“Quo Tu Domā?” video lekcijas profesionālai debatēšanai (video)

“Quo Tu Domā?” video lekcijas profesionālai debatēšanai (video)
13. jūnijā “Quo Tu Domā?” apmēram divsimts jauniešu auditoriju iepazīstināja ar Latvijā pirmajiem debašu mācību materiāliem latviešu valodā septiņu sēriju garumā. Video lekcijas nav domātas tikai jauniešiem, kas vēlas iemācīties debatēt, bet tās ir domātas ikvienam, kas vēlas iemācīties veidot savu runu strukturēti un mācēt aizstāvēt savus argumentus.

Sākumā par to, kāpēc debatēt ir stilīgi un nozīmīgi stāsta mūzikas producents Arstarulmirus

 

 

un žurnāliste Inga Spriņģe

 

 

1. sērijā Mārtiņš iedrošina ikvienu sākt debatēt, jo “Debates nav nekas cits kā divu pušu argumentēta sadursme. Mazliet plašākā nozīmē tas ir veids, kā demokrātijās un brīvās sabiedrībās tiek pieņemti lēmumi.”

 

 

2.sērijā Rūta stāsta par nozīmīgu debašu sastāvdaļu: Kas ir arguments? Kā pati Rūta saka: “Arguments ir pamatots apgalvojums. Labs arguments sastāv no trīs lietām- apgalvojuma jeb assertion , pamatojuma jeb reasoning un piemēra jeb evidence.”

 

 

3. un 4.sērijā Lauma savukārt stāsta kā atspēkot argumentus un kā neuzķerties uz sliktiem argumentiem: “Nereti gan debatēs, gan arī ikdienišķās situācijās izmantotais pamatojums satur loģikas kļūdas, tādējādi radot viltus argumentus. Šīs kļūdas pamanīt ir sarežģīti, tomēr ar relatīvi mazu piepūli iespējams padarīt sevi imūnu pret šādiem argumentiem.”

 

 

 

5. sērijā Ieva pastāsta būtiskāko, kas jāzina uzstājoties publiski: “Uztvert informāciju, to izlasot, ir daudz vieglāk, nekā klausoties – ja doma nav uzreiz skaidra, lasītājs var vēlreiz pārlasīt teikumu, kamēr klausītājam šādas iespējas nav. Tāpēc svarīgi runāt skaidri, pietiekami skaļi un bez steigas.”

 

 

6. video Rasmuss pastāsta par to, cik vienkārši ir izveidot savu debašu klubu un iedrošina jauniešus to darīt.

 

 

7.sērijā Edmunds pastāsta par vienu no nozīmīgākajiem debašu formātiem vidusskolēniem - World Schools.

 

 

Video mācību materiālus veidoja Latvijas Debašu asociācija „QUO tu domā?” ar Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS atbalstu. Video materiālus producēja “Bonifiction” audiovizuālā stāstu darbnīca.