Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos 0

Piektdiena, 18 feb 2022, 15:11 Versija drukāšanai

Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos

Mūsdienās tikai retais nezina, ka “cigaretes nogalina”, var izraisīt vēzi gandrīz vai jebkurā organisma vietā, kā arī veicina sirds, asinsvadu, plaušu un dažādas citas saslimšanas. Cigaretes līdz nāvei ir novedušas miljoniem cilvēku visā pasaulē un turpina to darīt joprojām. Bet kāpēc cigaretes ir tik nāvējošas? Kas ir tas, kas šim dažus centimetrus garo “stabiņu” padara tik nāvīgu dzīvajiem organismiem?


Degšana un dūmi


Cigaretes nāvīgākais posms ir tās aizdedzināšana un dūmu ieelpošana. Kad cigarete tiek aizdedzināta, tā sadedzina tabaku līdz pat 900°C temperatūrā. Degšanas laikā rodas tūkstošiem jaunu ķīmisku savienojumu, kas ir bīstami gan pašiem smēķētājiem, gan apkārtējiem cilvēkiem (pasīvajiem smēķētājiem) un arī mājdzīvniekiem. Esot cigarešu dūmu tuvumā, cieš visi un, jo ilgstošāk tas notiek, jo smagākas sekas ir iespējamas.

 

Ķīmisko vielu kokteilis

 

Cigarešu dūmos ir aptuveni 7000 ķīmisko vielu, tostarp vairāk nekā 70 no tām ir kancerogēnas unvar izraisīt vēzi. Tāpat tās var izraisīt arī sirdslēkmi, insultu, plaušu slimības, smaganu slimības un iedragāt kopējo imūnsistēmu. Dažas no cilvēka veselībai kaitīgākajām ir darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, kadmijs, ūdeņraža cianīds un svins.

 

Darva


Darva tiek uzskatīta par vienu no visbīstamākajiem ķīmisko vielu “kokteiļiem”, ko var atrast cigaretēs. Darvu tradicionāli izmanto ceļu asfaltēšanai, bet cigaretēs darva aktivizējas aizdedzināšanas brīdī. Darvas toksīni var ietekmēt visus ķermeņa orgānus. Cigarešu dūmos esošā darva uzkrājas plaušās un laika gaitā tā plaušu audus pārkrāso pelēkus un pat melnus, izraisot hronisku bronhītu, plaušu vēzi, sirds slimības un citas saslimšanas. Darvas toksīni var izraisīt arī dzeltenbrūnu traipu veidošanos uz smēķētāju pirkstiem un zobiem.

 

Benzopirēns

 

Benzopirēns ir viena no spēcīgākajām vēzi izraisošajām ķīmiskajām vielām, kas ir sastopama cigarešu dūmos. Šo ķīmisko savienojumuplaši izmanto naftas ķīmijas rūpniecībā, savukārt cigaretēs tas var veicināt arī leikēmijas veidošanos.

 

Tvana gāze (oglekļa monoksīds)


Tvana gāze ķermenī rada skābekļa trūkumu, tādejādi izraisot ļoti nopietnas veselības problēmas. Asinīs tā izkonkurē skābekli – asins šūnas sāk nodarboties nevis ar skābekļa, bet tvana gāzes transportēšanu, tādejādi tiek traumēta skābekļa pārvietošana un pilnvērtīga organisma funkcionēšana.

 

Arsēns


Arsēns ir vēl viens ķīmiskais elements, kas ir sastopams cigarešu dūmos un var izraisīt vēzi, kaitēt sirdij un vēnām. Ilgstošas smēķēšanas dēļ organismā uzkrājoties lielākam arsēna daudzumam, var tikt traucēts arī DNS atjaunošanās process.

 

Kadmijs

 

Cigarešu dūmos ir atrodams arī tāds metāls kā kadmijs, ko parasti izmanto dažādiem mērķiem rūpniecībā – akumulatoros, kodolsistēmas kontrolē, fotokopēšanas iekārtās, lāzerprinteros u.c. Cigarešu dūmos esošais kadmijs tiek uzskatīts par kancerogēnu un var izraisīt vēzi,nieru bojājumus, kā arī veicāt asinsrites nosprostošanos.

 

Ūdeņraža cianīds

 

Ūdeņraža cianīds veidojas cianīdu apvienojot ar ūdeņradi. Rūpniecībā cianīdu izmanto papīra, tekstila un plastmasas ražošanā. Ūdeņraža cianīds tiek uzskatīts par vienu no bīstamajiem ķīmiskajiem savienojumiem, kas var izraisīt nopietnus sirds un vēnu bojājumus, kā arī palielināt vēža risku.

 

Svins


Svins ir toksisks smagais metāls. To saturošie cigarešu dūmi bojā smadzenes, nervus, nieres un reproduktīvo sistēmu, izraisa mazasinību un kuņģa problēmas.

 

Slimību profilakses un kontroles centrs uzsver, ka cigarešu smēķēšanai ir akumulatīva ietekme uz cilvēka organismu – jo ilgstošāk un vairāk tiek smēķēts, jo lielāks ir organismam radītais kaitīgums. Tāpēc ir svarīgi atmest smēķēšanu pēc iespējas ātrāk – tas samazinās potenciālo kaitējumu gan paša smēķētāja organismam, gan apkārtējiem cilvēkiem. Smēķēšanu atmest var palīdzēt dažādi moderni aizstājēji,piemēram nikotīnu saturošas košļājamās gumijas un plāksteri. Savukārt tiem, kas nespēj atmest uzreiz, vismaz sākumperiodāir iespējams pāriet uz veselībai mazāk bīstamām alternatīvām, piemēram, karsējamo tabaku.Ja tomērpašam smēķēšanu neizdodas atmest, palīdzību var meklēt pie ģimenes ārsta vai narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai iespējams saņemt arī zvanot uz Konsultatīvo tālruni smēķēšanas atmešanai: 67037333.

 

 

0

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 08:53 Pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam
2. oktobrī, 10:15 Mēs turpinām trokšņot!
25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti