2025. gada sākumā valdība ir noteikusi, ka līdz ar siltuma skaitītājiem un alokatoriem iedzīvotāji var izmantot arī siltumenerģijas patēriņa noteikšanas sistēmas. Tās ir izgudrotas un ražotas Latvijā, uzņēmumā “Ecengo”. Pašvaldības uzņēmuma “Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis Aleksandrs Karpenko tikās ar “Ecengo” valdes priekšsēdētāju Edgaru Germani, lai pārrunātu šādu sistēmu priekšrocības.
Siltumenerģijas patēriņa noteikšanas sistēmu būtība ir tāda, ka apkures stāvvadi katrā dzīvoklī tiek aprīkoti ar attālināti nolasāmiem temperatūras sensoriem. Katrs stāvvads tiek aprīkots ar attālināti nolasāmiem siltumskaitītājiem. Dati par siltumnesēja temperatūru, kurš ieplūda stāvvadā konkrētajā dzīvoklī, un temperatūru, ar kuru tas aizplūda uz kaimiņu dzīvokli, tiek apkopoti un nosūtīti uz serveri. Pēc individuāli izstrādātas un mājas sapulcē apstiprinātas metodikas tiek aprēķināta maksa par siltumenerģiju katram dzīvoklim.
Pateicoties šai sistēmai, iedzīvotāji un apsaimniekotāji var precīzi sekot līdzi siltumenerģijas patēriņam katrā dzīvoklī. Tas nodrošina godīgu un caurspīdīgu siltuma patēriņa noteikšanu, kā arī veicina efektīvāku enerģijas izmantošanu, kas rezultātā samazina kopējās izmaksas. To ir atzinusi arī Latvijas valdība, papildinot Ministru kabineta noteikumus Nr. 524 "Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem" un paredzot tajos iespēju izmantot ne tikai siltuma skaitītājus (kas ir izmatojami tikai pie divcauruļu apkures sistēmas) un alokatorus (kuri fiksē nosacīto patērētā siltuma daļu un kuru objektivitāte ir visai viegli ietekmējama pat ar parasto ventilatoru), bet arī “Ecengo” izstrādātas un ražotās sistēmas. Tās uzrāda kilovatstundas, kuras patērē katrs radiators, turklāt tiešsaistē.
Savukārt “Daugavpils siltumtīkli” vadītājs Aleksandrs Karpenko paskaidroja, kāpēc viņš kā siltumražojošā uzņēmuma vadītājs ir ieinteresēts šādu sistēmu izplatītā lietošanā: “Es nevaru nepiekrist Edgaram tajā, ka, ja tev ir ticami un objektīvi cipari, tu vienmēr tiecies ekonomēt un optimizēt vēl vairāk. Mēs kā siltuma ražotājs zinām skaitļus par visiem saviem ražošanas procesiem, tāpēc nemitīgi tos uzlabojam. Jo atkal redzam rezultātu vēl labākos skaitļos. Taču mūsu klienti, daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, redz tikai tarifa lielumu, mājokļa platību un viena “kvadrātmetra cenu”. Un bieži salīdzina to ar “kvadrātmetra cenu” kaimiņu mājā, kas nav īsti pareizi. Jāsalīdzina siltuma patēriņš un izmaksas vienā un tai pašā mājā – pirms un pēc siltuma patēriņa noteikšanas sistēmu uzstādīšanas un iespējas regulēt siltuma patēriņu parādīšanos, pirms un pēc ārsienu siltināšanas, logu nomaiņas un tam līdzīgi. Un tad, ja klients būs ieinteresēts ekonomēt un patēret tikai tik, cik viņam objektīvi vajag, tad arī mums būs vieglāk salāgot efektīvu siltuma ražošanu ar viedo tā patēriņu”.