Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu 0

Piektdiena, 24 dec 2021, 06:06 Versija drukāšanai

Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu

Jaungada apņemšanās tradīcijai ir vismaz četru tūkstošu gadu sena vēsture. Tiek uzskatīts, ka senie babilonieši bija ja ne paši pirmie, tad noteikti vieni no pirmajiem, kas, sākoties jaunam gadam, uzņēmās dažādus solījumus. 


Jaunais gads babiloniešiem sākās nevis janvārī, bet gan marta vidū, jo tad tika sēta labība. Par godu tam tika rīkoti plaši reliģiski svētki, kuru laikā babilonieši kronēja jaunu karali vai atkārtoti apliecināja savu lojalitāti esošajam karalim. Viņi solīja dieviem samaksāt parādus un atdot mantas, kuras iepriekš bija aizņēmušies. Atkarībā no solījumu izpildes varēja iegūt dievu labvēlību vai, gluži pretēji, krist nežēlastībā.

 

No solījuma dieviem līdz vēlmei pašpilnveidoties

 

1. janvāris par jauna gada sākumu tika noteikts 46. gadā pirms mūsu ēras, kad Romas imperators Jūlijs Cēzars veica kalendāra reformu. Pirmais gada mēnesis janvāris tika nosaukts divsejainā dieva Janusa vārdā – viņš vienlaikus atskatījās gan uz iepriekšējo gadu, gan arī raudzījās uz priekšu nākotnē. Romieši upurēja Janusam un solīja darīt tikai labus darbus nākamajā gadā. Arī kristietībā un citās reliģijās ir saglabāta tradīcija gadu mijā pārdomāt iepriekšējā gada notikumus, izvērtēt kļūdas un apņemties darīt jaunas lietas, kas palīdz kļūt labākam nākotnē.

 

Latvijā un Eiropā kopumā šī sākotnēji visai reliģiozā tradīcija ar solījumiem dievu priekšā ir pārtapusi par ikgadējiem solījumiem sev pašam. Solījumi vairumā gadījumu tiek doti tikai sev un ir orientēti vairāk uz sevis pilnveidošanu vai kaitīgo ieradumu izskaušanu. Tas gan iet arī komplektā ar to, ka vienīgais soģis šo apņemšanos izpildei ir pats solījuma devējs. Tāpēc nav brīnums, ka šo jaungada apņemšanos izpildes īpatsvars nepārsniedz 8-10%. Nevienam vairs nav jābaidās no dievu dusmām par solījuma neizpildi…

 

Sliktākais ieradums, ko atmest jaunajā gadā

 

Lai nu kā arī būtu, sociologi teic, ka kopumā jaungada apņemšanās nav svešas turpat pusei iedzīvotāju. Tostarp populārākās starp tām ir apņemšanās ēst veselīgāk, vairāk nodarboties ar sportu, apgūt kādas jaunas iemaņas vai uzsākt jaunu hobiju, vairāk ceļot un lasīt grāmatas, ieviest kārtību mājās un atbrīvoties no nevajadzīgām mantām, būt taupīgākam un pavadīt vairāk laika svaigā gaisā. Interesanti, ka gan Latvijā, gan citās valstīs kā galvenais netikums jeb sliktais ieradums, ko cilvēki apņemas atmest jaunajā gadā, ir cigarešu smēķēšana. Interesanti, ka aptuveni 40% smēķētāju atzīst, ka ģimenē viņiem to pārmet. Līdz ar to smēķēšanas atmešana vai aizstāšana ar mazāk kaitīgām alternatīvām varētu sekmēt arī labāku attiecību veidošanos ģimenē.

 

Protams, dzīvē nav nekā vienkāršāka, kā apņemties atmest smēķēšanu. Ir smēķētāji, kas to ir darījuši desmitiem reižu, tomēr dažādu iemeslu dēļ atkal un atkal atgriezušies pie šī kaitīgā ieraduma. Tas nav vienkārši, jo cigaretes satur nikotīnu, kas ir atkarību izraisoša viela un vilina ikvienu smēķētāju atkal atpakaļ pie cigaretēm. Tāpēc tikai daļai no cigarešu smēķētājiem pēc pirmajiem atmešanas mēģinājumiem izdodas saglabāt pastāvīgu atturību.

 

Vēl viena pieaugoša tendence, ko varam novērot gan Latvijā, gan arī citās attīstītajās valstīs, – smēķētāji atmešanas procesu arvien biežāk iesāk, izmēģinot dažādas modernas tradicionālo cigarešu alternatīvas, kā, piemēram e-cigaretes vai karsējamo tabaku, kas var palīdzēt atmest smēķēšanu pakāpeniski. Atmest smēķēšanu var palīdzēt arī nikotīnu saturoša košļājamā gumija, plāksteri vai sūkājamās tabletes. Piemēram, Lielbritānijā e-cigaretes ir populārākais un efektīvākais smēķēšanas atmešanas līdzeklis, apsteidzot pat ierastās nikotīna košļenes un plāksterus. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka Lielbritānija ir nolēmusi iet soli tālāk un, lai mazinātu smēķēšanas izplatību, plāno kļūt par pirmo valsti pasaulē, kurā ārsti licencētas e-cigaretes varēs izrakstīt kā medicīniskus līdzekļus cilvēkiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu.

 

Bet ja visi modernie smēķēšanas atmešanas līdzekļi tomēr nepalīdz, vienmēr pēc atbalsta un papildu palīdzības iespējams vērsties arī pie sava ģimenes ārsta vai ārsta-narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai vari saņemt, arī zvanot uz konsultatīvo tālruni 67037333.

 

0

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)
16. maijā, 11:41 Kas ir Drive in un kāpēc to izvēlēties?
30. aprīlī, 11:51 Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
27. aprīlī, 12:37 Par apkures atslēgšanu un darbiem iedzīvotāju dzīvokļos
19. aprīlī, 15:18 Pirmo reizi Daugavpilī: slavenā pianiste Poļina Osetinska prezentēs pasaules kino klasikas baroka mūzikas šedevrus
18. aprīlī, 09:08 Aktieri Dmitrijs Nazarovs un Olga Vasiļjeva pēc aizbraukšanas no Krievijas kāps uz skatuves Daugavpilī ar programmu „L'amour-mur” vai „Ačgārnā lielvalsts”
10. aprīlī, 18:05 Liels Stand Up koncerts Daugavpilī
4. aprīlī, 13:42 Grupa “A-Europa” ar “dzīvo” koncertu Daugavpils Kultūras pilī
3. aprīlī, 13:00 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 10)
31. martā, 14:33 Cigaretes – sportistu lāsts
29. martā, 08:02 Berezins: “Šobrīd visiem Latvijas treneriem ir ļoti grūti”
27. martā, 10:21 05/05! "Inženieru arsenāla" lielā atklāšana!
3. martā, 08:00 Arī viena cigarete ir par daudz

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti