11. novembrī lāpu gājiens Daugavpilī pulcē lielu dalībnieku skaitu 0

Otrdiena, 13 nov 2018, 10:44 Versija drukāšanai

11. novembrī lāpu gājiens Daugavpilī pulcē lielu dalībnieku skaitu
1919. gada 11. novembrī, Bermontiādes laikā, Latvijas Bruņotie spēki ar Rīgas līcī izvietoto franču un britu kuģu artilērijas atbalstu pēc gandrīz mēnesi ilgušām cīņām Pārdaugavā sakāva Pāvela Bermonta-Avalova komandēto un Rīdigera fon der Golca atbalstīto Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju. Lai gan pilnībā no Latvijas iebrucējus izdevās padzīt tikai gada beigās, Rīgas atbrīvošanu 11. novembrī simboliski uzskata arī par uzvaru Latvijas brīvības cīņās.


Jau 1919. gada oktobrī latviešu literāts, laikraksta „Jaunākās Ziņas” literārās daļas redaktors un Tautas padomes loceklis Kārlis Skalbe Latvijas bruņoto spēku cīņu pret vāciešu un krievu veidoto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju simboliski bija salīdzinājis ar Andreja Pumpura eposā „Lāčplēsis” aprakstīto, Daugavas krastos notikušo Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku, bet Latvijas bruņoto spēku karavīru cīņas sparu nodēvēja par „Lāčplēša garu”. Nepilnu gadu pēc bermontiešu padzīšanas no Rīgas Satversmes sapulce cīņas dalībniekiem izveidoja apbalvojumu — Lāčplēša Kara ordeni, par kura simbolisko dibināšanas datumu noteica 1919. gada 11. novembri, un tādējādi, atminoties šos nozīmīgos notikumus, Latvijā ik gadu tiek svinēta Lāčplēša diena, aizdedzot sveces un pieminot vēsturiskos notikumus, bez kuriem Latvijas valsts nebūtu iedomājama.

 

Daugavpilī šī gada Lāčplēša dienas gājiens pulcējis milzīgu dalībnieku skaitu. Izejot loku gar Daugavas upi un pieminot 1919. Gada cīņu vietu, gājiena dalībnieki devās uz vienības laukumu, kur no aizdegtajām lāpām tika izveidota Latvijas kontūra un svinīgos uzrunas vārdus teica Daugavpils pilsētas domes pārstāvji.

Lāčplēša diena ir karavīru, brīvprātīgo, sieviešu, jauniešu, politiķu, ierēdņu un citu Latvijas iedzīvotāju kopīgiem spēkiem gūtās uzvaras piemiņas diena. 1919. gada 11. novembrī tika gūta uzvara ne tikai pār pretinieku – pulkveža Pāvela Bermonta komandēto Rietumu brīvprātīgo armiju Rīgā, bet arī pār neticību saviem spēkiem, neticību savas valsts nākotnei un neatkarībai, ko savā runā uzsvēra arī pasākumā klātesošie Latvijas zemessardzes pārstāvji.

 

Gājiena un pasākuma vidū varēja redzēt daudz jauniešu un bērnu, kas norāda uz Latvijas vēstures un latvisko tradīciju nozīmi arī mūsdienās. Pasākuma un gājiena dalībnieki arī atzīst, ka, lai gan šī tradīcija Daugavpilī nav īpaši sena, tā ar gadu pulcē aizvien vairāk cilvēku, jo, gājienam un koncertam noslēdzoties, sirdī paliekot silta vienotības sajūta.

 

Pasākuma dalībnieki Latvijai svētkos vēlēja gan daudz laimes, gan neaizmirst un glabāt senču atmiņas un stāstus, gan būt stabilai, labklājīgai un mīlestības pilnai valstij, taču, neskatoties uz svinīgo svētku noskaņu un jau šonedēļ gaidāmajiem Latvijas simtgades svētkiem, grupa Dabasu Durovys koncertā pēc gājiena gan valdības veidošanas, gan katra Latvijas iedzīvotāja personiskās rīcības kontekstā vēlreiz atgādināja, ka katrai darbībai ir sekas, un pirms lēmumu izdarīšanas ir jārēķinās ar to sekām.

0
Autors:Grani.lv
Foto:Jurijs Dunaiskis

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam
31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti