Jauna likuma dēļ daļā mazo veikalu trūkst svaigu preču, tostarp maize 0

Piektdiena, 15 jan 2016, 09:14 Versija drukāšanai

Jauna likuma dēļ daļā mazo veikalu trūkst svaigu preču, tostarp maize
Saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma stāšanos spēkā daļā mazo pārtikas veikalu ir samazinājies preču sortiments, tostarp trūkst pat tādas preces kā maize.


"Latvijas Tirgotāju savienības", kas apvienojusi mazos un vidējos Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumus mazumtirdzniecības tīklā "LaTs", valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis norādīja, ka likuma dēļ atsevišķos mazajos veikalos, piemēram, Kurzemē ir samazinājies vietējās svaigās pārtikas preču sortiments. "Ne konkrēti "LaTs" veikalos, bet mazajos veikalos vakarā vairāk nav maizes. Ja agrāk, piemēram, tu varēji aiziet desmit minūtes pirms veikala slēgšanas un vienmēr bija kāds kukulītis, tagad šīs maizes nav, jo preces ir aizliegts atgriezt atpakaļ piegādātājiem. Agrāk pirmās nepieciešamības precēm bija ļoti laba sistēma, ka preces tika mainītas, līdz ar to veikalnieks dienas beigās varēja turēt lielāku atlikumu, zinādams, ka nākamajā dienā piegādātājs atvedīs jauno maizi un veco aizvedīs prom," sacīja Okmanis.

 

Viņš piebilda, ka Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā ietverto nosacījumu dēļ nākotnē cietīs gan mazumtirgotāji, gan piegādātāji, gan arī patērētāji. "Galu galā cietīs pircējs - veikalnieks vairs nepasūtīs preci, piegādātājs vairs nesaražos tik daudz preču, kā bija gribējis, līdz ar to ražošanas līnijas nebūs pilnībā noslogotas, pašizmaksa kāps, un beigās būs iemesls paaugstināt visam cenu," pauda Okmanis.

 

Savukārt Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs teica, ka tirgotājiem 19.janvārī ir sapulce un pēc tās viņš varēs komentēt, vai mazajās mazumtirdzniecības ķēdēs ir samazinājies svaigās pārtikas sortiments.

 

Vienlaikus viņš piebilda, ka izmaiņas preču sortimentā ir ļoti iespējamas un, visticamāk, kādā no veikaliem jau ir novērojamas.

 

Arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis prognozēja, ka saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma stāšanos spēkā vietējo preču sortiments Latvijas mazumtirdzniecības tīklos varētu samazināties, jo, ja vienai pusei ir nesamērīgi nosacījumi un izteikti riski, tāda varbūtība pastāv.

 

Pēc viņa teiktā, LPTA kopīgi ar Zemkopības ministriju ir strādājusi pie tā, lai paplašinātos vietējo vidēju ražotāju/piegādātu skaits, līdz ar to likuma ietekme neiepriecina.

 

Vienlaikus viņš piebilda, ka patlaban vēl ir pāragri izvērtēt likuma ietekmi, jo tas stājās spēkā tikai pirms nepilnām divām nedēļām, tāpēc to, vai veikalos ir mainījis preču sortiments, būs iespējams izvērtēt pēc apmēram trim mēnešiem.

 

Latvijas lielākojos mazumtirdzniecības tīklos "Rimi Latvia" un "Maxima Latvija" sacīja, ka līdz šim izmaiņas Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā nav ietekmējušas vietējo svaigo pārtikas preču sortimentu mazumtirgotāju veikalos.

 

Arī mazumtirgotāja "Elvi Latvija" komercdirektore Laila Vārtukapteine sacīja, ka "Elvi" nav samazinājies vietējo svaigo pārtikas preču sortiments saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumu.

 

Jau vēstīts, ka šā gada 1.janvārī stājās spēkā Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums, kas ir izstrādāts, lai līdzsvarotu tirgotāju un piegādātāju intereses preču mazumtirdzniecībā un tas mazumtirgotājiem aizliegs piemērot virkni prasību preču piegādātājiem. Tostarp, regulējums nosaka, ka mazumtirgotājs par piegādātajām precēm nevarēs noteikt nepamatoti ilgu norēķināšanās termiņu, kā arī mainīt pārtikas preču pasūtījumu divas dienas pirms preces piegādes vai vēlāk.

 

Likumā arī paredzēts, ka turpmāk mazumtirgotājs piegādātājam nevar likt maksāt par līguma slēgšanu, piemēram, par to maksājot tirgotājam tā saucamo ieejas maksu vai plauktu maksu par preču atrašanos veikalā. Tāpat mazumtirgotājs nevar likt piegādātājam kompensēt tirgotāja negūto peļņu pret pārdotajām precēm un izmaksas, kas saistītas ar jaunu veikalu iekārtošanu vai veco veikalu atjaunošanu, kā arī ierobežot piegādātāja brīvību vienoties ar citu tirgotāju par zemāku cenu.

 

Tāpat likums aizliedz kompensēt mazumtirgotāja izmaksas, kas saistītas ar mazumtirgotāja loģistikas pakalpojumu izmaksām, izņemot gadījumus, kad mazumtirgotājs ar piegādātāju būs noslēguši rakstveida vienošanos par preču izplatīšanu. Likums arī paredz atbildību par pārkāpumiem, un par to izdarīšanu Konkurences padome mazumtirgotājam varēs piemērot naudas sodu līdz 0,2% no apgrozījuma pēdējā pārskata gadā, bet ne mazāku kā 70 eiro.

0
Autors:BNS
Foto:freeimages.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti