Dūklavs: ĀCM dēļ dzīvu cūku imports Latvijā sarucis par 92%

Dūklavs: ĀCM dēļ dzīvu cūku imports Latvijā sarucis par 92%
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) radīto tirdzniecības ierobežojumu dēļ dzīvu cūku imports Latvijā pirmajā pusgadā sarucis par 92%, sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

«Statistika liecina, ka 2015.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar 2014.gada pirmo pusgadu, Latvijā cūkgaļas imports ir pieaudzis par 0,4%, Lietuvā – par 57%, bet Igaunijā – par 8,3%. Savukārt dzīvu cūku imports pirmajā pusgadā Latvijā ir sarucis par 92%, Lietuvā audzis par 6%, bet Igaunijā kāpis par 27%,» sacīja zemkopības ministrs.

 

Viņš arī atgādināja, lai pasargātu cūkkopības saimniecības vēl ĀCM neskartajā teritorijā, Zemkopības ministrija ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumus, kas ļaus cūku audzētājiem nodrošināt biodrošības prasības. «Jāatzīmē, ka atbalsta intensitāte ir ļoti augsta – profilakses ieviešanas pasākuma atbalsta intensitāte ir - 80%, ja projektu īsteno viens pretendents, un 100%, ja to īsteno lauksaimnieku grupa,» norādīja zemkopības ministrs.

 

Dūklavs arī atzīmēja, ka Latvijā ir kritušās arī cūkgaļas iepirkuma cenas. «Cūkgaļas iepirkuma cena Latvijā šobrīd E klases cūku liemeņiem ir 1435 eiro par tonnu, kas ir par 17% mazāk nekā pirms embargo noteikšanas,» sacīja Dūklavs, piebilstot, ka cūkgaļas cenas samazinās visā Eiropas Savienībā (ES), tādēļ cenu krituma iemesls arī Latvijā ir nevis ĀCM izplatība, bet gan Krievijas embargo izraisītā tirgus pārpilnība, jo Krievija bija ļoti nozīmīgs cūkgaļas nozares eksporta tirgus ES.

 

Zemkopības ministrs arī piebilda, ka ES vidējā cūkgaļas cena kopš embargo noteikšanas ir samazinājusies tikai par 14%, Lietuvā par 16%, bet Igaunijā par 10%.

 

«Tomēr gribētu uzsvērt, ka ir ražotāji, kuriem cenas nav kritušās, piemēram, «Ulbrokai» ir ļoti augstas kvalitātes produkcija un viņi arī saņem labu cenu. Varbūt kādam nav tik laba kvalitāte vai arī nav noieta. Tirgus ir tirgus, vienam paveicas, otram nē, bet kopumā cena ir kritusies,» teica ministrs.

 

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijas cūkkopjiem būs pieejams finansiāls atbalsts piecu miljonu eiro apmērā, lai mazinātu ĀCM radītās sekas un atjaunotu ganāmpulkus.

 

Atbalstu plānots piešķirt LAP 2014.-.2020.gada pasākuma «Dabas katastrofās un katastrofālos notikumos cietušā lauksaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana un piemērotu profilaktisko pasākumu ieviešana» ietvaros , no kuriem ES līdzfinansējums no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) plānots 68% jeb 3,4 miljonu eiro apmērā, bet Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums - 32% jeb 1,6 miljonu eiro apmērā.

 

Tāpat vēstīts, ka Krievijas noteiktā pārtikas importa embargo radīto negatīvo seku dēļ, kā arī saistībā ar ĀCM , Latvijas cūkkopjiem ir radušies lieli zaudējumi.

 

Ziņots arī, ka ĀCM šogad Latvijā ir konstatēts 653 meža cūkām 39 skartajos novados 115 skartajos pagastos un vienā skartajā pilsētā. Tāpat ĀCM šogad līdz šim ir konstatēts 213 mājas cūkām.

 

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.