Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie? 0

Sestdiena, 11 sep 2021, 08:00 Versija drukāšanai

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?

Ļoti bieži cilvēki nepietiekami novērtē tabakas dūmu radīto kaitējumu. Turklāt tas attiecas uz pašiem smēķētājiem un tiem, kas atrodas tuvumā - tā sauktajiem "pasīvajiem" smēķētājiem.


Joprojām ir tādi cilvēki, kuri uzskata, ka cigaretes kaitē tikai tiem, kuri tās smēķē. Tomēr tā nav, jo arī pasīvais smēķētājs nodara neatgriezenisku kaitējumu savam ķermenim - pilnībā ieelpojot tabakas dūmos, esošās kaitīgās vielas. Ir pierādīts, ka pasīvā smēķēšana aptuveni 3% gadījumos izraisa plaušu vēzi.

 

Daži noderīgi fakti "aktīvajiem" smēķētājiem

 

Gadu gaitā visā pasaulē ir veikti daudzi pētījumi, lai pierādītu, ka tabakas dūmi satur nāvējošas vielas. Piemēram, tādas kā, benzopirēns un radioaktīvais izotops polonijs-210 (dienā izsmēķēto cigarešu paciņa ir līdzvērtīga aptuveni 500 radiācijas rentgeniem gadā!).

 

Pēc cigaretes dūmu ievilkšanas (starp citu, kvēlojošas cigaretes temperatūra ir 700-900⁰C), nikotīns smadzenēs nonāk pēc aptuveni 7 sekundēm, izraisot asinsvadu spazmu, kā rezultātā tiek traucēta skābekļa piegāde audiem. Sīko asinsvadu spazmas dēļ āda novecojas.

 

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?

 

Par to, ka smēķētājam rodas nepatīkama smaka no mutes, nav jāatgādina, jo tas ir acīmredzami: zobi paliek dzelteni, kakls iekaist, acis kļūst sarkanas no pastāvīga dūmu kairinājuma.

 

Un vēl - vai jūs zināt, kāpēc smēķējošie skolēni ievērojami atpaliek no nesmēķētājiem? Skābekļa piegāde galvas smadzenēm tiek ievērojami samazināta, jo asinsvadi ir sašaurināti, turklāt oglekļa monoksīds traucē skābekļa kustību organismā. Šādu briesmīgu faktu ir daudz, tos var uzskaitīt bezgalīgi.

 

Daži fakti, kas liks aizdomāties “pasīvajiem” smēķētājiem

 

Viens no nekaitīgākajiem: daudziem pasīvajiem smēķētājiem rodas diskomforts, kas saistīts ar acu kairinājumu, galvassāpēm, klepu, reiboni un sliktu dūšu.

 

Ir zinātniski pierādīts, ka atrasties vienu stundu piesmēķētā telpā ir līdzvērtīgi izsmēķētām 4 cigaretēm.

 

Tabakas dūmi iesūcas apģērbā un apkārtējos priekšmetos, atbrīvoties no šīs smakas ir grūti. Turklāt, lai izvēdinātu telpu, nepietiek tikai ar loga atvēršanu - dūmi joprojām ietekmēs cilvēka veselību.

 

Jaunzēlandē veiktais pētījums pierādīja to, ka gan pasīvā, gan aktīvā smēķēšana palielina insulta risku, tomēr pasīvās smēķēšanas rezultātā insulta risks nesmēķētājiem palielinās līdz pat 80%!

 

Pasīvā smēķēšana iedarbojas lēnām, bet tā būtiski ietekmē nesmēķējošu cilvēku elpceļus. Cilvēkiem, kuri mājās un darbā cieš no vides piesārņojuma ar tabakas dūmiem, ir par 40-60% lielāks risks saslimt ar astmu nekā tiem, kuri nav pakļauti pasīvajai smēķēšanai.

 

Indīgie dūmi jeb Kāpēc “pasīvie” smēķētāji riskē ar savu veselību ne mazāk kā aktīvie?
0

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 12:26 Svarīgākie dārza darbi jūnijā
Vakar, 09:51 Laivu motors - kā izvēlēties?
26. aprīlī, 17:37 X Starptautiskais festivāls “Poļu folklora Latgalē” Daugavpilī
25. februārī, 13:13 Kas ir vasaras riepas un vai tās var izmantot visu gadu?
18. februārī, 15:11 Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos
24. decembrī, 06:06 Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu
8. decembrī, 13:38 Jauno ķīmiķu skola pēc AS beigām atvērta ikvienam interesentam
22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti