Neticiet solījumiem apskatīt 'Facebook' profila statistiku; izplatījies jauns vīruss

Neticiet solījumiem apskatīt 'Facebook' profila statistiku; izplatījies jauns vīruss
Trešdien, 21. septembrī, sociālajā tīmeklī "Facebook" latviski runājošo lietotāju vidū strauji izplatījās vīruss, kuru "saķēra" tie, kuri vēlējās uzzināt solīto sava profila apmeklējuma statistiku, novēroja portāls "Delfi". Dienas sākumā šī vīrusainā aplikācija bija ar vienu nosaukumu, bet dienas otrajā pusē jau ar citu – "carmel".

Sociālā tīkla "Facebook" veidotāji nekad nav publiskojuši iespēju lietotājiem apskatīt sava profila statistiku, piemēram, kurš lietotājs ir pētījis viņa profilu vai fotogrāfiju. Tāpat "Facebook" šādus datus nedod aplikāciju izstrādātājiem.

 

Minētais "Carmel" vai jebkura cita aplikācija, kura sola šādu iespēju, patiesībā ir paredzēta personas datu (pamatā e-pasta adreses) iegūšanai, lai to pēc tam izmantotu mēstulēm vai pārdotu mēstuļu izsūtītājiem, kā arī sevis reklamēšanai, automātiski publicējot ziņojumus jūsu jaunumu "sienā" ar vietrādi uz šo aplikāciju, lai arī citi uz to "uzrautos".

 

Pat ja tamlīdzīga aplikācija izveido kādu jūsu it kā profila apmeklētāju un skatījumu skaita topu, patiesībā tas tiek izveidots pēc līdzšinējās mijiedarbības ar citiem "Facebook" lietotājiem – cik kāds ir komentējis jūsu ierakstus, spiedis "Patīk" atzīmi vai dalījies ar jūsu saturu. Tad no biežākās mijiedarbības lietotājiem tiek izveidots tops un pēc nejaušības principa piešķirts kāds izdomāts profila apmeklējumu skaits.

 

Kā tikt vaļā no šīs nelabvēlīgās aplikācijas, ja esat ar to jau inficējies? Atveriet "Facebook" galveno lapu un kreisajā izvēlnē, sadaļā "Aplikācijas" spiediet "Vairāk", kur būs visu jūsu "Facebook" aplikāciju saraksts. Tur nevēlamo arī izdzēsiet, izvēloties "Noņemt aplikāciju". Pašu datora operētājsistēmu šīs vīrusa aplikācijas neietekmē.

 

Ko darīt, ja redzu ziņojuma sienā kādu reklamējam šo aplikāciju? Cilvēku bārt nevajadzētu, jo šo ziņojumu attiecīgā lietotāja ziņojumos aplikācija ielikusi automātiski. Vislabāk ir pabrīdināt par to ne tikai pašu lietotāju, bet arī "Facebook" veidotājus. To var izdarīt, vīrusainajam ziņojumam augšējā labajā stūrī atverot izvēlni, tad nospiežot "Ziņot par šo ierakstu", tad "It's spam" un tad "Mark this post as spam". Iespējams, tieši tādēļ dienas gaitā šai vīrusa aplikācijai nomainījās nosaukums (tika izplatīta jauna), jo pirmo "Facebook" veidotāji gan jau nobloķēja.

 

Atgādinām, ka "Facebook" palīdzības centrā veidotāji jau sen ir paziņojuši, ka profila apmeklējuma statistiku nerāda nedz pašam lietotājam, nedz arī šādu informāciju dod aplikāciju izstrādātājiem. Ja pamanāt šādu aplikāciju vai ziņojumu, kas ko tādu sola, tad ziņojiet par to "Facebook" veidotājiem, kā jau iepriekš minēts.