Sieviete uzskata tos par kārtējiem meliem: “Mūsu skolā apkopējām noteicu atalgojumu tādā apmērā, kā to prasa likums - 360 eiro mēnesī iepriekšējo 320 eiro vietā. Savukārt, vadībai pietuvinātajām personām algu palielināja būtiski - par divreiz lielāku kā valstī noteiktais minimums. Runā vienu, dzīvē dara citu.”
Mēģināsim noskaidrot. Tiešām, pašvaldība paredzēja 2015. gada budžetā līdzekļus algu palielināšanai viszemāk atalgotajiem darbiniekiem, tiem, kuru ieņēmumi ir zemāki, kā 450 eiro. Tas nozīmē, ka Daugavpils pašvaldības noteiktā atalgojuma latiņa ir augstāka, nekā valstī noteiktā. Jo valdība noteica valstī algas minimumu – 360 eiro. Šādu rīcību pašvaldība pamatoja ar to, ka šis solis palīdzēs palielināt atalgojumu arī privātajā sektorā, jo uzņēmēji ātri reaģē uz izmaiņām darba tirgū.
Ja jūs domājat, ka pašvaldības darbinieki ir tikai ierēdņi, jūs kļūdāties. Piemēram, skolotāji algu saņem no valsts budžeta, bet tehniskā personāla atalgojumu nodrošina no pašvaldības budžeta. No šī lēmuma izriet, ka apkopējām, sētniekiem, sargiem, saimniecisko jautājumu darbiniekiem un sekretārēm atalgojumam no šī gada bija jābūt paaugstinātam.
Visi pašvaldības iestāžu vadītāji saņēma domes lēmumu, kurā tika noteikts, kādā veidā ir jāveic algu palielināšana. Piemēram, ja darbinieks saņēma 320 – 329 eiro mēnesī, tad viņa atalgojumam jābūt paaugstinātam līdz 360 eiro mēnesī. Ja darbinieka ienākumi mēnesī līdz šim sastādīja 390-399 eiro, tad tagad atalgojumam jābūt paaugstinātam līdz 420 eiro mēnesī, savukārt, ja līdz šim pašvaldības iestāddes darbinieks ir saņēmis 430 eiro lielu atalgojumu, tad turpmāk viņam ir jāsaņem 440 eiro mēnesī. Vai lēmums tiek īstenots arī dzīvē? Pēc situācijas skaidrojuma vērsāmies pie Daugavpils domes priekšsēdētāja Jāņa Lāčplēša. Priekšsēdētājs skaidro, ka Daugavpils domē ir saņemtas sūdzības par šā jautājumu realizēšanu dzīvē. Šobrīd ir konstatēti lēmuma normu pārkāpumi sešās pilsētas skolās.
“Mēs iedalījām Izglītības pārvaldei līdzekļus algu palielināšanai,” uzsvēra Jānis Lāčplēsis. “Lēmums bija konkrēts un skaidrs: algas tiek palielinātas visiem, kuri saņem mazāk par 450 eiro. Tika izstrādāta shēma, kam un cik liels algas pielikums pienākas. Mēs parūpējāmies par tiem, kuriem ienākumi ir pavisam zemi. Bet izrādījās, ka dažās pilsētas skolās algu palielināja tiem darbiniekiem, kuriem alga jau līdz šim ir bijusi lielāka kā 450 eiro, bet zemāk atalgotajiem darbiniekiem algas apmērs netika palielināts. Šobrīd mēģinām noskaidrot iemeslus, kāpēc tā ir noticis. Vainīgos sauksim pie atbildības, bet tiem, kam noteikta algas piemaksa, to saņems.”
Tātad, Izglītības pārvalde saņēma nepieciešamos papildus līdzekļus. Kopumā Izglītības jomas finansējums ir par 5% lielāks nekā pērn. Sanāk, ka līdzekļu pietiek, bet kontroles ir par maz.
Kā šo situāciju vērtē skolās? Tie, kuriem bija jāsaņem algas pielikums, bet solīto palielinājumu nesaņēma, ir sašutuši. Daži skolu vadītāji ir pārliecināti, ka viņi zina labāk, kam dot algas pielikumu un kas to nav pelnījis. Jo dažu skolu vadība uzskata, ka ir negodīgi, ja skolas apkopējai atalgojums būs tāds pats kā sekretārei ar augstāko izglītību.
Privātajā skolā direktors var nozīmēt savam palīgam jebkādu algu, pat lielāku kā sev, jo algu viņš maksā no sava uzņēmuma līdzekļiem.Bet šajā gadījumā budžeta līdzekļi ir iedalīti konkrētam mērķim. Šī informācija ir tiem, kuri nesaņēma solīto algas palielinājumu.