Larisa Metļevska pastāstīja par baltkrievu ēdieniem 0

Pirmdiena, 29 feb 2016, 11:19 Versija drukāšanai

Larisa Metļevska pastāstīja par baltkrievu ēdieniem
2016. gada 24. februārī Daugavpils baltkrievu kultūras centrā (BKC) notika interesanta tikšanās. Braucot no Rīgas uz Minsku Daugavpilī viesojās Beltradiokompānijas populārā kultūrvēsturiskā raidījuma „Baltkrievu virtuve” vadītāja, kulināras grāmatas „Беларускі кулінарны сшытак №1” autore, etnogrāfs Larisa Metļevska. Kā pagatavot ēdienus „cibriki”, „zusi” vai „kuhani” stāstīja mūsu viesis.


Pasākumu vadīja pati grāmatas autore, spēcīgi un teatrāli. Savā laikā viņa pabeidza Minskas teātra institūta aktiermākslas nodaļu. L.Metļevska ir etnogrāfs, aktrise, režisore un scenāriste. Viņa vāc receptes, ārstnieciskus augus, tautas dziesmas, kolekcionē tautas tērpus. Viņas kolekcijā ir 10 oriģināli baltkrievu tautas tērpi, ko rekonstruēja pati Larisa.

 

Baltkrievu kultūras centrā L. Metļevska prezentēja savu jauno grāmatu „Беларускі кулінарны сшытак №1”. Pēc autores vārdiem, grāmatas nosaukums radies no recepšu piezīmītēm, kuras var atrast ikvienas saimnieces mājās. Receptes sievietes uzzināja no vecākiem, pārrakstīja no draudzenēm, izgrieza no avīzēm un žurnāliem, dāvināja līgavai kopā ar pūru. Etnogrāfisko ekspedīciju laikā pa Baltkrieviju L. Metļevska savāca baltkrievu ģimeņu ēdienu receptes no vecmāmiņām laukos. Gandrīz katrai receptei ir „pase”: ir atzīmēts kurš iedeva recepti un kur. Šajā grāmatā ir vairāk nekā 100 baltkrievu virtuves veco recepšu. Kopā ar jaunām receptēm grāmatā var sastapt ar vecās receptes, kuras autore ņēma no 19. gadsimta kulinārajām grāmatām.

 

Pasākuma atmosfēra bija etnogrāfiskajā stilā. Muzikālais sveiciens skanēja no baltkrievu tautas dziesmu ansambļa „Kupaļinka”. Dzejnieks Staņislavs Volodjko lasīja savu dzeju par tradicionālo baltkrievu ēdienu „draņiki”. L.Metļevska piedziedāja „Kupaļinkai” un lasīja fragmentu no Jakuba Kolosa poēmas “Новая зямля”, aprakstīja savu ceļojumu pa baltkrievu laukiem un tikšanos ar iedzīvotājiem.

 

“Сшытак №1”- tā nav tikai kulinārā grāmata. Grāmatā ir aprakstīti ēdienu veidi, ir vēsturiskas piezīmes, dažādi padomi, kulinārās tematikas tautas sakāmvārdi, produktu nosaukumu dialekti. Beigās var atrast vārdnīcu. Grāmata var kļūt par labu dāvanu sievietēm. Pēc receptēm var gatavot ne tikai lauku apstākļos, bet arī pilsētā. Larisa Metļevska teica, ka ar savu grāmatu gribēja palīdzēt ne tikai jaunajiem, bet arī pieredzējušajām saimniecēm atcerēties baltkrievu tradīcijas, saglabāt tās un neaizmirst par savām saknēm.

 

BKC vadītāja Žanna Romanovska pateicās Larisai Metļevskai par tik „garšīgu” vakaru, uzdāvināja grāmatu par Daugavpili un uzaicināja uz festivālu „Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī”. Savukārt biedrības „Uzdim” priekšsēdētājas vietniece Olga Pavloviča uzdāvināja krizantēmu pušķi. Tikšanās ar L.Metļevsku notika vienošanos par sadarbību ietvaros starp Baltkrievu kultūras centru (Daugavpils) un Baltkrievu informācijas centru (Rīga).

0
Autors:Baltkrievu kultūras centrs
Foto:Baltkrievu kultūras centrs

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

22. aprīlī, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?
17. aprīlī, 17:58 Ar darbnīcām #DrošaLatvija viesojas reģionos, lai veicinātu noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
16. aprīlī, 14:24 “INŽENIERU ARSENĀLA” PIRMĀ GADADIENA - "1 GADS KĀ 1 DIENA"
3. aprīlī, 13:43 Nākamo apkures sezonu Daugavpils uzsāks ar zemāku tarifu
27. martā, 17:47 Daugavpils Inovāciju centrā aizritēja STEAM dienas
19. martā, 19:32 Stilīgas sarunas Daugavpilī
11. martā, 12:08 Izglītojoša izstāde “Kosmoss ikdienā”
6. martā, 10:16 Paziņojums par lokālplānojuma redakcijas nodošanu sabiedriskajai apspriešanai
5. martā, 10:06 AADSO aicina uz semināru par atkritumu apsaimniekošanu
20. februārī, 12:43 Iedzīvotāji var samazināt maksu par atkritumu izvešanu
31. janvārī, 09:46 Ja savlaicīgi neapmaksā apkures rēķinu, to sedz no priekšapmaksas
26. janvārī, 12:55 Tīrot katlus šķeldas katlumājā, sekmē to darbības efektivitāti
19. janvārī, 13:14 Renovēto māju iedzīvotāji par apkuri maksā krietni mazāk
1. janvārī, 00:00 Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa apsveikums Jaunajā gadā
27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti