Tradicionālās jāņuzāles: kuras svētkos plūkt, kuras atstāt ziedam 0

Pirmdiena, 11 jūn 2018, 13:54 Versija drukāšanai

Tradicionālās jāņuzāles: kuras svētkos plūkt, kuras atstāt ziedam
Jāņu svinēšanas laikā gan puišiem, gan meitām galvā tiek likti vainadziņi - attiecīgi ozollapu vai puķu vītie. Bet vai tiešām visas pļavas puķes tradicionālajos vainagos drīkst un vajag pīt? Konsultējāmies ar Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvi Aiju Balandiņu par aizsargājamām un indīgām puķēm, kuras labāk atstāt pļavā.


Balandiņa uzsver, ka visas pļavas puķes un augus vainagos nevajadzētu pīt. "Pirmkārt, jāievēro viens būtisks princips – neplūkt to, ko nepazīst. Tas ļaus izvairīties no liekām nepatikšanām." Visiem līgotājiem viņa atgādina, ka frāze ''visa laba jāņuzāle'' neattaisno nezināšanu. "Pazīt Latvijas savvaļas augus tagad ir stilīgi, un, ja vēl zināsiet katra auga īpašo vērtību, ar to pieaugs arī jūsu personīgā vērtība."

 

Aizsargājamo augu skaistumu viņa aicina baudīt ar acīm. "Iespējams, ka, noplūcot kādu krāšņi ziedošu naktsvijoli vai dzegužpirkstīti, pāri nodarījums dabai būs vērtējams vairākos simtos eiro." Pie aizsargājamajiem un reti sastopamajiem augiem papildu iepriekšminētajām pieskaitāmas arī meža un pļavas silpurenes, mieturu mugurene, meža vizbulis, jumstiņu gladiolas, Sibīrijas skalbe u.c.

 

Dabā atrodamo īpaši aizsargājamo augu, piemēram, noplūkšana, izrakšana, pārdošana u.tml. ir administratīvi sodāmas darbības, kuras noteiktas Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantā.

 

Jāuzmanās savā vainagā neiepīt vai uz galda vāze neielikt ne tikai aizsargājamus, bet arī indīgus augus, kuri var apdraudēt cilvēka veselību. Balandiņa brīdina, ka jāuzmanās no gundegām un saulpurenēm, kuras ar savu košo dzeltenumu ir mānīgas. "Vēl īpaši bīstams ir suņuburkšķu līdzinieks – indīgais velnarutks." Šobrīd ziedēšanas laiks ir dabā sastopamajam un indīgajam tīruma zilausim.

 

"Mūsu senči mājas dekorēšanai parasti izmantoja bērzu, pīlādžu un ozolu zarus, bet atcerējās, ka nevajag nolauzt galotnīti. To atceries arī tu!" atgādina Balandiņa. "Ar kalmēm un papardēm varat dekorēt telpas, jo tās dod īpaši patīkamu aromātu. Pušķojot māju ar vilkvālītēm, būsiet arī atbrīvojuši kādu dīķi vai ezeru no pārlieku ātras aizaugšanas."

 

Tā kā Jāņu laiks ir ne tikai lustīgs, bet arī strādīgs un darbīgs, Balandiņa iesaka sākt gatavoties zāļu tēju krājumu atjaunošanai. "Šobrīd zied rasaskrēsliņi jeb raspodiņi, šaurlapu ceļtekas, āboliņš. Drīz redzēsim arī asinszāli, dzeltenās jeb īstās madaras, mārsilu un vēl daudz, daudz citu vērtīgu zālīšu, kas noteikti palīdzēs pret dažādām kaitēm, stiprinās imunitāti vai vienkārši liks justies labāk."

0
Autors:DELFI
Foto:pixabay.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti