Kā ziņots, patlaban Latvijā ir reģistrēti vairāk nekā 50 000 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju, un to apgrozījums šogad bijis 327,3 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas informācija.
Kā "Dienai" uzsvēris premjers, no visiem 50 000 mikrouzņēmumu tikai 5000 atrodas ārpus Rīgas reģiona, lai gan mikrouzņēmuma modeli valdība savulaik izveidoja tieši uzņēmējdarbības vides atdzīvināšanai reģionos.
"Patlaban šādi mikrouzņēmumi, kas tiešām atdzīvina biznesa vidi laukos, nobālē uz tādu uzņēmumu, kas mākslīgi pārtapuši vairākos mikrouzņēmumos, un tādu uzņēmumu, kuros darbinieki piespiesti kļūt par mikrouzņēmumu, fona. Uzņēmēji sūdzas, ka radīta negodīgas konkurences vide. Diemžēl šai problēmai nevarējām piedāvāt ātru risinājumu, jo notika ieslīgšana strīdos," atzinis valdības vadītājs.
Kučinskis laikrakstam uzsvēris, ka negodīgā konkurence, kādu rada nepamatoti par mikrouzņēmumiem pārveidotie lieluzņēmumi, nedrīkst būt bezgalīga. Iespējams, nāksies ieviest licencēšanas kārtību, iespējams, risinājums varētu būt nosacījums, ka mikrouzņēmumi var sniegt pakalpojumus tikai fiziskām personām, minējis premjers.
"Jāatceras arī, ka Valsts prezidents atdeva Saeimai caurlūkošanai grozījumus likumā, kas attiecas uz mikrouzņēmumiem, bet uzdevums paliek, un šis uzdevums ir jau nākamā gada pirmajos mēnešos nonākt līdz regulējumam, kas novērstu ar MU saistītās problēmas. Savukārt tiem cilvēkiem, kuri MU nodokļa režīmu izmanto, sākot biznesu un veidojot darbvietas tur, kur citādi to nebūtu, noteikti jādod zaļā gaisma biznesa veidošanai," paudis premjers.
Vaicāts, vai uz kontrolējošo institūciju pleciem jāuzliek atbildība par shēmotāju izķeršanu vai arī globāli jāreformē visa sistēma, Ministru prezidents atbildējis, ka cilvēki ir izdomas pilni, un tas nozīmē, ka nepieciešama arī kontrole. Tomēr visā kontroles sistēmā akcents noteikti būšot jāpārliek no godīgu nodokļu maksātāju uzraudzīšanas uz nesaudzīgu vēršanos pret tiem, kuri tīšām nemaksā nodokļus.
"Latvijā ieviesta kriminālatbildība par aplokšņu algu maksāšanu, tomēr reāli šī kriminālatbildība nevienam nav piemērota. Domāju, ka situācija normalizētos, ja trīs četri aplokšņu algu maksātāji saņemtu ļoti bargus sodus. Lai uz to virzītos, arī veicam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reformu, tomēr atbildīgs nav tikai VID. Ja ir kāda problēma, ļoti viegli ir pateikt - sagatavosim plānu -, bet vienreiz vajadzētu ko reāli darīt, nevis tikai gatavot plānus, tāpēc jāliek malā papīri un jāsāk strādāt," intervijā "Dienai" sacījis Kučinskis.