8 miljoni mirušo ik gadu. Tā ir cena, kuru cilvēce maksā par vienu no kaitīgākajiem ieradumiem pasaulē – par smēķēšanu.
Maksā, neskatoties uz to, ka jau kopš 20. gadsimta, vairāk nekā 50 gadus, visas pasaules zinātnieki sauc mūs pie prāta un sniedz arvien jaunus pierādījumus, ka šī aizraušanās nogalina.
Saslimstot ar plaušu vēzi, tuberkulozi, astmu un citām smagām hroniskām slimībām, smēķētāji paši atņem sev iespēju nodzīvot ilgu un laimīgu mūžu – Eiropā smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis. Tā ir taisnība, zinātniski pamatota taisnība. Un tā biedē. Un tomēr daudzi no mums joprojām domā, ka problēmas apmērs ir pārspīlēts – kādu kaitējumu organismam var nodarīt kaut kādi dūmi?! Skeptiķiem piedāvājam dažus īsus faktus no Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks”:
– Tabakas izstrādājumu smēķēšanas ietekme uz cilvēka organismu ir salīdzināma ar ķīmisko rūpniecību, jo dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu.
– 50 no šīm vielām spēj izraisīt plaušu vēzi.
– Smēķējat līdz 14 cigaretēm dienā? Jūsu risks saslimt ar plaušu vēzi palielinās 8 reizes. 25 cigaretes dienā – attiecīgi 25 reizes.
– Ar plaušu vēzi, kas ir visbīstamākais un grūti diagnosticējams onkoloģisko slimību veids, Latvijā katru gadu saslimst ap 1200 cilvēku. Mirst 1000 cilvēku.
– Plaušu vēža viltība ir tāda, ka apmēram 2/3 gadījumos slimība tiek atklāta pārāk vēlu, kad pilnīgas izveseļošanās iespējamība ir ļoti maza.
– Īpaši uzmanīgiem šajā ziņā jābūt vīriešiem – viņi saslimst ar šo slimību trīs reizes biežāk nekā sievietes.
– Visbiežāk par vēža upuriem kļūst cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem (no šīs slimības mirušo īpatsvars vecumā zem 55 gadiem ir tikai 10%), turklāt lielākoties vēzis nesaudzē nevienu...
Vai ir veids, kā to uzveikt? Jā. Par to – nākamajā rakstā.