Uzbrukums e-veselībai bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm 0

Trešdiena, 17 jan 2018, 09:00 Versija drukāšanai

Uzbrukums e-veselībai bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm
Uzbrukums Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai, tostarp e-veselībai, bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām, žurnālistiem sacīja Veselības ministrija (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš.


Starp tām ir gan Eiropas Savienības valstis, gan valstis ārpus tās, tostarp tādas kā Trinidada un Tobago un citas. Nav skaidrs, vai uzbrukums organizēts no Latvijas. To tagad nevar nedz apstiprināt, nedz noliegt, sacīja Lapiņš.

 

Viņš norādīja, ka uzbrukuma rezultātā nekavējoties tika atslēgta pieeja sistēmai no ārpuses, un pēc incidenta iesaistījās visas struktūras un dienesti, kas Latvijā atbildīgi par šiem jautājumiem. Aizvien notiek izmeklēšana, un Lapiņš tic, ka atbildīgajiem dienestiem, kuriem ir zināšanas, prasmes un rīki, izdosies noskaidrot precīzākus notikušā apstākļus. Tagad pats galvenais nodrošināt, lai nākotnē šādi uzbrukumi neatkārtotos. "Par vainīgo sameklēšanu atbildību uzņemties tie dienesti, kas to veic, mēs ar viņiem sadarbojamies un jau esam snieguši operatīvo informāciju, ko viņi lūguši, un arī šovakar turpināsim to darīt," sacīja valsts sekretārs.

 

Pēc Lapiņa paustā, uzbrukuma laikā notika vairāki desmiti tūkstošu pieprasījumu īsā laika sprīdī, kas sistēmas darbībā nav normāli. Visa pieejamā informācija liecina, ka sistēmas darbība tika pārtraukta "pareizajā" brīdī, turklāt pret NVD informācijas sistēmu vēstais uzbrukums bijis tikai vienā virzienā, proti, uz serveri nevis no tā, kas nozīmē, ka iedzīvotāju datiem būtu jābūt drošībā.

 

Lapiņš informēja, ka NVD informācijas sistēmas darbība plkst.15.56 tika atjaunota, darbība tika pārtraukta gan tāpēc, ka tā bija traucēta, gan arī drošības apsvērumu dēļ. Pagaidām jauni traucējumi netiek novēroti, tomēr vienlaikus tiek veikti papildu pasākumi, lai visu atbilstoši novērotu, uzraudzītu un analizētu.

 

Vienlaikus valsts sekretārs skaidroja, ka gan šādā brīdi, gan laikā, kad sistēmas traucējumu dēļ nav iespējams veikt darbības, piemēram, izrakstīt recepti, VM aicina katru sistēmas lietotāju izdarīt izvēli un nepieciešamības gadījumā recepti rakstīt ar roku, īpaši gadījumos, kad tas ir pacientu interesēs.

 

To, vai uzbrukums bija saistīts ar netipiskajām darbībām e-veselības sistēmā pagājušajā nedēļā, Lapiņš nevarēja apstiprināt, tomēr norādīja, ka šāda versija tiek pārbaudīta, bet patlaban par tiešu saistību vēl nevar runāt.

 

VM informē, ka patlaban sistēma strādā darba režīmā, un plašāka informācija par izmeklēšanas rezultātiem tiks sniegta tiklīdz tas būs iespējams.

 

Kā ziņots, otrdien plkst.13.14 Nacionālā veselības dienesta informācijas sistēmai un e-veselībai noticis uzbrukums.

 

VM vietnē "Twitter" paziņoja par uzbrukumu un informēja, ka sadarbībā ar uzņēmumu "Lattelecom" un dienestiem tiek darīts viss, lai sistēmas darbību atjaunotu.

0
Autors:LETA
Foto:Evija Trifanova/LETA

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti