Daugavpils mazākumtautību skolu gatavība pārejai uz mācībām valsts valodā

Daugavpils mazākumtautību skolu gatavība pārejai uz mācībām valsts valodā
Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātie grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā paredz pakāpeniski līdz 2021.gada 1.septembrim pāriet uz mācībām valsts valodā vidusskolā. Pāreja uz mācībām valsts valodā paredz, ka vispārējā izglītībā centralizētie eksāmeni 12.klasē tikai valsts valodā notiks jau no 2017./2018.mācību gada, savukārt 9.klašu beidzēji valsts pabaudījumus tikai valsts valodā kārtos, sākot ar 2019./2020.mācību gadu – šos grozījumus Ministru kabineta noteikumos valdība pieņēma jau vasarā.

Grozījumi Izglītības likumā paredz noteikt, ka 1.-6. klašu posmā mazākumtautību izglītības programmās mācību satura apguve valsts valodā tiek nodrošināta ne mazāk kā 50% apjomā, bet 7.-9. klašu posmā - ne mazāk kā 80% apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā.

 

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde izvērtēja skolu gatavību pāriet u z mācībām latviešu valodā, noteica svarīgākās problēmas, riskus un pasākumus kvalitatīvas izglītības nodrošināšanai.

 

Īstenojot izglītības programmas, pašlaik latviešu valodā vidusskolā tiek apgūti no 63% līdz 100% mācību satura. 2017.gada decembrī skolu direktori izteica viedokli, ka ieplānotā pāreja ir saprotama un izpildāma.

 

Lai nodrošinātu kvalitatīvu pāreju uz mācībām latviešu valodā 7.- 9.klasēs 80% apmērā 2019.gada 1.septembrī, skolas izstrādās stratēģisko plānu pārejai uz mācībām latviešu valodā pamatskolā un vidusskolā, tiek plānoti skaidrojoši pasākumi vecākiem, Latviešu valodas aģentūras un IZM atbalsta pasākumu organizēšana skolotājiem latviešu valodas prasmju uzlabošanai un metodikas apguvei. Būs nepieciešami finansiāli līdzekļi atbalsta pasākumu organizēšanai skolēniem.

 

Lai uzlabotu latviešu valodas apguves kvalitāti, mazākumtautību pirmsskolas izglītības iestādes pēc individuāli izstrādāta stratēģiska plāna pakāpeniski pāries uz 1. un 2.bilingvālās izglītības modeļa īstenošanu, kas paredz iedziļināšanās pieeju, atvērs grupas ar latviešu mācību valodu.