Valsts programmas galvenais mērķis - vienkāršs un acīmredzams. Ar vietējā ginekologa noteikto diagnozi “neauglība” jāvēršas vienā no piecām galvaspilsētas klīnikām, kurām ir līgumattiecības ar valsti šīs programmas realizācijai (VASU, Embrions, AVA-CLINIC, EGV, iVF-Riga). Pacienti tiek reģistrēti medicīniskās apaugļošanas procedūras rindā un viņiem tiek veiktas galvenās procedūras:
- intrauterīnā inseminācija;
- olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai;
- embrija pārstādīšana;
- sēklinieku biopsija.
Pacientam veicot šādas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras, jāmaksā pacienta iemaksa (par katru procedūru 21,34 eiro). Protams, nepieciešams vairākas reizes braukt uz Rīgu un tie būs papildus izdevumi, bet kopumā izdevumu apmērs piedaloties valsts programmā pieejams Latgales vidusmēra ģimenei.
Tomēr informācija, ko saņemam no saviem lasītājiem liecina par to, ka izdevumi saistītie ar Valsts apmaksāto medicīniskās apaugļošanas programmu ir daudz lielāki nekā valsts kompensē neauglīgai ģimenei. Mūsu pilsētas iedzīvotājas stāsta, ka klīniku ārsti reģistrē pacientu valsts apmaksātās medicīniskās apaugļošanas rindā un pēc tam liek viņiem veikt neskaitāmas analīzes un izmeklējumus par kurām pacientam jāmaksā pašam. Daudzas no šīm analīzēm var veikt tikai Rīgā un to izmaksas pārsniedz 200 eiro par vienu, vai arī no 1000 līdz 1500 eiro par visām kopā. Medicīniskās apaugļošanas programmā valsts apmaksā pacientam apmēram no 700 eiro līdz 1000 eiro par apaugļošanas procedūru. Citiem vārdiem sakot, neauglīgas ģimenes veicot analīzes tērē vairāk nekā valsts apmaksā par pašu apaugļošanu!
Turklāt, Rīgas klīniku ārsti parasti nepieciešamo analīžu sarakstu izsniedz uz parastas baltas lapas. Bet nosūtījumus uz šīm analīzēm ir spiesti izrakstīt Daugavpils terapeiti vai ginekologi, kuri patiesi vēlas palīdzēt savām pacientēm un neslēpj pārsteigumu par Rīgas speciālistu sarakstos norādīto analīžu specifiku un dārgumu.
Katra pieņemšana pie ārsta tādā klīnikā izmaksā apmēram 30 eiro. Par ultraskaņu jāmaksā vēl vismaz 20 eiro. Ceļa izdevumi un uzturēšanās Rīgā papildina izdevumu “tāmi” un veido neaptveramas summas. Līdz ar to, ģimenes ir spiestas atlikt medicīniskās apaugļošanas procedūru uz vēlāku laiku vai arī vispār atteikties no tās. Šī situācija ir nepieņemama un tāpēc mēs uzskatījām par nepieciešamu vērsties pēc konsultācijas Valsts veselības centrā. No paskaidrojuma par procedūru kļuva skaidrs, ka lai noteiktu diagnozi “neauglība” un tā cēloni ginekologs (atsevišķos gadījumos urologs) nozīmē sievietei vai vīrietim dažāda veida analīzes un izmeklējumus. Par katru ārsta konsultāciju ir jāmaksā pacienta iemaksa 4.27 eiro apmērā.
Kad diagnoze noteikta ir jāgriežas vienā no augstākminētajām klīnikām, kur par pirmo konsultāciju atkal jāsamaksā pacienta iemaksa 4,27 eiro apmērā, bet no brīža, kad paciente ir reģistrēta mākslīgās apaugļošanas procedūras rindā, par konsultācijām, ultrasonogrāfiju, apaugļošanas procedūru maksā valsts! Tas nozīmē, ka nav jāmaksā 30 eiro par ārsta konsultāciju un nav jāmaksā par neskaitāmām analīzēm, kuras tiek nozīmētas. Mums nav pamata neticēt mūsu lasītājām, kuras dalījās ar mums savā pieredzē saistītā ar dalību valsts apmaksātā programmā. Informācija, ko saņēmām no Valsts veselības centra, lika aizdomāties par iespēju panākt taisnību un atgriezt nepamatoti samaksātos līdzekļus, īpaši gadījumos, kad valsts apmaksātā medicīniskās apaugļošanas procedūra izrādās neveiksmīga (statistikas dati liecina, ka diemžēl, tikai katrs otrais apaugļošanas gadījums ir veiksmīgs).
Tas ir pamats pārdomām tām ģimenēm, kuras ir šī posma sākumā un vēl tikai domā par piedalīšanos valsts programmā. Diemžēl mūsu lasītāju pieredze liecina par to, ka privātajās klīnikās praktizējošo ārstu darbības un slēdzieni ir apšaubāmi (Latvijā valsts mākslīgās apaugļošanas centru nav), jo īpaši, ja jums liek maksāt par to. Tādiem gadījumiem ņemiet vērā Veselības inspekcijas tālruņa numurus (67819671 – vispārējās jautājumos un 67081611 - jautājumos saistītos ārstu darbībām). Piezvanot pa šiem tālruņa numuriem, varēsiet noskaidrot vai ārsts pie kura vērsāties rīkojas Jūsu veselības interesēs vai sava materiālā labuma gūšanas interesēs.
Gadījumā, ja strīdus gadījumu nevar atrisināt savstarpēji, tad vērsieties Veselības inspekcijā ar lūgumu izskatīt situāciju. Veselības inspekcijas adrese: Daugavpils, 18. novembra iela 105, 3. stāvs. Saglabājiet čekus, nosūtījumu un recepšu gaismas kopijas, lai nepieciešamības gadījumā varētu pierādīt savu taisnību!