14. februārī tiek svinēta Valentīndiena jeb visu mīlētāju diena, kas ir nosaukta par godu svētajam Valentīnam – mīlētāju aizbildnim. Pašu dienu apvij dažādas leģendas un tradīcijas, kas draudzīgi apvieno gan Senās Romas pagāniskās, gan arī kristīgās pasaules tradīcijas.
Mūsdienās Valentīndienu būtībā svin visā pasaulē – mīlētāji cenšas viens otru pārsteigt ar jaukām dāvanām, ziediem un pārsteigumu kartītēm, kā arī kopā doties uz restorāniem vai kādu citu izklaides vietu.
Valstu starpā gan ir novērojamas arī atšķirības, piemēram, Japānā šo dienu dēvē arī par vīriešu dienu, jo lielākoties tieši sievietes apsveic un pārsteidz ar dāvanām vīriešus. Savukārt Filipīnās 14. februāris ir kļuvis par vienu no populārākajām laulību dienām, kad jaunie pāri steidz apprecēties, tostarp tiek organizēti arī masveida kāzu pasākumi, kur vienlaikus apprecas simtiem vai pat tūkstošiem pāru.
Valentīndienas dāvana – cigarešu atmešana
Nevēlami ieradumi kopumā padara attiecību veidošanu ievērojami sarežģītāku. Tāpēc viena no lietām, ko savām otrajām pusītēm var pasniegt kā Valentīndienas dāvanu, ir smēķēšanas atmešana. Un, kā parāda pētījumi, cigarešu smēķēšana visai bieži var būt viens no iemesliem, kāpēc ilgstoši var neizdoties atrast arī savu otro pusīti.
Piemēram, kādā ASV koledžas studentu pētījumā par attieksmi pret smēķētājiem attiecību veidošanas kontekstā, secināts, ka smēķētāji tiek uztverti kā mazāk veselīgi un mazāk iekārojami iepazīšanās partneri. Studenti arī uzsvēra, ka cilvēki ir mazāk pievilcīgi smēķēšanas procesa laikā. Nesmēķētāji bija īpaši kategoriski, vērtējot smēķētājus, un atzina, ka cigarešu lietotāji ir mazāk seksīgi, mazāk izsmalcināti, mazāk vīrišķīgi vai sievišķīgi un mazāk nobrieduši.
Arī Latvijā varam novērot, ka cigarešu dūmu smaka ir viens no iemesliem negatīvai attieksmei pret smēķētājiem. Piemēram, autobusa pieturā var labi novērot, ka ap smēķētāju izveidosies brīva zona, jo cilvēki cenšas izvairīties no dūmu smakas un nepatikā rauc degunus. Nesmēķētājus atgrūž nepatīkamā dūmu smaka, un tas ir viens no iemesliem, kas smēķētājus, apkārtējo iespaidā, mudina atmest cigaretes.
Tieši cigarešu dūmi ir galvenais nepatīkamās smakas un kaitīgo vielu avots. Tie satur vairākus tūkstošus dažādu ķīmisko vielu, un aptuveni 100 no tām var izraisīt vēzi un citas nopietnas saslimšanas. Cigarešu dūmi satur lielu skaitu kairinošu vielu, piemēram, amonjaku, slāpekļa oksīdu, sēra dioksīdu, aldehīdus, t. sk. formaldehīdu un sirds un asinsvadu sistēmai toksiskas vielas, piemēram, oglekļa monoksīdu jeb tvana gāzi.
Atšķirībā no dūmu mākoņiem, ko izdala ierastās cigaretes, salīdzinoši mazāku kaitīgo vielu apjomu izdala bezdūmu alternatīvas, jo tās nedeg un neizplata cigarešu dūmus. Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja parāda, ka arī Latvijas smēķētāju vidū populārākais iemesls cigarešu aizstāšanai ar bezdūmu alternatīvām ir tas, ka šie produkti nedūmo un no to lietošanas nesmird elpa, rokas un drēbes. Otrs svarīgākais motīvs – bezdūmu produkti mazāk traucē apkārtējiem, savukārt tas, ka bezdūmu produkti ir mazāk kaitīga alternatīva cigarešu un citu klasisko tabakas izstrādājumu lietošanai, respondentu prāt, ierindojas tikai ceturtajā vietā.
Arī dažādu interneta iepazīšanās platformu dati liecina, ka smēķētājiem ir aptuveni uz pusi mazāk iespēju saņemt saderības apliecinājumus nekā nesmēķētājiem, tāpēc smēķētājiem var būt lielākas grūtības atrast partneri. Iepazīšanas platformās nesmēķētāji kopumā tiek atzīti par iekārojamākiem potenciālajiem partneriem. Meklējot savu simpātiju tiešsaistē, veselīgu dzīvesveidu raksturojošie ieradumi vienmēr tiek novērtēti augstāk.
Skepsei ir pamats
Vispārējai skepsei par cigarešu smēķētāju seksuālajām spējām ir pamats. Vīriešus, kas lieto cigaretes, ikdienā pavada ne vien toksisku dūmu mākonītis un slikta elpa, bet arī samazināta dzimumdziņa, nespēks, neauglība, priekšlaicīga ejakulācija un erektilā disfunkcija. Tas savukārt var novest pie zema pašvērtējuma, saasinātas reakcijas uz seksuālas dabas jautājumiem un pastiprinātas agresijas.
Viens no paaugstinātiem smēķēšanas riskiem ir arī pazemināta spermas kvalitāte – spermatozoīdu skaits samazinās un tie kļūst mazkustīgāki. Īpaši lielam riskam sevi pakļauj tie, kas izsmēķē vairāk par desmit cigaretēm dienā. Latvijā aptuveni 7 % vīriešu saskaras ar neauglības problēmām, un galvenais vīriešu neauglības cēlonis ir samazināta spermas kvalitāte.
Savukārt smēķēšana sievietēm palielina dzemdes kakla vēža, reproduktīvo spēju traucējumu risku, grūtniecības komplikācijas, paātrina menopauzi un paaugstina sirds koronārās slimības riskus, ja sieviete smēķē un lieto perorālos kontracepcijas līdzekļus. Tāpat smēķējošām sievietēm, kurām ir cilvēka papilomas vīruss (CPV), ir lielāka iespēja saslimt ar dzemdes kakla vēzi. Smēķējošām sievietēm var būt traucēts līdzsvars starp sievišķajiem un vīrišķajiem hormoniem. Tā rezultātā viņām ir lielāka iespēja iegūt vīrišķīgu ķermeņa formu, kurā tauku slānis uzkrājas vairāk uz vēdera, nevis uz gurniem un krūtīm. Jaunām smēķējošām sievietēm salīdzinoši biežāk ir sāpīgas menstruācijas. Viņas pakļaujas arī paaugstinātam agrīnas menopauzes riskam: smēķējošām sievietēm menopauze iestājas vidēji divus gadus ātrāk nekā nesmēķētājām.
Smēķēšana grūtniecības laikā ir galvenais neizdevušās grūtniecības un pirmsdzemdību nāves cēlonis. Sievietēm, kuras smēķē cigaretes grūtniecības laikā, ir lielāks spontānā aborta, priekšlaicīgu dzemdību, pēkšņas zīdaiņa nāves un zema piedzimšanas svara risks. Smēķēšana spēj ne vien nopietni kaitēt augļa attīstībai, bet arī ietekmē izredzes palikt stāvoklī.
Ja ilgstoši neaizdodas atrast savu simpātiju, ir vērts aizdomāties par saviem ieradumiem. Varbūt ir kāds ieradums, kā, piemēram, cigarešu smēķēšana, ko būtu vērts atmest vai aizstāt ar kaut ko mazāk kaitīgu. Ļoti iespējams, ka tādejādi būsiet spēruši lielu soli pretī jaukākajām Valentīdienas svinībām savā mūžā.