Keramika, kas sargā no ļaunās acs 0

Sestdiena, 31 maijā 2014, 18:10 Versija drukāšanai

Keramika, kas sargā no ļaunās acs
“Tas ir aprīļa simpozija rezultāts”, ar neslēptu prieku bilst Ilona Šauša, izrādot keramikas izstrādājumus, kas veidoti rūdītā raku tehnikā un šobrīd izstādīti Daugavpils Māla mākslas centra Stikla galerijā.


Simpoziju “Baltijas Raku” , kas norisinājās no 23. līdz 27.aprīlim, organizēja biedrība “Baltijas Raku”, kuru vada Ilona Šauša, un projektu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Daugavpils dome, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs un Daugavpils Māla mākslas centrs. Kopumā simpozijā piedalījās septiņi ārvalstu keramiķi: I.Alliks un A.Rumvolts no Igaunijas, V.Vaļušis, A.Janulaitis, J.Jasinskaite no Lietuvas, V.Kaltigins un V.Sjamaška no Balkrievijas; un seši Latvijas keramiķi: D.Vernera, N.Dzalba, E.Pastare, M.Folkmane, L.Čible un I.Šauša.

 

Keramikas simpozija ietvaros notika lekcijas, meistarklases, dažādu raku tehnikas demonstrējumi un Māla mākslas centra pagalmā tika izbūvēta jauns raku malkas ceplis, kādu citos simpozijos netiek būvēts. Savas zināšanas un darbu malkas cepļa izbūvē ieguldīja baltkrievu meistars Valērijs Kaltigins. Jaunizbūvētajā krāsnī tika apdedzināti keramiķu darbi, kas šobrīd ir izstādīti un būs apskatāmi līdz 30.jūnijam.

 

Rūdītā keramika ir 4-6 gs. sena keramikas tehnoloģija, kur stiklveida, metālu oksīdiem bagātinātās glazūras vietā tiek izmantots rudzu miltu ieraugs. Šī īpatnējā, pusaizmirstā podniecības tradīcija nav tikai šaura Latgales reģiona kultūras mantojums, bet ir kopīga trijām Baltijas valstīm, Baltkrievijai un Krievijai, teritorijai, kuru vieno gadsimtus sena rudzu audzēšanas tradīcija un melnā maize. Katrā reģionā ir savs vārds, ar kuru apzīmē šāda veida keramiku: rūdītā keramika jeb melnie podi, raugo keramika, porripots, обварная керамика. Tehnikas angliskotās versijas ir hardened ceramic jebšu fermented ceramic. Tā ir unikāla vietējā tradīcija, kas ārpus minētā reģiona praktiski nav pazīstama. Taču, tai pašā laikā, tai ir arī zināma līdzība ar pasaulē plaši pazīstamajām japāņu un amerikāņu raku tehnikām, kuru būtība, no amerikāņu viedokļa, ir manipulācijās, kas tiek veiktas ar tikko apdedzināto vēl kvēlojošo keramikas trauku, pēc tā izņemšanas no cepļa.  

Ilona Šauša visus interesentus, kas vēlas piedalīties aizraujošajā māla izstrādājumu tapšanas procesā, 17.maijā apmeklēt Keramikas centru, kur plkst. 19.00 sāksies izstrādājumu apdedzināšana.

0
Autors:Grani.lv
Foto:Юрий Дунайский

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 07:33 Daugavpils Sporta skolas trenere Irina Romaņenko jau ceturto reizi kļūst par "Gada treneri"
Vakar, 09:12 Finanšu ministrija ievieš "Algas kalkulatoru" 2025. gada nodokļu izmaiņu aprēķinam
Vakar, 08:09 Tapusi kustību izrāde “Nodzītus zirgus nošauj” par cīņu ar savām vājībām un nepārvaramiem apstākļiem
10. septembrī, 10:35 Aicina pieteikties konkursam „Gada koks 2024”
10. septembrī, 09:09 Sinoptiķi prognozē siltu rudeni un ziemu
10. septembrī, 07:34 Sociālais dienests atgādina, ka bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm ir pieejams ēdināšanas pabalsts
9. septembrī, 10:33 Ata Kronvalda balvas pasniegtas Daugavpils izglītības iestādēm un pedagogiem
9. septembrī, 09:09 Latvietis izcīna pirmo vietu pasaules programmēšanas olimpiādē
9. septembrī, 07:32 Līdz 13. septembrim ierobežos satiksmi Daugavas ielā
6. septembrī, 10:31 Notika pārrunas par valsts izmaksāto uzturlīdzekļu palielinājumu
6. septembrī, 09:07 Par bērnu interešu izglītību var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli
6. septembrī, 08:33 220.lv Daugavpilī nodrošina bezmaksas piegādes uz pakomātiem un ar kurjeru
6. septembrī, 07:32 Latvijas Pasts palielina pakomātu skaitu Daugavpilī
5. septembrī, 09:01 Rīgas ielas kino (1. daļa)
5. septembrī, 08:02 Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Kaminskis: "Pašvaldībām naudas paliek aizvien mazāk"

 

-LRT+



-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti