Lietuvā notiek Seima vēlēšanu otrā kārta 0

Svētdiena, 23 okt 2016, 10:22 Versija drukāšanai

Lietuvā notiek Seima vēlēšanu otrā kārta
Lietuvā svētdien notiek Seima vēlēšanu otrā kārta, kurā vēl jāsadala 68 deputātu mandāti vienmandāta apgabalos.


Lietuvas Seimā pavisam ir 141 deputāts. 70 parlamenta locekļi tiek ievēlēti daudzmandātu apgabalā pēc partiju sarakstiem, bet 71 - vienmandāta apgabalos. Trijos no tiem jaunā Seima deputāti ievēlēti jau pirmajā kārtā, jo ieguvuši vairāk nekā pusi balsu, bet vēl 68 apgabalos par parlamenta deputāta mandātu sacentīsies katrā pa diviem kandidātiem, kuri pirmajā kārtā ieguvuši visvairāk balsu.

 

Kā liecina provizoriskie pirmās kārtas rezultāti pēc visu iecirkņu balsu saskaitīšanas, 5% barjeru iekļūšanai Seimā pēc partiju sarakstiem pārvarējušas sešas partijas, kas sadalīs savā starpā daudzmandātu vēlēšanu apgabala mandātus.

 

Bijušā eirodeputāta Gabrieļus Landsberģa vadītā konservatīvā opozīcijas partija "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti" daudzmandātu vēlēšanu apgabalā ieguvusi 20 mandātus, uzņēmēja Ramūna Karbauska vadītā, pašreizējā Seima sastāvā ar vienu deputātu pārstāvētā Zemnieku un zaļo savienība - 19 mandātus, premjerministra Aļģirda Butkeviča vadītā Sociāldemokrātiskā partija - 13 mandātus. Šobrīd opozīcijā esošajai Viļņas mēra Remiģija Šimašus vadītajai Liberāļu kustībai pienākas astoņi mandāti, bet eirodeputāta Valdemāra Tomaševska vadītajai opozīcijas partijai "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība" un valdošajā koalīcijā ietilpstošajai eirodeputāta, savulaik impīčmenta ceļā no prezidenta amata atceltā Rolanda Paksa dibinātajai partijai "Kārtība un taisnīgums" - katrai pa pieciem mandātiem.

 

Otrajā kārtā viskuplāk būs pārstāvētas abas pirmās kārtas līderes - "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti" ar 42 kandidātiem un Zemnieku un zaļo savienība ar 40 kandidātiem. No sociāldemokrātiem par mandātiem sacentīsies 21 kandidāts, no liberāļiem - 12.

 

Otrajā kārtā iekļuvuši arī pieci kandidāti no pašreizējā valdošajā koalīcijā esošās Darba partijas, kas daudzmandātu apgabalā nepārvarēja 5% barjeru iekļūšanai Seimā.

 

Par pieciem mandātiem otrajā kārtā sacentīsies arī kandidāti, kas sevi izvirzījuši paši, par četriem - "Kārtība un taisnīgums", divi kandidāti pārstāvēs "Lietuvas poļu vēlēšanu akciju-Kristīgo ģimeņu savienību", divi - bijušā Viļņas mēra Artura Zuoka vadīto Lietuvas Brīvības savienību, bet "Kristupa Krivicka un Nagļa Puteiķa pretkorupcijas koalīcija", Lietuvas Zaļo partija un partija "Lietuvas saraksts" piedalīsies katra ar vienu kandidātu.

 

Balsošanas iecirkņi visā Lietuvā būs atvērti no pulksten 7 līdz pulksten 20.

 

Lai gan galīgos vēļēšanu rezultātus vēl nevar prognozēt, jau paredzams, ka sarunas par koalīcijas veidošanu var izrādīties sarežģītas. Par to liek domāt arī divu veiksmīgāko partiju līderu izteikumi.

 

Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks šonedēļ paudis pārliecību, ka Lietuvai visvairāk noderētu plaša koalīcija, kurā viņa partija varētu apvienoties ar "tēvzemiešiem" un sociāldemokrātiem, savukārt liberāļus viņam koalīcijā grūti iedomāties "no vērtību viedokļa".

 

Tikmēr viņa partijas vēlēšanu saraksta līderis un premjera amata kandidāts, bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis paziņojis, ka nav pret liberāļiem noskaņots tik kategoriski un viss būšot atkarīgs no tā, kā izdosies saskaņot programmatiskās nostādnes.

 

Savukārt konservatīvo līderis Gabrieļus Landsberģis paziņojis, ka iestājas par triju partiju koalīciju, kurā līdz ar savu partiju saredz Zemnieku un zaļo savienību un liberāļus.

 

Tomēr vienlaikus Landsberģis kritizējis "zemniekus un zaļos" par panisku mētāšanos, kas, viņa vārdiem runājot, vērojama pēdējo dienu laikā. Pēc viņa teiktā, potenciālie koalīcijas partneri "izvirza aizvien jaunas prasības, velk jaunas sarkanās līnijas un, šķiet, raksta pavisam jaunu programmu". Skvernelis atšķirībā no Karbauska, viņaprāt, šķiet vairāk noskaņots dialogam, bet esot jūtams, ka viedokļu atšķirības valda ne tikai starp abiem līderiem, bet arī partijā kopumā.

 

Karbauskis tikmēr apgalvojis, ka viņa partija "ir vienota un izveidos pašu stiprāko frakciju", bet mētāšanās un pamika esot vērojama pašu konservatīvo rindās.

 

0
Autors:BNS
Foto:flickr.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 10:25 Pašvaldības palīdzība tiks piešķirta vairākām iedzīvotāju kategorijām (VIDEO)
8. aprīlī, 10:15 Pārkāpumi ārkārtas situācijā (VIDEO)
8. aprīlī, 10:10 Daugavpils pašvaldības atbalstu programma (VIDEO)
8. aprīlī, 10:05 Situācija ar Covid-19 (VIDEO)
7. aprīlī, 16:30 #atbalstivietējos: 24Mobile veikals – serviss
3. aprīlī, 15:56 Cienījamie pircēji!!!
23. martā, 12:31 Ar 22.03.2020. stājas spēkā Grozījums Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā
19. martā, 10:10 Slēdz Eiropas Savienības ārējo robežu (VIDEO)
14. martā, 07:25 Pārbaudes DDzKSU (VIDEO)
11. martā, 12:35 Viņiem bija astoņpadsmit
11. martā, 09:27 Deputāti no “Latgales Partija” lūdz sasaukt ārkārtas domes sēdi (VIDEO)
10. martā, 17:30 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (ANONSS)
10. martā, 12:25 Daugavpils 100+ sekundēs (09.03.2020., VIDEO)
8. martā, 08:35 Daugavpils 100+ sekundēs (06.03.2020., VIDEO)
6. martā, 17:40 Simfoniskās mūzikas koncerta “Simfoniskie rotājumi” modelēšanas koncerts

 

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

Shanson
Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti