumus.
3. Ieteicams iepirkties interneta lapās, kuras atbalsta 3D Secure drošības sistēmu, ko izveidojušas starptautiskas karšu kompānijas VISA un MasterCard. (var atpazīt pēc logotipiem MasterCard SecureCode un/vai Verified by VISA).
4. Maksājot internetā, norēķinu datus ievadiet tikai adresē, kura sākas ar “https” jeb t.s. protokolu drošai saziņai (par to norāda burts – s).
5. Vēlams, lai pirkumiem internetā būtu atsevišķa karte, kas nav piesaistīta uzkrājumu vai algas kontam. Tas palīdzēs izvairīties no gadījumiem, kad pēc pirkumiem vai pakalpojumu iegādes nezināmā interneta vietnē, var pazust nauda no konta, jo tirgotājs ir saglabājis kartes datus vai pirkuma brīdī tos pārtvēris nelabvēlis.
6. Regulāri pārbaudiet bankas konta stāvokli, lai pārliecinātos, ka bez jūsu ziņas netiek veikti maksājumi vai citas darbības.
7. Datorā izmantojiet antivīrusa programmu un regulāri veiciet programmatūras atjauninājumus, lai samazinātos ārēju uzbrukumu risks. Pirkumiem tiešsaistē vislabāk izmantojiet personīgo datoru par kuru ziniet, kas to ikdienā lieto un kāds tam ir programmnodrošinājums.
8. Iegādājoties preci vai pakalpojumu interneta sludinājumu portālā, nekad nemaksājiet drošības naudu, ja dzīvē neesi redzējis pārdevēju vai preci.
9. Ja vēlieties izvairīties no sava bankas konta lietošanas, pirkumiem var izmantot interneta norēķinu un naudas pārskaitījumu platformas, piemēram, PayPal.