“Ceļš uz valsts drošību”: Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālizmeklēšanas dienesta priekšnieks pulkvežleitnants Māris Pukinskis

“Ceļš uz valsts drošību”: Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālizmeklēšanas dienesta priekšnieks pulkvežleitnants Māris Pukinskis

„Ceļš uz valsts drošību” - diskusiju raidījumu cikls LRT + par valsts drošību, kopību un dienestiem, kas nodrošina sabiedrības mieru. Divpadsmitajā raidījumā tiekamies ar Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka vietnieku, Kriminālizmeklēšanas dienesta priekšnieku, pulkvežleitnantu Māri Pukinski, lai apspriestu migrācijas jautājumus un kā tos apkaro Valsts robežsardze.

Nelegālo migrantu plūsma uz valsts robežas ir vērojama kopš 2021. gada, taču pēdējā laikā ir novērotas vairākas pārmaiņas, norāda M. Pukinskis: „Ja iepriekšējos gados valsts robežu nelikumīgi mēģināja šķērsot migranti dažādās vecuma grupās un ar dažādu nacionālo izcelsmi, tostarp ģimenes, tad šogad lielākā daļa migrantu ir veseli, spēcīgi vīrieši vecumā no 20 līdz 30 gadiem.”

 

Šogad nelegālie migranti ir kļuvuši organizētāki — katrai grupai ir savs pavadonis, kas palīdz migrantiem no Baltkrievijas iekļūt Latvijā, nodrošina transportu pārvietošanai un sagaida viņus mūsu valsts teritorijā. Arī pavadoņi kļuvuši radošāki — migrantu pārvadāšanai izmanto malkas kravas automašīnas, imitē Valsts policijas un robežsardzes dienesta transportu.

 

Runājot par nelegālo migrantu materiālo stāvokli, kas cenšas iekļūt Latvijā, M. Pukinskis atzīst: „Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, nelegālā robežas šķērsošana ar pavadoni nav lēts prieks. Pavadoņu nodrošinātais transports cenšas piebraukt pēc iespējas tuvāk robežai, lai migrantiem nebūtu jāiet kājām pārāk tālu. Katra šāda „ekstra” pakalpojuma cenā ir diezgan liela.”

 

Taču Latvija nav migrantu galamērķis — pēc M. Pukinska teiktā, pēc nelegālo migrantu pārvietošanas uz patvēruma meklētāju centru „Mucenieki” viņi tur ilgi neuzturas, bet bēg tālāk uz Eiropu. „Piemēram, ja migrants ir pieprasījis patvērumu Latvijā un pēc tam ir nokļuvis Vācijā, vācu iestādes ne vienmēr viņu uzreiz nosūtīs atpakaļ — sāksies ilgas pārbaudes, kas migrantam dos laiku tālākiem soļiem. Turklāt daudzi nelegālie migranti nonāk Latvijā bez dokumentiem — tas tiek darīts apzināti, lai viņus nevarētu izsekot, pārvietojoties tālāk,” norāda Māris Pukinskis.

„Ceļš uz valsts drošību” – raidījumu cikls veidots ar Mediju atbalsta fonda atbalstu. Par saturu atbild SIA Mediastrims.