Ādas kopšana ziemā – kas par to jāzina?

Ādas kopšana ziemā – kas par to jāzina?

Āda ir mūsu organisma lielākais orgāns. Kopā ar nagiem, matiem, kā arī dziedzeriem tā veido segaudu orgānu sistēmu. Āda ir ļoti būtisks un jutīgs cilvēka orgāns ar savu īpašo struktūru un fizioloģiju, līdz ar to mums ir jāpievērš īpaša uzmanība savas ādas veselībai un pareizai kopšanai. Turklāt āda ir arī viens no mūsu veselības un estētiskā skaistuma spoguļiem. Tomēr bieži vien cilvēki, nedomājot par savu veselību, nepievērš pienācīgu uzmanību savas ādas stāvoklim.

Ādas veselība un pareiza kopšana ir aktuāla jebkurā gadalaikā, tostarp ziemas sezonā, kad vējš, aukstums, sauss gaiss telpās kopā ar nepareizu un sezonai neatbilstošu ādas kopšanu var radīt ādas mitruma zudumu, pastiprinātu jutīgumu, diskomfortu un pat hronisku ādas slimību saasināšanos.

 

Pareiza ādas kopšana ziemā

Kā skaidro speciālisti, galvenie faktori, kas ziemā negatīvi ietekmē ādu, ir zema gaisa temperatūra, nepietiekams mitruma līmenis un sauss gaiss, ko rada iekštelpu apsilde. Šie faktori veicina ādas dabiskā mitruma zudumu, kas pasliktina veselīgas ādas izskatu, paātrina ādas novecošanu un veicina sīko grumbiņu pastiprinātu rašanos.

 

Lai no tā izvairītos, vairumā gadījumu atliek vien ievērot dažus būtiskus principus:

 

Pasargājiet sevi no apkārtējās vides ietekmes. Nēsājiet cepuri, šalli, cimdus, raugieties, lai apģērbs nav raupjš un nekairina ādu.

 

Mitriniet ādu ar tam paredzētiem līdzekļiem. Ādas kopšanā, īpaši ziemā, liela uzmanība jāpievērš pareizai ādas mitrināšanai, aizsardzībai un ādas barjeras atjaunošanai. Mitrinošo līdzekli ieteicams uzklāt uzreiz pēc mazgāšanās un ādas nosusināšanas ar maigu dvieli. Ziemā piemērotāki būs biezākas konsistences, taukaināki krēmi un balzami. Jāņem vērā, ka ziemā šie līdzekļi, iespējams, būs jāuzklāj atkārtoti, atbilstoši ādas vajadzībām.

 

Lietojiet ādas aizsardzības līdzekļus savlaicīgi. Ieteicams mitrinošos līdzekļus ādai uzklāt aptuveni pusstundu pirms došanās laukā, pirms došanās ārpus telpām pārliecinoties, ka uzklātais līdzeklis ir pilnībā iesūcies ādā.

 

Sargājiet un kopiet lūpu ādu, pirms došanās laukā un pēc pastaigām izmantojiet lūpu balzamu.

 

Rūpējieties par roku ādu. Roku krēmu būtu ieteicams lietot pēc katras roku mazgāšanas. Ja izmantojat roku dezinfekcijas līdzekli, krēmu uzklāj, kad tas ir pilnībā nožuvis. Lai pasargātu roku ādu, ieteicams mājas uzkopšanas darbus un trauku mazgāšanu veikt cimdos.

 

Rūpējieties par gaisa kvalitāte telpās. Lai uzlabotu gaisa mitruma līmeni mājoklī vai darba vietā, ieteicams regulāri vēdināt telpas un izvietot gaisa mitrināšanas iekārtas.

 

Arī vīriešiem jārūpējas par ādu

Lai arī pastāv mīts, ka vīriešiem neklājas īpaši aizrauties ar kosmētikas un skaistumkopšanas līdzekļiem, šis pieņēmums ir gaužām aplams.

 

Vīriešiem pēc skūšanās obligāti jālieto krēms, kas atjauno ādas aizsargbarjeru. Tāpat nepieciešama un ieteicama būtu balzama, kas mitrina lūpu ādu, regulāra izmantošana. Tiem stiprā dzimuma pārstāvjiem, kuru darbs saistās ar ilgstošu uzturēšanos āra apstākļos, ziemas sezonas vajadzīgākie ādas kopšanas līdzekļi būs taukaini, barojoši roku, sejas un ķermeņa krēmi. Šie produkti noteikti noderēs arī tiem aktīva dzīvesveida piekritējiem, kas dodas skriet, slēpot, makšķerēt vai piekopj kādu citu hobiju ziemas apstākļos.

 

Smēķēšanas ietekme uz sejas ādu

Ņemot vērā aukstā gadalaika ietekmi uz ādu, īpaša uzmanība sejas ādas veselībai un kopšanai ziemā ir jāpievērš cigarešu smēķētājiem, jo cigarešu dūmi var pastiprināt negatīvo ietekmi uz ādas veselību. Cigaretes degšanas procesā izdalās dūmi, kas satur vismaz 7000 dažādu ķīmisku savienojumu, un ieelpoto kaitīgo vielu ietekmē ādā veidojas gandrīz divreiz mazāk kolagēna, kas nodrošina ādas elastību un tvirtumu. Cilvēkam novecojot, kolagēna daudzums ādā samazinās, un līdz ar to āda pamazām zaudē elastību, uz sejas sāk veidoties krunciņas. Cigarešu smēķētāji faktiski tīšuprāt veicina ādas novecošanu un krunciņu veidošanos – smēķētāju āda straujāk zaudē veselīgu izskatu un pievilcību.

 

Lai uzlabotu ne vien savas ādas, bet arī kopējo veselības stāvokli, cigaretēm pēc iespējas ātrāk ir jāsaka ardievas. Atmetot šo netikumu, visai drīz uzlabosies pašsajūta un vaigos atkal atgriezīsies dabisks, veselīgs sārtums.

 

Tomēr jāapzinās, ka smēķēšana visai bieži ir saistīta ar atkarību no cigaretēs esošā nikotīna un tās pārvarēšana var izrādīties gana izaicinošs process, kur ar rakstura stingrību vien var nepietikt. Līdz ar to cigaretes ir ieteicams aizstāt ar kādu aktīvāku nodarbi – garām pastaigām, aktīvāku sportošanu vai kādu citu hobiju, kas palīdz saglabāt fizisko formu un mazina stresu. Tāpat, lai mazinātu vēlmi pēc cigaretēm, var izmantot nikotīna plāksterus vai košļājamo gumiju.

 

Tie, kuri nevar vai nevēlas atmest, cigaretes mēdz aizvietot ar bezdūmu alternatīvām, kurās nav degšanas procesa un kuras nerada cigaretēm līdzīgus dūmus. Bezdūmu alternatīvām var būt mazāka ietekme, jo tās izdala kaitīgās vielas mazākā apjomā salīdzinājumā ar cigaretēm, tomēr arī to lietošana nav bez riska. Tāpēc labākais risinājums vienmēr ir pilnīga smēķēšanas atmešana.

 

Ziemīgi laikasptākļi, ledains vējš un sauss gaiss ir izaicinājums ādas veselībai, tāpēc vienmēr ieteicams ģērbties atbilstoši laikapstākļiem un pievērst pastiprinātu uzmanību ādas kopšanai ziemas mēnešos. Un jāatceras, ka tādi kaitīgi ieradumi kā cigarešu smēķēšana pastiprina kaitīgo ietekmi uz ādas veselību.