Augšdaugavas novadā notiks Eiropas arheoloģijas dienu pasākumi

Augšdaugavas novadā notiks Eiropas arheoloģijas dienu pasākumi

15., 16. un 17. jūnijā Višķu, Naujenes un Ilūkstes bibliotēkās norisināsies Eiropas arheoloģijas dienām veltīti pasākumi. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīt arheoloģijas mantojumu un piedalīties tematiskās aktivitātēs dažādās Augšdaugavas novada vietās.

Eiropas arheoloģijas dienas ir Francijas kultūras ministrijas un Francijas Valsts preventīvās arheoloģijas institūta iniciatīva, kuru mērķis ir dalīties ar zināšanām par arheoloģisko mantojumu visā Eiropā.

 

Augšdaugavas novada bibliotēkās piedāvājam plašu Eiropas arheoloģijas dienu programmu, lai kopīgi domātu par savas vietas vēsturi, diskutētu par arheoloģiskā mantojuma nozīmi un mūsdienīgām iespējām to pētīt, pārvaldīt un aizsargāt. Programmā paredzētas sarunas par Slutišķu sādžu. Šogad paiet 40 gadi, kopš Slutišķu viduslaiku kapsētā veikti arheoloģiskie izrakumi. Arheoloģe Gunita Zariņa pētījusi Slutišķu iedzīvotāju dzīves kvalitātes rādītājus 15.-17.gs. Baiba Īvāne Slutišķu izrakumus vērojusi bērna acīm un apkopojusi ģimenes atmiņas par vasarām Slutišķu apkaimē. Višķu un Pilskalnes pagasti ir vietas ar lielāko pilskalnu īpatsvaru. Pasākumi par arheoloģijas mantojumu ir ļoti svarīgi, šī mantojuma daļa aizvien ir apdraudēta, notiek nelikumīgi izrakumi, tiek bojātas un zaudētas gan senvietas, gan senlietas. Šī būs unikāla iespēja tikties ar Latvijas vadošajiem vēstures pētniekiem, arheoloģijas profesionāļiem, jaunajiem arheologiem, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvjiem, sarunāties par seno pilskalnu vērtībām un risinājumiem to saglabāšanā. Kultūras mantojuma īpašniekiem būs iespēja saņemt arheologu konsultācijas par darbībām īpašumā, arheoloģiskajām izpētēm būvniecības darbos u.c. 17.jūnijā visiem interesentiem tiek organizēta ekskursija uz Dinaburgas pilskalnu un Slutišķiem.

 

Visi Arheoloģijas dienu pasākumi ir bezmaksas.

 

Programma

 

15. jūnijā Višķu pagasta bibliotēkā

 

Adrese: Višķu tehnikums 18, Višķu pagasts

 

Lasījumi no 11:00- 13:00

 

Augšdaugavas novada arheoloģisko pieminekļu stāsti. Antonija Vilcāne, LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece

 

Pilskalnu leģendas Helmas Hansones grāmatās. Jānis Strods, Višķu pagasta bibliotēkas vadītājs

 

Pilskalni un akmeņi. Ivars Logins, novadpētnieks

 

Galvenie normatīvie regulējumi arheoloģijas mantojuma aizsardzībā. NKMP Latgales reģiona nodaļa

 

16. jūnijā Ilūkstes pilsētas bibliotēkā

 

Adrese: Brīvības iela 12, Ilūkste

 

Lasījumi no 11:00- 12:30

 

Pilskalnes pagasta arheoloģiskās vērtības. Pilskalnes pilskalnu atklāšanas gaita. Juris Tālivaldis Urtāns, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošais pētnieks

 

Arheoloģiskie izrakumi Pilskalnes pilskalnos: reģionālais konteksts, tradīcijas, kontakti un interpretācijas. Vanda Haferberga, LU Humanitāro zinātņu fakultātes Vēstures un arheoloģijas nodaļas pētniece

 

17. jūnijā Naujenes bibliotēkā

 

Adrese: Daugavas iela 34, Kraujas ciems, Naujenes pagasts

 

Lasījumi no 11:00- 13:00

 

Slutišķu 15.-17. gs. iedzīvotāju demogrāfija un veselība. Gunita Zariņa, LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece

 

Latviešu zemnieku reliģiskie priekšstati no rakstītiem avotiem un arheoloģiskiem materiāliem. Tatjana Bogdanoviča, LU Latvijas vēstures institūta pētniece

 

Stāvot pie atsegta viduslaiku kapa. Personisks stāsts par bērnības vasarām Slutišķu apkaimē 20. gadsimta beigās. Baiba Īvāne, Salaspils novada bibliotēkas galvenā bibliogrāfe.

 

Ekskursija uz Dinaburgas pilskalnu un Slutišķiem no 13:00 -15:30

 

Pulcēšanās pie Naujenes bibliotēkas.

 

Aicinām visus interesentus pieteikties dalībai Eiropas arheoloģijas dienu pasākumos līdz 10. jūnijam, aizpildot anketu https://forms.gle/uARB3LQRV7FKedsh6.

 

Eiropas arheoloģijas dienu norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, Augšdaugavas novada Kultūras un tūrisma pārvalde.

 

Plašāka informācija par Eiropas arheoloģijas dienu norisi visā Eiropā – https://journeesarcheologie.culture.gouv.fr/programme#/pinpoints/92274278.

 

Informācija par pasākumu: Ināra Mukāne, Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes kultūras mantojuma eksperte,tālr. 29191840, e.pasts: inara.mukane@augsdaugavasnovads.lv