“Dzīvības cena Latgalē” (Raidījums nr. 3)

Raidījumu cikls, kura ietvaros reizi mēnesī centīsimies rast atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem par Latvijas veselības aprūpes sistēmu, ko iedzīvotāji bieži uzdod.

Šoreiz runāsim par ģimenes ārstiem. Ir tik daudz cilvēku, tik daudz viedokļu par šo ārstu darbu. Bet jebkurā gadījumā jāatzīst, ka viņi ir tie, kas ir mums – blakus – gandrīz visas mūsu dzīves garumā.

 

Un steidzamies uz Dagdu pie mūsu galvenās varones - ģimenes ārstes Olgas Golubes.

 

Viņa ir Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekle. Šai ārstei ir 1500 pacientu, kas norīkoti viņa praksē. Olga Golube šo skaitli uzskata par optimālu, ja ārstu interesē sniegto medicīnisko pakalpojumu kvalitāte.

 

“Mājas vizīžu” veikšana ārpus pilsētas ciemā vai viensētā ir viena no būtiskām atšķirībām starp lauku ģimenes ārstu un pilsētas ārstu darbu. Jā, bieži vien ir jāmēro simtiem kilometru mēnesī, lai nokļūtu pie sava pacienta. Un nav svarīgi, vai tā ir vasara vai ziema. Cilvēks lūdz palīdzību, un Olga Golube brauc ceļā.

 

Ceļš no nākamā pacienta līdz ārsta kabinetam Dagdā, kur pacienti jau gaida dakteri Olgu Golubi, ilgst aptuveni pusstundu. Un šī ir lieliska iespēja apspriest jaunākās ziņas, kas acīmredzot neiepriecinās tos, kuriem aptieka šodien ir obligāts apmeklējums.

 

Olga Goluba piekrīt mūsu aptaujas dalībnieku viedoklim, jo, būdama ārste, komunicējot ar pacientiem, un lielākā daļa no viņiem ir trūcīgi cilvēki, viņa saprot, ka ne katrs var piemaksāt 75 centus par katru recepti. Un ja tā ir nevis viena, bet piecas receptes?.. Galu galā vecam cilvēkam no provinces un ne tikai, pat 4 eiro ir liela nauda.

 

Bet, ja Latvijas Ģimenes ārstu asociācija tam neredz jēgu, tad veselības ministrs Hosams Abu Mērijs šādu pieeju uzskata par diezgan saprātīgu un nepieciešamu.

 

Varbūt Veselības ministrijas iniciatīvā ir kāds racionāls domugrauds, bet cik tas būs pamatoti, ja cilvēkam papildus zālēm, kas nebūt nav lētas, nāksies piemaksāt vairāk nekā divus eiro tikai par to, ka tiek stāstīts tas pats, ko ārsts viņam teica pirms stundas? Piekrītu, ir par ko padomāt...

 

Un mēs ar ģimenes ārstu atgriezāmies Dagdā. Šeit, klīnikā, citi pacienti jau gaida Olgu Golubi. Visi ir jāapskata, jāuzklausa, jāizraksta medikamenti un jānosūta uz pārbaudēm. Un ar hroniskiem pacientiem jāpārliecināš, ka to stāvoklis noteikti nepasliktinās.

 

Starp citu. Atšķirībā no kolēģiem, kurus pacients nedēļas nogalēs nekad nevar sasniegt, Olga ir sasniedzama jebkurā diennakts laikā. Tāds raksturs.

Ģimenes ārsts ir praktiski ģimenes loceklis. Tas vada cilvēku cauri dzīvei, no viņa dzimšanas brīža līdz minūtei, kad jāizsniedz miršanas apliecība. Tāda ir dzīve. 

 

Un viņam, ģimenes ārstam, ir jādara viss iespējamais, lai šī dzīve būtu pēc iespējas ilgāka un nesāpīgāka, ja runājam par veselību. Bet daudz kas ir atkarīgs no paša pacienta.

 

Un šobrīd ir informācija par profilaktiskajām medicīniskajām pārbaudēm, par kurām iedzīvotājiem nav jāmaksā, jo valsts par tām jau ir samaksājusi.

Bezmaksas profilaktiskās apskates Latvijā:

 

- profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta - reizi gadā.

- sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi - reizi piecos gados pacientiem 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā.

- profilaktiskā dzemdes kakla pārbaude - ik pēc 3 gadiem sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem.

- profilaktiskā krūšu pārbaude - ik pēc diviem gadiem sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem.

- zarnu profilaktiskā izmeklēšana (skrīnings) - reizi divos gados pacientiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem.

- profilaktiskā prostatas izmeklēšana - ik pēc diviem gadiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem. Un vīriešiem vecumā no 45 līdz 50 gadiem, ja kādam asinsradiniekam diagnosticēts prostatas vēzis.

 

Neskatoties uz sabiedrībā valdošo pesimismu par iedzīvotāju aktivitāti šo iespēju izmantošanā, ģimenes ārsti, tostarp Olga Golube, saka pretējo. Jā, gribētos 100 procentu rezultātu, bet skaitļi, kas šodien ir pieejami ģimenes praksēs, ir iepriecinoši.

 

Silvija Lielbārde katru dienu ierodas Daugavpils pilsētas invalīdu biedrībā strādāt. Subsidētās darbavietas tika izveidotas vienā no valdības programmām, un tas ir gadījums, kad darbs sagādā prieku. Silvija veido bižutēriju, strādājot ar pērlītēm un dabīgajiem akmeņiem. Starp citu, viņa uz darbu ierodas ar sabiedrisko transportu. Protams, viņai palīdz asistents, bet kopumā viņa ir neatkarīga sieviete. Un, ja vien veselība nebūtu pievīlusi, noteikti būtu vislaimīgākais cilvēks.

 

Bet, diemžēl. Slimības liek par sevi manīt katru dienu, tāpēc viņa ļoti labi zina, kas notiek medicīnas jomā.

 

Pēdējā laikā sabiedrībā izskan runas, ka ģimenes ārsts ir mirstoša profesija. Olga Golube kategoriski nepiekrīt šādam formulējumam.

 

Jā, iedzīvotāju skaits nomalē kļūst mazāks. Bet tas arī sāp. Un ģimenes ārsts būs pirmais, pie kura cilvēks vērsīsies pēc kvalificētas palīdzības. Cita lieta, vai šī palīdzība būs kvalitatīva? Un šaubām ir iemesls.