Grieķijas referendums: Eiropa neziņā; eiro vērtība samazinās 0

Pirmdiena, 06 jūl 2015, 08:00 Versija drukāšanai

Grieķijas referendums: Eiropa neziņā; eiro vērtība samazinās
Grieķijas pilsoņi svētdien notikušajā referendumā teikuši "nē" starptautisko aizdevēju prasībām. Pēc šī bezprecedenta gadījuma eirozonā nav skaidrības par to, kā situācija attīstīsies tālāk, tomēr skaidrs, ka Eiropas līderiem nāksies lemt, vai Grieķija var palikt monetārajā savienībā.


Par referenduma norisi un reakciju uz notikumiem Grieķijā portāls "Delfi" reportāžās no Atēnām ziņoja teksta tiešraidē. Pēc balsu saskaitīšanas daudzi Eiropas Savienības valstu līderi pauduši skepsi par tālāku sarunu potenciālu, lai gan Grieķijas premjers Aleksis Ciprs uzsvēris, ka referenduma rezultāts nenozīmē attiecību saraušanu ar Eiropu.

 

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks otrdienas vakarā sasaucis ES līderu ārkārtas tikšanos.

 

Finanšu tirgus apskatnieki prognozē, ka pirmdien līdz ar tirdzniecības sākumu biržas Eiropā piedzīvos krasu kritumu. Valūtu tirdzniecība jau sākusies Āzijā, kur eiro pret ASV dolāru zaudējis 1% no vērtības, bet attiecībā pret Japānas jenu kritums līdz šim bijis 2% apmērā, vēsta aģentūra "Reuters".

 

Ekonomisti uzsver, ka patlaban izšķirīgs būs Eiropas Centrālās bankas lēmums par to, vai turpināt atbalstīt Grieķijas bankas, kuras kļuvušas tikpat kā nelikvīdas. Atsaucoties uz drošiem avotiem, "Reuters" ziņo, ka, visticamāk, centrālā banka turpinās atbalstu pagājušās nedēļas līmenī, proti, bankām paliekot slēgtām un ļaujot cilvēkiem no sava konta izņemt līdz 60 eiro dienā.

 

Tikmēr vissmagāk neskaidrība par situācijas attīstību ietekmēs Grieķijas iedzīvotājus un uzņēmējus. Analītiķi lielākoties tuvākajā nākotnē prognozē vēl straujāku ekonomikas krišanu, stingrākus kapitāla aizplūšanas ierobežojumus, bet valdībai būs grūtības ar algu un pensiju izmaksu. Šādā situācijā valdība būs spiesta izdot kādu pagaidu norēķinu sistēmu - pagaidu valūtu.

 

Savukārt Eiropas Savienībai un Eiropas Centrālajai bankai nāksies ieviest pasākumus, lai novērstu Grieķijas krīzes rezonansi citās valstīs. Iespējams, centrālā banka paplašinās savu obligāciju iepirkšanas programmu, kas vēl vairāk vājinās eiro kursu.

 

Kā vēstīts, pēc ES valstu, aizdevēju un Grieķijas valdības pārstāvju nespējas vienoties par aizdevuma programmas turpināšanu, šī Dienvideiropas valsts paziņoja par referenduma rīkošanu, liekot iedzīvotājiem lemt, vai atbalstīt aizdevēju pieprasītās reformas, kas skar valsts budžetu, nodokļu sistēmu, pensiju sistēmu un citus jautājumus.

 

Jau nedēļu bankas Grieķijā ir slēgtas. Otrdien valsts neveica maksājumu Starptautiskajam Valūtas fonda, 1,5 miljardu eiro apmērā, tādēļ fonds pārtraucis tālāku Grieķijas finansēšanu. Savukārt Eiropas Finanšu stabilitātes mehānisms paziņojis, ka Grieķija oficiāli ir piedzīvojusi valsts maksātnespēju.

0
Autors:DELFI
Foto:beleontours.ru

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro
10. novembrī, 12:57 Šogad oktobrī par apkuri maksāsim mazāk, pat bez valsts atbalsta
2. novembrī, 13:47 Informācija mājokļa pabalsta saņēmējiem
30. oktobrī, 09:45 Budžeta izveide: padomi un rīki
26. oktobrī, 14:51 “Lidl” akcija – viens no labākajiem veidiem, kā gudri iepirkties
25. oktobrī, 10:10 Apkures tarifs Daugavpilī saruks par vēl 5%; “apkures grozā” – šķelda un propāna butāna maisījums
18. oktobrī, 15:25 Daugavpilietei Marijai Trošinai apritēja 104 gadi!
17. oktobrī, 13:29 Tiek apspriesta valsts lielāka iesaistīšanās Daugavpils reģionālās slimnīcas pārvaldībā
11. oktobrī, 10:07 Olimpiskajā centrā notiks populārās grupas «BERMUDU DIVSTŪRIS» lielkoncerts
3. oktobrī, 08:53 Pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam
2. oktobrī, 10:15 Mēs turpinām trokšņot!
25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti