Vai beidzamajā laikā cīnies ar pastiprinātu nogurumu? Noteikti neesi vienīgais. Tomēr, ja domā, ka tas saistīts ar tumšajiem vakariem, vēsāku laiku un pulksteņa pārgriešanu, iespējams, smagi kļūdies. Ziņu portālam “Tyla” miega eksperte ir atklājusi septiņus faktorus, kas var likt jums justies nogurušam.
Augsts kortizola līmenis
Kad esat pakļauts stresam, kortizola (hormona) līmenis paaugstinās. Šīs ķermeņa reakcijas mērķis ir uzturēt jūs možu, lai jūs spētu tikt galā ar stresu. Tomēr, pēc bioķīmiķes un vides zinātnieces Džeinas Ollisas domām, sabiedrība kļūst arvien nervozāka, saspringtāka, un tas nozīmē, ka cilvēka vidējais kortizola līmenis ir strauji pieaudzis, un tas var apgrūtināt iemigšanu, līdz ar to radīt izraisīt nogurumu nākamās dienas laikā.
Paaugstināta trauksme
Līdzīgi kā kortizols ietekmē jūsu ķermeni, trauksme (neatkarīgi no tā, vai tā ir apzināta vai neapzināta) var būt šķērslis atpūtai, īpaši nakts laikā. Paaugstināts trauksmes stāvoklis dažkārt izsūc enerģiju un apgrūtina atslābināšanos. Lai to pārvarētu, eksperte iesaka cilvēkiem sagatavot plānu nākamajai dienai, jo tas var palīdzēt mazināt trauksmi.
Hormoni
Sievietēm ķermeņa izmaiņas, kas īpaši ietekmē hormonu darbību, piemēram, menstruācijas un menopauze, var ievērojami ietekmēt spēju aizvērt acis, līdz ar to miegs var būt traucēts un cilvēks var izjusts pastiprinātu nogurumu.
Mazkustīgs dzīvesveids
Daudzi cilvēki, kas cieš no paaugstināta noguruma, aizmirst par kustību un vingrinājumu ietekmi uz labsajūtu. “Regulāras fiziskās aktivitātes, īpaši mēreni aerobikas vingrinājumi, uzlabo miega kvalitāti,” skaidro eksperte. Tomēr viņa piebilst: “Izvairieties no enerģiskiem treniņiem pirms gulētiešanas, jo tie var aizkavēt iemigšanu.”
Pārāk daudz zilās gaismas
Ir pierādīts, ka tehnoloģijas pirms gulētiešanas ir jāaizliedz ikvienam, kurš cīnās ar miega problēmām. Zilā gaisma, ko atstaro klēpjdatori, tālruņi un televizori, var aizkavēt melatonīna izdalīšanos, kas smadzenes uztur nomodā daudz ilgāk, nekā jūs varētu gaidīt. “Ekrāni ir jāizslēdz stundu vai divas pirms gulētiešanas,” iesaka eksperte.
Ēd pārāk vēlu
Lai gan eksperti bieži vien diskutē par dienas pēdējās maltītes “pareizo” laiku, eksperte apgalvo, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks, kurš cīnās ar miega problēmām, neatliktu pēdējo dienas maltīti uz vēlāko un nebaudītu pusnakts uzkodas. “Ēšana pirms gulētiešanas var traucēt miegam, jo jūsu ķermenis koncentrējas uz gremošanu, nevis atslābināšanos,” skaidroja eksperte.
Neregulāra nakts rutīna
Lai gan tādi faktori kā darba maiņas, ballītes dažkārt var ietekmēt laiku, kad jūs dodaties pie miera, eksperte apgalvo, ka ir svarīgi izveidot pēc iespējas vienmērīgāku gulētiešanas rutīnu, jo tas ievērojami uzlabos miega kvalitāti.