ESA: Marsa zondes modulis avarējis un, iespējams, eksplodējis 0

Sestdiena, 22 okt 2016, 09:00 Versija drukāšanai

ESA: Marsa zondes modulis avarējis un, iespējams, eksplodējis
Marsa orbītā veiksmīgi ievadītās zondes "Tracer Gas Orbiter" (TGO) nosēšanās modulis "Skjaparelli", nolaižoties uz Marsa virsmas, ir avarējis un, iespējams, eksplodējis, piektdien paziņoja Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA).


Modulis "avarēja uz Marsa virsmas", paziņoja tā menedžeris Tjēri Blankerts no ESA misijas vadības centra Vācijas pilsētā Darmštatē.

 

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) uzņemta nolaišanās vietas fotogrāfija liecina, ka 600 kilogramus smagais modulis "sasniedza Marsa virsmu daudz ātrāk, nekā bija paredzēts", sacīja Blankerts.

 

Fotogrāfijā redzams balts plankums, kas, domājams, ir moduļa izpletnis. Apmēram divus kilometrus no tā ir lielāks neskaidra apveida melns plankums, apmēram 40 metrus garš un 15 metrus plats, un tas tiek uzskatīts par "Skjaparelli" avārijas vietu.

 

Melnais plankums ir "lielāks, nekā tam vajadzētu būt tad, ja "Schiaparelli" būtu vienā gabalā", sacīja lidojuma direktors Mišels Denī. "Tas ir sadragāts."

 

ESA paziņoja, ka nosēšanās moduļa bremzēšanas raķešu pastiprinātāji izslēgušies priekšlaicīgi.

 

"Tiek lēsts, ka "Skjaparelli" nokrita no divu līdz četru kilometru augstuma, tādējādi trieciens bija ar ievērojamu ātrumu, lielāku par 300 kilometriem stundā," teikts ESA paziņojumā.

 

"Ir arī iespējams, ka nosēšanās modulis triecienā eksplodējis, jo tā dzinēju degvielas tvertnes, domājams, vēl bija pilnas," paziņoja ESA.

 

Inženieri un zinātnieki pēta datus, ko "Skjaparelli" nosūtīja pirms avārijas, lai noskaidrotu, kas tieši noticis.

 

ESA trešdien apstiprināja, ka Eiropas un Krievijas sadarbības projekta "ExoMars" pirmās fāzes ietvaros Marsa orbītā ir veiksmīgi ievadīta zonde "Tracer Gas Orbiter" (TGO). Misijas vadība ceturtdienas naktī paziņoja, ka TGO nosēšanās modulis "Skjaparelli" ir piezemējies uz Marsa virsmas, bet nepārraida signālu un nav zināms, vai tas pārcietis triecienu.

 

600 kilogramus smagais aparāts "Skjaparelli" tika atvienots no TGO pēc 496 miljonus kilometru gara ceļa mērošanas kosmosā.

 

230 miljonus eiro vērtā nosēšanās moduļa "Skjaparelli" neilgais uzdevums ir pārbaudīt tā virsmas vairogus un izpletņus un ievākt nepieciešamos datus, lai sagatavotu "ExoMars" pašgājēja izpētes robota nogādāšanu uz Marsa projekta otrajā fāzē 2020.gadā.

 

Eiropas un Krievijas kopīgās "ExoMars" misijas pirmo fāzi veido gan nosēšanās modulis, gan TGO, kas iegājis Marsa orbītā, lai pārbaudītu, vai planētas atmosfērā ir manāmas dzīvu organismu izdalītas gāzes.

 

ASV, Krievija un Eiropa jau vairāk nekā 50 gadus centušās piezemēties uz sarkanās planētas un to izpētīt, taču vairāk nekā puse no mēģinājumiem bijusi neveiksmīga.

 

Eiropas pēdējais mēģinājums bija 2003.gada decembrī, kad britu būvētais nosēšanās modulis "Beagle 2" pazuda, taču 2015.gada janvārī tas beidzot tika pamanīts uz Marsa virsmas.

0
Autors:BNS
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

1. augustā, 16:56 Elektriskie skrejriteņi ir mūsu nākotne, kas notiek jau tagad
1. jūlijā, 15:27 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 1)
25. maijā, 13:33 Aksesuāri velosipēdistiem, kas noderēs ikdienā
20. maijā, 12:11 Kā tikt vaļā no nevēlamiem matiņiem vasaras sezonā?
19. maijā, 12:26 Svarīgākie dārza darbi jūnijā
18. maijā, 09:51 Laivu motors - kā izvēlēties?
26. aprīlī, 17:37 X Starptautiskais festivāls “Poļu folklora Latgalē” Daugavpilī
25. februārī, 13:13 Kas ir vasaras riepas un vai tās var izmantot visu gadu?
18. februārī, 15:11 Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos
24. decembrī, 06:06 Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu
8. decembrī, 13:38 Jauno ķīmiķu skola pēc AS beigām atvērta ikvienam interesentam
22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti