VID aicina neizmantot lietotni “Attaisnotie izdevumi” - čeki nenonāks EDS

VID aicina neizmantot lietotni “Attaisnotie izdevumi” - čeki nenonāks EDS

Vai čekus par attaisnotajiem izdevumiem, lai saņemtu nodokļu atmaksu, jau iesniedzi? Valsts ieņēmumu dienests (VID) informējis cilvēkus neizmantot lietotni “Attaisnotie izdevumi”, kas vairs nav pieejama lejupielādei, bet kādam varētu būt saglabājusies viedtālrunī, vēsta portāls “LSM.lv“. Lietotnes vietā cilvēki tiek aicināti izmantot elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), kur čekus var pievienot arī no telefona.

VID atklāj, ka jau pērn nolemts neieguldīt līdzekļus šajā rīkā, tāpēc neiesaka lietotni izmantot pat tad, ja kādam tā saglabājusies telefonā, jo, visticamāk, čeki tad nenonāks EDS.

 

Tā vietā šogad sāksies darbs pie jaunas un mūsdienīgākas lietotnes izveides. Iecerēts, ka tā būs funkciju ziņā plašāka – varēs ne tikai pievienot čekus, bet saņemt arī citus populārākos VID pakalpojumus, uzsvēris dienests.

 

VID norādīja, ka tikmēr, kamēr jaunas lietotnes vēl nav, visa gada garumā čekus un citus attaisnoto izdevumu dokumentus var iesniegt EDS sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti”.

 

“To var izdarīt arī no telefona – telefonā, nospiežot pogu “Izvēlēties failu”, iespējams pievienot gan jau iepriekš nofotografētu čeku, gan nofotografēt to pievienošanas laikā. Tādējādi pats dokuments un tā apraksts nonāk VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā un glabājas tur līdz brīdim, kad cilvēks izlemj iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Tad atliek tikai tos pievienot deklarācijai no “čeku krātuves” un iesniegt deklarāciju,” skaidro VID pārstāvji.

 

Kā LA.LV vēlreiz atgādināja VID: “Sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati par konkrēto personu – gan tie, ko persona gada laikā pati par sevi ir deklarējusi, gan ko par viņu ir sniegušas trešās puses – darba devējs, citi ienākuma izmaksātāji, pabalstu izmaksātāji, ārstniecības iestādes (e-kvītis) u.c. Tāpat personai ir tiesības pievienot deklarācijai čekus par saviem un ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem (ārstniecība, izglītība u.c.).

 

Lai sistēma korekti aprēķinātu cilvēkam pienākošos nodokļa atmaksu (vai, iespējams, nodokļa starpību, kas jāpiemaksā valsts budžetā), datiem sistēmā ir jābūt pilnīgiem. Gadījumā, ja izskatot deklarāciju, VID konstatē, ka tajā nav visu nepieciešamo datu, lai korekti aprēķinātu atmaksājamo vai piemaksājamo summu, deklarācija tiek aizturēta līdz brīdim, kad VID ir ieguvis visus nepieciešamos datus (piemēram, ienākumu izmaksātājam pieprasīt iesniegt trūkstošo vai precizēt kļūdaini iesniegto informāciju).

 

Un tikai tad, kad ir iegūta visa nepieciešamā informācija, sistēma veic gala aprēķinu un attiecīgi cilvēkam tiek atmaksāta nodokļa pārmaksa vai arī uzrādās korekta budžetā piemaksājamā nodokļa starpība.”

 

Tāpat VID atgādina – saimnieciskās darbības veicējiem pašiem ir jāuzrāda savi ienākumi un izdevumi deklarācijas D3 vai D31 pielikumā. Ja tas netiek izdarīts, tas arī ietekmē deklarācijās gala aprēķinu un tas nav korekts.

 

Ja esat novērojuši nesakritības gala aprēķinā – sākotnēji rādās viena summa (lielāka), bet beigās atmaksāta mazāka, tad, kā skaidro VID, “visbiežāk tas ir saistīts ar deklarācijai pievienotajiem attaisnoto izdevumu čekiem – iespējams, kāds no tiem netika ņemts vērā, jo dati tajā vairs nebija salasāmi, vai arī čeks bija par tādiem izdevumiem, par kuriem nodokļa atmaksa nav paredzēta (piemēram, briļļu iegāde, zāļu iegāde vai tml.). Arī jau iepriekš minētais – ja darba devējs vai kāds cits ienākuma izmaksātājs iesniedz precizētus datus, tas var būt par iemeslu atmaksājamās summas izmaiņām.”

 

Jebkurā gadījumā cilvēki tiek laipni aicināti vērsties pie VID neskaidrību gadījumā. “Vēršam uzmanību, ka situācijas var būt ļoti dažādas un katram cilvēkam individuālas, tāpēc šādos gadījumos aicinām sazināties ar VID, rakstot EDS “Sarakste ar VID” vai zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, pirms tam pieslēdzoties EDS un nosaucot tur redzamo kodu, jo tad VID konsultants var identificēt konkrēto personu, izvērtēt viņa iesniegto deklarāciju un sniegt precīzu atbildi par iemesliem.”