Aptauja: 28% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ES pēc pieciem gadiem sabruks

Aptauja: 28% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ES pēc pieciem gadiem sabruks
Gandrīz trešdaļa jeb 28% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Eiropas Savienība (ES) sabruks pēc pieciem gadiem, liecina Eiropas parlamenta informācijas biroja veiktais pētījums. Pārliecinošs vairākums jeb 90% uzskata, ka nekas ES būtiski nemainīsies, 60% uzskata, ka pēc 20 gadiem ES pastāvēs, 28% uzskata, ka ES pēc 20 gadiem būs sabrukusi, 15% uzskata, ka piecu gadu laikā ES sastāvs nedaudz mainīsies, bet 14% nav noteikta viedokļa par ES nākotni.

Pētījums liecina, ka vēlētāju galvenās izvirzītās prioritātes ir imigrācija, Krievijas-Ukrainas jautājums, situācija Grieķijā, globālās problēmas, ES līdzekļu apguve un birokrātijas šķēršļi, dzīves līmeņa izlīdzināšana gan ekonomiskajā, gan sociālajā jomā, darbavietas, uzņēmējdarbības attīstība, ES un nacionālās kompetences.

 

Iedzīvotājus iet vēlēt motivē atbildības sajūta, pilsoņa pienākums, tas, ka ir kāds pazīstams kandidāts, reizēm tiek atbalstīta kāda konkrēta partija, vai arī vēlētājs izprot Eiropas savienību un tās ietekmi.

 

Jaunieši pētījumā norādījuši, ka viņiem ir svarīgi, lai dalība vēlēšanās būtu moderna. Pagaidām starp jauniešiem ir uzskats, ka tas nav moderni. Tāpat daļa iedzīvotāju neinteresējas par EP, jo "tas ir tālu", un svarīgākas ir pašvaldības lietas.

 

Kopumā iedzīvotājiem ES asociējas ar iespējām, izglītību, "Erasmus" programmām un ES līdzekļu apguvi.

 

Pētījums veikts šā gada jūlijā un augustā, kopumā veicot 111 intervijas, kurās piedalījās nevalstisko organizāciju pārstāvji, jaunieši, uzņēmēji, kultūras darbinieki, sportisti, pašvaldību pārstāvji, pensionāri un citu grupu pārstāvji.