Kas gan būtu svētki bez Ziemassvētku eglītes? Ja eglīte nav iegādāta ne podiņā no kokaudzētavas, ne kādā no tirdzniecības laukumiem, tai pakaļ var doties uz AS "Latvijas valsts meži" apsaimniekotajiem mežiem, kur mēs katrs drīkstam nocirst vienu eglīti. Vai zini, kur tieši eglīti cirst un kā to darīt vispareizāk? Kāda ir ideāla eglīte?
Kā atrast savu eglīti?
AS „Latvijas valsts meži" meži visā Latvijas teritorijā apzīmēti ar plāksnīti – LVM īpašuma zīmi. To jāmēģina ieraudzīt stigu un ceļu malās – uz dzeltena fona attēlots LVM logotips būs īstā zīme!
Kur drīkst cirst eglīti
Eglīti ieteicams cirst meža ceļu un grāvju malās, uz stigām, zem elektrolīnijām vai pieaugušā mežā zem lieliem kokiem.
Kur nedrīkst cirst eglīti
Svētku rotu nedrīkst lūkot citu īpašnieku mežos bez atļaujas, kā arī publiskos dabas parkos vai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapu! Taču arī valsts mežā eglīti nedrīkst cirst visur. Dodieties garām jaunaudzēm – tur eglītes cirst nedrīkst, vienalga, vai tās ir priežu, egļu vai melnalkšņu jaunaudzes. Eglītes nedrīkst cirst arī jauktā jaunu koku mežā, piemēram, zem bērziem.
Ideāla eglīte
Ideālai eglītei augstuma un pamatnes attiecība ir 1,5:1, un zari visās pusēs izauguši vienmērīgi, turklāt ir pietiekami stingri, lai nenolīktu zem rotājumu svara, bet galotne nav pārāk kaila. Eglīte garumā nedrīkst pārsniegt 3 metrus, bet celma caurmērs nepārsniedz 12 cm. Eglīte jācērt līdz ar zemi, bet nevajadzīgie apakšējie zari jānozāģē un jāatstāj tupat mežā.
Kā ilgāk saglabāt eglīti zaļu
To iestiprina egles kājā, kurai apakšā ir trauks ar ūdeni, un regulāri pārbauda, vai ūdens traukā nav iztvaikojis, pirms likšanas ūdenī egles stumbru atbrīvo no mizas, iezāģē un uz mirkli iegremdē verdošā ūdenī, lai koks labāk uzsūktu mitrumu. Ūdenim var pievienot glicerīnu, aspirīna tableti un pāris karotes cukura, kas baros koku. Eglīti var arī ievietot traukā ar mitrām smiltīm.
Pēc svētkiem
Kad pēc Ziemassvētkiem eglei noņemtas rotas, tā arvien var būt noderīga. Ar egļu zariem var apsegt rozes vai apsiet ābelītēm stumbrus, bet nobirusi egle vasarā noderēs kā balsts puķuzirnīšiem. Arī pilsētā par eglīti var parūpēties, kā nākas, piemēram, augumā garākās egles var sagarināt un piedāvāt cilvēkiem, kuri savus mājokļus apsilda ar malkas apkuri.