Pabriks: Krievijas lidmašīnu iegāde "airBaltic" ir kauna traips

Pabriks: Krievijas lidmašīnu iegāde "airBaltic" ir kauna traips
Potenciālā Krievijā ražoto "Sukhoi Superjet" lidmašīnu iegāde Latvijas nacionālajai aviokompānijai "airBaltic" ir kauna traips, pirmdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

"Tas izskatās ļoti slikti un apkaunojoši. Man gan nav pieejama pilnīgi visa informācija, jo es neesmu valdībā. Tā situācija ir daudz samezglotāka un sarežģītāka, nekā daudzi no mums zin. Bet kopumā skatoties, kompānijā "airBaltic" strāda daudz patrioti. Mums ir ļoti sāpīgi redzēt, ka esam padarījuši šo kompāniju par Krievijas maigās varas ietekmes avotu Latvijas ekonomikā un sabiedrībā," teica Pabriks.

 

Viņaprāt, no valdības un "airBaltic" vadības tiek sagaidīti lēmumi, kas "nenes kaunu" Latvijas sabiedrībai. "Runāšana par Krievijā ražoto lidaparātu iegādi, ar kuriem Eiropā īsti neviens negrib lidot un kvalitāte ir apšaubāma, tas ir ne tikai kauna traips, bet nopietns trieciens Latvijas prestižam un pašai kompānijai. Šāds risinājums nav valstisks," uzvēra Pabriks.

 

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka valdība ārkārtas sēdē ceturtdien, 19.novembrī, nolēma pilnvarot Satiksmes ministriju parakstīt akcionāru līgumu ar "airBaltic" atrasto investoru pēc pozitīva Saeimas lēmuma saņemšanas par valsts aizdevuma lidsabiedrībai kapitalizāciju.

 

Ministru prezidente Laimdota Straujuma uzsvēra, ka no akcionāru līguma ir izslēgti diskutablie jautājumi un tas neparedz nosacījumu par lidmašīnu iegādi.

 

Tāpat ziņots, ka valdība aiz slēgtām durvīm 3.novembrī pēc vairāk nekā četru stundu diskusijām akceptēja finanšu konsultanta "Prudentia" atrasto investoru "airBaltic" - Vācijas uzņēmēju Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu, kurš aviokompānijā gatavs ieguldīt 52 miljonus eiro pie nosacījuma, ka valsts investēs 80 miljonus eiro. Valsts ieguldījumu paredzēts nodrošināt, "airBaltic" aizņemoties Valsts kasē un pēc tam attiecīgo aizdevumu kapitalizējot.

 

Līdz ar šo darījumu paredzēts, ka attiecīgā privātā investora Latvijā dibināts uzņēmums iegūs 20% "airBaltic" kapitāldaļu, savukārt valstij stratēģiskā investora piesaistes gadījumā būs tiesības attiecīgas akcijas izpirkt. Par dažādiem nosacījumiem, ko investors sagaida no valsts, tostarp iespēju pārdot vairākas Krievijā ražotas lidmašīnas "Sukhoi Superjet", paredzēts diskutēt, strādājot pie akcionāru līguma. Pats investors gan paudis, ka viņa ieguldījums "airBaltic" nav atkarīgs no tā, vai aviokompānija iegādāsies attiecīgās lidmašīnas.

 

Tāpat valdība lēmusi, ka akcepts aizdevumam "airBaltic" jādod arī Saeimai, ko pagaidām plānots darīt kopā ar nākamā gada valsts budžetu. Tiesa gan, pastāv bažas, vai Saeimā ir atbalsts investora piesaistei "airBaltic" un aizdevumam no Valsts kases.