“100 deči Latvijai”

“100 deči Latvijai”
Latvijas simtgadi sagaidot, valsti svētkos dažādos formātos sveica gan mūziķi, gan mākslinieki, un kā viens no ievērojamākajiem veltījumiem mūsu valstij simtgadē noteikti pieminams mākslinieces Anneles Slišānes projekts “100 deči Latvijai”, kura gaitā māksliniece, veidojot eksperimentus no materiāliem, īstenojusi ideju par dabas vērtību saglabāšanu, Latvijas dabas iepazīšanu un pasaules ilgtspējīgu attīstību, aužot deķus no otrreiz izmantojamiem materiāliem. Šobrīd 100 noausto deču izstāde kopā ar katram dečim veltīto bērnības atmiņu stāstu jau paspējusi apceļot daļu Latvijas, un nupat atklāta mākslinieces dzimtajā pusē, Viļakas novada Upītē. Māksliniece intervijā atklāja, ka viss projekts esot ne vien iespēja sveikt valsti svētkos, bet arī realizēt un pasniegt savas idejas caur iemīļoto nodarbi.

Izstāde uzrunā ne vien ar savu vizuālo noformējumu, bet arī smaržu un sevišķi – stāstiem, kas palīdz izprast katra deča tapšanas procesu un nozīmi, tajā pat laikā popularizējot māksliniecei nozīmīgo latgaliešu valodu un ideju par patiesajām un pārsteidzošajām sajūtām, kādas sniedz bērnības atmiņas un dzīve laukos, kur cilvēks ir visīstākais.

 

Šobrīd Annele studē maģistrantūrā Latvijas mākslas akadēmijas tekstilmākslas nodaļā. Kā atzīst mākslinieces brālis, ar mākslu Annele bijusi cieši saistīta jau no bērnības, un pati māksliniece uzsver, ka skats uz dzīvi caur mākslu padara dzīvi daudz košāku un atklājumiem bagātāku.

 

Pēc Upītes tautas nama, deču izstāde viesosies vēl vairākās citās Latvijas vietās, taču māksliniece intervijā minēja, ka galu galā šī izstāde varētu viņu iedvesmot uz atsevišķa tekstilmākslas muzeja izveidi, kāda vēl nav Latvijā. Izstāde Upītes Tautas namā būs skatāma līdz pat 18. decembrim, Antona dienai.