Piemēram, uzstādot kases aparātu un tā darbībai vajadzīgo programmu peldbaseinā, kopējās izmaksas sastāda 50 000 eiro. Pagājušā gada decembrī kļuva zināms, ka būs jāveic šīs programmas un aparātu sertifikācija, kas izmaksās vairāk kā 10 000 eiro. Ņemot vērā, ka katrs šāds objekts ir unikāls un atšķirīgs, tas nozīmē, ka katram jāveic atsevišķa sertifikācija – vai tā ir stāvvieta, peldbaseins, sporta halle, vai tamlīdzīgi.
Šobrīd Latvijā tādu sistēmu un kases automātu ir vairāk kā 200. Tātad tikai pirmreizēja šos sistēmu un aparātu atbilstības novērtēšana izmaksās tautsaimniecībai ne mazāk kā 3 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka programmas tiek mainītas (veikti uzlabojumi) aptuveni vienu reizi mēnesī un kases aparātiem regulāri mainās komplektācija (procesors tiek aizstāts ar mūsdienīgāku, mainās ražotāji dažādiem kases aparāta blokiem, piemēram, barošanas un drukas), atbilstības novērtēšanas izmaksa gada laikā kopumā var prognozēt 5 miljonu eiro apmērā.
Otra lieta šajos MK noteikumos ir tā, ka no sistēmas tirgotājiem tiek prasītas gan neiespējamas lietas, piemēram, pirms 5 gadiem no Vācijas pirkto stāvvietas aparātu apraksti (shēmas), gan programmatūras, kas satur komercnoslēpumu. Šībrīža MK noteikumi nosaka, ka sertifikācijai nav robežu, jo pieļauj pieprasīt uzrādīt itin visu, kas saistīts ar kases automātu un nav nekādas konfidencialitātes garantiju.
Līdz ar to kļūst skaidrs, kā interesēs ir pieņemti šādi izplūduši noteikumi – valsts funkcija, bez izmaksu novērtējuma, ir nodota kā pastāvīga un bezgalīga “barotava” starptautiskajām konsultantu kompānijām – KPMG un Ernst & Young.