No 3. līdz 6. jūnijam Marko Rotko mākslas centrā noritēja vācu mākslinieka Manuela Šrēdera meistardarbnīca "Kārtība kā sociālā forma". Projektā piedalījās jaunieši, kurus interesē fotomāksla, no dažādām Latvijas pilsētām - Daugavpils, Rēzeknes, Smiltenes, Rīgas. Projekta galvenā ideja ir fotografēt vēsturiskus objektus un graustus, tādējādi dāvājot tiem jaunu dzīvi un pievēršot īpašu uzmanību detaļām, kas ikdienas steigā paliek nepamanītas. Daudzi meistarklases dalībnieki izrādīja lielu interesi par Daugavpils pilsētas vēsturiskajā objektā – Cietoksnī – atrastām vēsturiskām detaļām.
Pirmo reizi meistarklase tika organizēta pagājušajā gadā un ņemot vērā iedzīvotāju interesi par pasākumu tika pieņemts lēmums turpināt uzsākto tradīciju. Manuela Šrēdera redzējums par meistardarbnīcu: „graustu un kultūras objektu” vizuāls pētījums, kas ir balstīts uz pārveidotiem (padomju) rūpniecības un ievērojamiem sadzīves arhitektūras projektiem. Mākslinieks vēlas parādīt Daugavpili caur sociālās fotogrāfijas prizmu pievēršot sabiedrības uzmanību uz vēsturiskiem objektiem, graustiem un vērtībām, ko mantojām no Padomju laikiem.
Kopā tika iesniegtas apmēram 800 fotogrāfijas, no kurām Manuels izvēlējās tās, kas visvairāk atbilst viņā projekta idejas redzējumam. Manuels atzīst, ka izvēlēties bija grūti.
Meistardarbnīcas dalībniekam bija jāiedzīvojas pētnieku un arheologu lomā un izmantojot foto objektīvu jāiemūžina daļiņa no vēstures. Manuels savā meistardarbnīcā dalījās savā pieredzē un mācīja saskatīt, kaut ko īpašu un neatkārtojamu pelēkajās un aizmirstajās ēkās.
Pirmkārt, mani iedvesmo, ka izmantojot fotomākslu es varu dalīties pieredzē un dalīties savos pārdzīvojumos,- stāsta Manuels.
Iesniegtajos mākslas darbos saskatāms Daugavpils pilsētas ikdienas dzīves ārējā izskata redzējums. Fotogrāfs pievērš uzmanību uz daudzveidību, kas saskatām ik vienā no fotogrāfijām.Meistarklases gaitā dalībnieki tika sadalīti grupās un katrai no tām tika iedalīts konkrēta pilsētas vieta. Manuels uzskata, ka izvēlētās fotogrāfijas spēj iedvesmot citus māksliniekus, kas strādā šajā žanrā un iespējams atklāt viņiem ko jaunu.
Pasākuma otrajā daļā Manuels prezentēja vienu no saviem foto projektiem "Pelēkā zona pārveidojas" ("Gray zone transformed"), kurā viņš salīdzina latviešu un vācu vēsturiskos objektus. Šī projekta galvenais aspekts akcentēt lietas, kuras ikdienā nesaskatām – kāpnes, caurules, žogi utt.
Noslēdzot meistardarbnīcu jauniešiem tika pasniegts apliecinājums par dalību. Iedvesmas pilni, organizatori solīja, ka šis pasākums nebūs pēdējais!