Klāt ir laiks, kad arvien plašumā vēršas ikgadējās vīrusa infekcijas slimības, tai skaitā gaidāma arī gripa.
Tā ir akūta un sevišķi lipīga vīrusa infekcijas slimība, kas izplatās pa gaisu, pilienu veidā, kā arī rokām un priekšmetiem, uz kuriem nonākuši vīrusa baciļi no slima cilvēka elpceļiem. Ar gripu sasirdzis cilvēks runājot, šķaudot un klepojot izdala apkārtējā vidē šī vīrusa ierosinātājus, kas rada risku visiem cilvēkiem, kas atrodas attālumā līdz vienam metram un atsevišķās situācijās līdz pat sešiem metriem! Baciļi var nosēsties arī uz dažādām virsmām un saglabāties aktīvi līdz pat vairākām stundām. Gripas aktivitātes periods Latvijā ik gadu ir rudens-ziemas periods un slimības aktīvākais pacēlums parasti ilgst 8 līdz 10 nedēļas. Salīdzinot ar citām vīrusa infekcijas slimībām, gripai raksturīgs augsts komplikāciju (pēc-slimības problēmu) risks, kā arī ļoti strauja un plaša izplatība. Tieši šie ir iemelsi, kādēļ gripa ir slimība, no kuras jācenšas maksimāli izvairīties, taču, ja gadās saslimt – nekavējoties konsultēties ar ārstu par ārstēšanās plānu!
Gripas izplatītākie simptomi ir šādi – pēkšņs sākums, stipras galvassāpes, izteikts nogurums, drudzis un drebuļi, kaulu „laušanas” sajūta, paaugstināta temperatūra, aizlikts deguns, bet nereti bez iesnām, kā arī sauss un rejošs klepus, sāpes rīklē. Ja tiek konstatēti šie (daži vai visi) simptomi, noteikti nepieciešams sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai piemērotu visefektīvāko ārstēšanas plānu!
Lai nesaslimtu ar gripu, svarīga ir imunitātes stiprināšana:
- ievērojot veselīgu dzīvesveidu;
- lietojot pilnvērtīgu, ar vitamīniem bagātu uzturu un uzņemot pietiekoši daudz šķidruma, kā arī ieturot regulārās ēdienreizes;
- ievērojot sabalansētu dienas režīmu - laiks darbam un atpūtai;
- saņemot pilnvērtīgu miegu;
- regulāras fizikās aktivitātes;
- uzturot iekšējo mieru un pozitīvas emocijas;
- regulārās norūdīšanās procedūras un atpūta svaigā gaisā;
- lietojot dabīgos imunitātes stiprinātājus.
- Noteikti vajag regulāri vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu, kā arī ģērbties piemēroti laika apstākļiem.
- Rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, un vēl biežāk slimošanas laikā, jo vīrusi un baktērijas intensīvi izplātas arī ar rokām. Roku mazgāšanā priekšrocība ir šķidrajām ziepēm, jo vīrusi un baktērijas spēj saglabāties uz ziepju gabaliem.
Mazgāt rokas:
pirms ēšanas, dzeršanas, zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām, smēķēšanas, pirms ēdiena gatavošanas un pasniegšanas;
pēc klepus, vai deguma šņaukšanas, saskares ar ķermeņa šķidrumiem (deguna izdalījumi, asaras, siekalas), publisko vietu apmeklēšanas, pieskaršanās naudai.
Ja rokas nav mazgātas, izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei.