Lietuvā notiek Seima vēlēšanu otrā kārta 0

Svētdiena, 23 okt 2016, 10:22 Versija drukāšanai

Lietuvā notiek Seima vēlēšanu otrā kārta
Lietuvā svētdien notiek Seima vēlēšanu otrā kārta, kurā vēl jāsadala 68 deputātu mandāti vienmandāta apgabalos.


Lietuvas Seimā pavisam ir 141 deputāts. 70 parlamenta locekļi tiek ievēlēti daudzmandātu apgabalā pēc partiju sarakstiem, bet 71 - vienmandāta apgabalos. Trijos no tiem jaunā Seima deputāti ievēlēti jau pirmajā kārtā, jo ieguvuši vairāk nekā pusi balsu, bet vēl 68 apgabalos par parlamenta deputāta mandātu sacentīsies katrā pa diviem kandidātiem, kuri pirmajā kārtā ieguvuši visvairāk balsu.

 

Kā liecina provizoriskie pirmās kārtas rezultāti pēc visu iecirkņu balsu saskaitīšanas, 5% barjeru iekļūšanai Seimā pēc partiju sarakstiem pārvarējušas sešas partijas, kas sadalīs savā starpā daudzmandātu vēlēšanu apgabala mandātus.

 

Bijušā eirodeputāta Gabrieļus Landsberģa vadītā konservatīvā opozīcijas partija "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti" daudzmandātu vēlēšanu apgabalā ieguvusi 20 mandātus, uzņēmēja Ramūna Karbauska vadītā, pašreizējā Seima sastāvā ar vienu deputātu pārstāvētā Zemnieku un zaļo savienība - 19 mandātus, premjerministra Aļģirda Butkeviča vadītā Sociāldemokrātiskā partija - 13 mandātus. Šobrīd opozīcijā esošajai Viļņas mēra Remiģija Šimašus vadītajai Liberāļu kustībai pienākas astoņi mandāti, bet eirodeputāta Valdemāra Tomaševska vadītajai opozīcijas partijai "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība" un valdošajā koalīcijā ietilpstošajai eirodeputāta, savulaik impīčmenta ceļā no prezidenta amata atceltā Rolanda Paksa dibinātajai partijai "Kārtība un taisnīgums" - katrai pa pieciem mandātiem.

 

Otrajā kārtā viskuplāk būs pārstāvētas abas pirmās kārtas līderes - "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti" ar 42 kandidātiem un Zemnieku un zaļo savienība ar 40 kandidātiem. No sociāldemokrātiem par mandātiem sacentīsies 21 kandidāts, no liberāļiem - 12.

 

Otrajā kārtā iekļuvuši arī pieci kandidāti no pašreizējā valdošajā koalīcijā esošās Darba partijas, kas daudzmandātu apgabalā nepārvarēja 5% barjeru iekļūšanai Seimā.

 

Par pieciem mandātiem otrajā kārtā sacentīsies arī kandidāti, kas sevi izvirzījuši paši, par četriem - "Kārtība un taisnīgums", divi kandidāti pārstāvēs "Lietuvas poļu vēlēšanu akciju-Kristīgo ģimeņu savienību", divi - bijušā Viļņas mēra Artura Zuoka vadīto Lietuvas Brīvības savienību, bet "Kristupa Krivicka un Nagļa Puteiķa pretkorupcijas koalīcija", Lietuvas Zaļo partija un partija "Lietuvas saraksts" piedalīsies katra ar vienu kandidātu.

 

Balsošanas iecirkņi visā Lietuvā būs atvērti no pulksten 7 līdz pulksten 20.

 

Lai gan galīgos vēļēšanu rezultātus vēl nevar prognozēt, jau paredzams, ka sarunas par koalīcijas veidošanu var izrādīties sarežģītas. Par to liek domāt arī divu veiksmīgāko partiju līderu izteikumi.

 

Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks šonedēļ paudis pārliecību, ka Lietuvai visvairāk noderētu plaša koalīcija, kurā viņa partija varētu apvienoties ar "tēvzemiešiem" un sociāldemokrātiem, savukārt liberāļus viņam koalīcijā grūti iedomāties "no vērtību viedokļa".

 

Tikmēr viņa partijas vēlēšanu saraksta līderis un premjera amata kandidāts, bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis paziņojis, ka nav pret liberāļiem noskaņots tik kategoriski un viss būšot atkarīgs no tā, kā izdosies saskaņot programmatiskās nostādnes.

 

Savukārt konservatīvo līderis Gabrieļus Landsberģis paziņojis, ka iestājas par triju partiju koalīciju, kurā līdz ar savu partiju saredz Zemnieku un zaļo savienību un liberāļus.

 

Tomēr vienlaikus Landsberģis kritizējis "zemniekus un zaļos" par panisku mētāšanos, kas, viņa vārdiem runājot, vērojama pēdējo dienu laikā. Pēc viņa teiktā, potenciālie koalīcijas partneri "izvirza aizvien jaunas prasības, velk jaunas sarkanās līnijas un, šķiet, raksta pavisam jaunu programmu". Skvernelis atšķirībā no Karbauska, viņaprāt, šķiet vairāk noskaņots dialogam, bet esot jūtams, ka viedokļu atšķirības valda ne tikai starp abiem līderiem, bet arī partijā kopumā.

 

Karbauskis tikmēr apgalvojis, ka viņa partija "ir vienota un izveidos pašu stiprāko frakciju", bet mētāšanās un pamika esot vērojama pašu konservatīvo rindās.

 

0
Autors:BNS
Foto:flickr.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro
10. novembrī, 12:57 Šogad oktobrī par apkuri maksāsim mazāk, pat bez valsts atbalsta
2. novembrī, 13:47 Informācija mājokļa pabalsta saņēmējiem
30. oktobrī, 09:45 Budžeta izveide: padomi un rīki
26. oktobrī, 14:51 “Lidl” akcija – viens no labākajiem veidiem, kā gudri iepirkties
25. oktobrī, 10:10 Apkures tarifs Daugavpilī saruks par vēl 5%; “apkures grozā” – šķelda un propāna butāna maisījums
18. oktobrī, 15:25 Daugavpilietei Marijai Trošinai apritēja 104 gadi!
17. oktobrī, 13:29 Tiek apspriesta valsts lielāka iesaistīšanās Daugavpils reģionālās slimnīcas pārvaldībā
11. oktobrī, 10:07 Olimpiskajā centrā notiks populārās grupas «BERMUDU DIVSTŪRIS» lielkoncerts
3. oktobrī, 08:53 Pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam
2. oktobrī, 10:15 Mēs turpinām trokšņot!
25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti