Ģimenes ārsti lems par tālāko rīcību saistībā ar e-veselību, līgumiem ar NVD un streiku

Ģimenes ārsti lems par tālāko rīcību saistībā ar e-veselību, līgumiem ar NVD un streiku
Šodien plkst.14 Rīgā, viesnīcā "Radisson Blu Hotel Latvija", Elizabetes ielā 55, notiks Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) biedru sapulce, aģentūru LETA informēja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Šodien ģimenes ārsti spriedīs par ģimenes ārstu pakalpojumu ietvaru 2018.gadā un par e-veselības sistēmas lietošanas iespējām ģimenes ārsta praksē, tiks uzklausīti kolēģu un speciālistu atzinumi par e-veselības sistēmas darbības izpēti, kā arī apspriesti Vispārējās datu aizsardzības regulas prasību ieviešanas jautājumi gan e-veselības sistēmā, gan ģimenes ārstu praksēs.

 

Tāpat ģimenes ārsti lems par nepieciešamo rīcību viņu kā strādājošo tiesību aizsardzībai, tostarp par streika tālāku norisi.

 

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Veide, ģimenes ārsti saņēmuši Nacionāla veselības dienesta (NVD) aicinājumu parakstīt līgumus par pakalpojumu sniegšanu 2018.-2020.gadā, tomēr tie nesatur būtisku līguma sastāvdaļu - par pakalpojumiem paredzētās samaksas apmēru.

 

Viņa norādīja, ka ģimenes ārsti saņēmuši arī aicinājumu parakstīt līgumu par e-veselības lietošanu. Dienests lūdz tā atsūtītos līgumus parakstīt dažu dienu laikā.

 

Veide uzskata, ka līgumus NVD ir sagatavojis vienpusēji, bet ģimenes ārsta tiesības un tiesiskās intereses šajos līgumos nav ietvertas. "Prasības parakstīt vienas puses sastādītu līgumu, kurā tiek nodrošinātas tikai vienas līgumslēdzējpuses intereses, ir pretrunā līgumu brīvības principam, kura ievērošanas obligātumu paredz Valsts pārvaldes iekārtas likums un citi saistošie tiesību akti," uzsvēra LĢĀA prezidente.

 

Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) iepriekš informēja, ka tieši e-veselības sistēmas lietošanas līguma noslēgšana ir priekšnosacījums, lai ārstniecības iestāde varētu noslēgt līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Obligāta e-veselības lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām jāsāk no 2018.gada 1.janvāra.

 

VM informēja, ka novembra beigās līgumi tiks izsūtīti primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, pēc tam arī sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu un stacionāro pakalpojumu sniedzējiem.

 

Pēc VM paustā, lai samazinātu administratīvo slogu, primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas līgumu turpmāk plānots slēgt trīs gadu periodam. Lai informētu par finansējumu nākamajam gadam, NVD ik gadu pēc likuma par valsts budžetu izsludināšanas katram līgumpartnerim sūtīs finanšu paziņojumu. Savukārt 2018.gada prognozējamo finansējumu NVD norādīs gan līguma pavadvēstulē, gan pēc budžeta pieņemšanas ar mērķi nodrošināt pārejas periodu. Līdzšinējā kārtība paredzēja ikgadēju līguma grozījumu veikšanu vai līguma noslēgšanu no jauna.