Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?

Ļoti bieži cilvēki nepietiekami novērtē tabakas dūmu radīto kaitējumu. Turklāt tas attiecas uz pašiem smēķētājiem un tiem, kas atrodas tuvumā - tā sauktajiem "pasīvajiem" smēķētājiem.

Joprojām ir tādi cilvēki, kuri uzskata, ka cigaretes kaitē tikai tiem, kuri tās smēķē. Tomēr tā nav, jo arī pasīvais smēķētājs nodara neatgriezenisku kaitējumu savam ķermenim - pilnībā ieelpojot tabakas dūmos, esošās kaitīgās vielas. Ir pierādīts, ka pasīvā smēķēšana aptuveni 3% gadījumos izraisa plaušu vēzi.

 

Daži noderīgi fakti "aktīvajiem" smēķētājiem

 

Gadu gaitā visā pasaulē ir veikti daudzi pētījumi, lai pierādītu, ka tabakas dūmi satur nāvējošas vielas. Piemēram, tādas kā, benzopirēns un radioaktīvais izotops polonijs-210 (dienā izsmēķēto cigarešu paciņa ir līdzvērtīga aptuveni 500 radiācijas rentgeniem gadā!).

 

Pēc cigaretes dūmu ievilkšanas (starp citu, kvēlojošas cigaretes temperatūra ir 700-900⁰C), nikotīns smadzenēs nonāk pēc aptuveni 7 sekundēm, izraisot asinsvadu spazmu, kā rezultātā tiek traucēta skābekļa piegāde audiem. Sīko asinsvadu spazmas dēļ āda novecojas.

 

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?

 

Par to, ka smēķētājam rodas nepatīkama smaka no mutes, nav jāatgādina, jo tas ir acīmredzami: zobi paliek dzelteni, kakls iekaist, acis kļūst sarkanas no pastāvīga dūmu kairinājuma.

 

Un vēl - vai jūs zināt, kāpēc smēķējošie skolēni ievērojami atpaliek no nesmēķētājiem? Skābekļa piegāde galvas smadzenēm tiek ievērojami samazināta, jo asinsvadi ir sašaurināti, turklāt oglekļa monoksīds traucē skābekļa kustību organismā. Šādu briesmīgu faktu ir daudz, tos var uzskaitīt bezgalīgi.

 

Daži fakti, kas liks aizdomāties “pasīvajiem” smēķētājiem

 

Viens no nekaitīgākajiem: daudziem pasīvajiem smēķētājiem rodas diskomforts, kas saistīts ar acu kairinājumu, galvassāpēm, klepu, reiboni un sliktu dūšu.

 

Ir zinātniski pierādīts, ka atrasties vienu stundu piesmēķētā telpā ir līdzvērtīgi izsmēķētām 4 cigaretēm.

 

Tabakas dūmi iesūcas apģērbā un apkārtējos priekšmetos, atbrīvoties no šīs smakas ir grūti. Turklāt, lai izvēdinātu telpu, nepietiek tikai ar loga atvēršanu - dūmi joprojām ietekmēs cilvēka veselību.

 

Jaunzēlandē veiktais pētījums pierādīja to, ka gan pasīvā, gan aktīvā smēķēšana palielina insulta risku, tomēr pasīvās smēķēšanas rezultātā insulta risks nesmēķētājiem palielinās līdz pat 80%!

 

Pasīvā smēķēšana iedarbojas lēnām, bet tā būtiski ietekmē nesmēķējošu cilvēku elpceļus. Cilvēkiem, kuri mājās un darbā cieš no vides piesārņojuma ar tabakas dūmiem, ir par 40-60% lielāks risks saslimt ar astmu nekā tiem, kuri nav pakļauti pasīvajai smēķēšanai.

 

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?