Kāpēc sunim vajadzīgas ūsas

Kāpēc sunim vajadzīgas ūsas
Suņa ūsas nav tikai dekoratīvs elements mīluļa purniņā, bet gan diezgan nozīmīga apkārtnes uztveres daļa. Līdzīgi kā kaķiem, tā arī suņiem ūsas palīdz orientēties telpā.

Dzīvnieku speciāliste Džesila Fogelsana portālā "PetMD" skaidro, ka caur ūsām suns sajūt dažādas maņas. Tās noder, lai orientētos telpā, kā arī apkārt esošo dzīvnieku un priekšmetu uztveršanai.

 

Uztveres iespējas

 

Skaidrojot, kā cilvēka bērns iepazīst pasauli, vienmēr tiek uzsvērta mazuļa spēja pieskarties un aptaustīt dažādus priekšmetus. Ar suni ir līdzīgi, tikai pasaules iepazīšanā mīlulis liek lietā nevis ķepas, bet gan purniņu, tostarp degunu un ūsas.

 

Merkela šūnas, kas saistītas ar nerviem un tausti, četrkājainā drauga ķermenī visvairāk ir rodamas tieši purniņā. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc suņi tiek plaši izmantoti dažādu vielu atrašanā, jo viņu spēcīgā oža veiksmīgi spēj atrast pat tādas smaržas, kas cilvēka degunam vēl aizvien ir apslēptas.

 

Par suņa ožu un jutīgo purniņu ir veikti dažādi pētījumi, kuros noskaidrots, ka mīluļa purniņam, tostarp arī ūsām, ir vairākas nozīmes. Ūsas var kalpot gan komunikācijai ar cilvēkiem, sugasbrāļiem, citiem dzīvniekiem, gan briesmu apzināšanai, gan arī pārtikas ieguvei. Tāpat ūsas var palīdzēt saglabāt pareizu galvas pozīciju, kad suņuks ir ūdenī un peld, kā arī noteikt laikapstākļus, piemēram, vēju.

 

Pētījumos noskaidrots, ka ūsas noder arī apkārt esošo objektu lieluma, formas, ātruma noteikšanā. Tiek uzskatīts, ka ūsas pat palīdz mīlulim labāk redzēt tumsā. Spēcīgā oža nedaudz aizēno citas dzīvnieka maņas, piemēram, redzi, taču tas neliedz sunim tāpat būt izveicīgam arī nakts melnumā.

 

Ūsas var palīdzēt noteikt arī suņa garastāvokli. Tiek pieļauts, ka dzīvnieks ūsas pavērš uz priekšu tad, kad jūtas iebiedēts, apdraudēts. Tāpēc zinātnieki uzskata, ka ūsām ir liela nozīme aizsardzības taktikā, ja suns satiekas ar kādu ienaidnieku.

 

Nevajadzētu apgriezt

 

Ūsas noteikti atšķiras no pārējā ķermeņa apmatojuma struktūras, jo to sastāvā ir nervi. Uztverot kādu kairinājumu no ārpuses, ūsu nervi dod zīmi suņa smadzenēm, kas attiecīgi tālāk novērtē situāciju.

 

Speciāliste Fogelsana skaidro, ka ūsas dzīvniekam apgriezt nevajadzētu. Lai arī tas mīlulim nebūtu sāpīgi, jo ūsu sastāvā nav sāpju receptoru, ūsu zaudēšana varētu būtiski ietekmēt dzīvnieciņa spēju orientēties telpā.

 

Ūsas, līdzīgi kā pārējais ķermeņa apmatojums, ar laiku izkrīt, taču to vietā izaug jaunas.