Diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, kurš radīja tekstu speciāli diktāta vajadzībām. Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no sešām Latvijas pilsētām - Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī vai Rēzeknē -, interesentiem bija iespēja iepriekš pieteikties interneta vietnē "www.raksti.org". Savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs šajā pašā vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.
Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas vienlaicīgi norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.
Atšķirībā no pagājušā gada šoreiz teksts ir uzrakstīts speciāli diktātam. Tā atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.
Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas.
Diktātu klātienē lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki - kino un teātra aktieris Andris Bulis, aktieri Juris un Vija Āboliņi, Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā, "Latgolys entuziastu grupas "Biļdis"" pārstāve Ineta Atpile-Jugane, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektore Evija Voitkāne, "Park Hotel Latgola" direktore Ruta Priede un citi.
Pērn diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna "Jelgava 94" motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieku.
Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt interneta vietnē "www.raksti.org" tika iesniegts 731 darbs. No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji. No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas. Seši dalībnieki uzrakstīja 2016.gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija 50 un vairāk kļūdu.