Kola kā tautas medicīnas līdzeklis. Ko par to saka speciālisti 0

Trešdiena, 14 sep 2016, 08:54 Versija drukāšanai

Kola kā tautas medicīnas līdzeklis. Ko par to saka speciālisti
Daudzreiz dzirdēts, ka pie īslaicīgām vēdera darbības problēmām, pret nelabu dūšu, caureju un pārēšanās gadījumos palīdz kola. Atzīšos, arī tad, kad bērns bija saķēris rotavīrusu, doma par to, kas ir un nav veselīgs, kļuva mazsvarīga un centāmies glābt situāciju, dodot meitai šo savdabīgo tautas medicīnas līdzekli. Kļuva labāk! Gribētos zināt, ko par to saka speciālisti un vai tiešām kolai ir pa spēkam uzlabot ar gremošanas traktu saistītas ķibeles? Tā žurnālam "Veselība" jautā lasītāja Iveta.


Patiešām – vēsturiski kola savas gaitas uzsākusi kā aptiekas produkts. Joprojām ir speciālisti, kas nebaidās atzīt – jā, izņēmuma gadījumos malciņš šī dzēriena var līdzēt. Tomēr ir arī savs "bet"...

 

Tikai tad, ja neko citu iedzert nav iespējams!

 

Gastroenterologs Hosams Abu Meri (attēlā): "Gadījumos, ja caurejas vai vemšanas iemesls ir, piemēram, rotavīruss, vajadzīgs laiks, līdz tas tiek izvadīts no organisma. Ja slimojot nav vemšanas, caurejas gadījumos iesaka dzert negāzētu minerālūdeni vai arī ūdeni, kam pievienots mazliet cukura vai sāls. Ja vēdera darbības traucējumi un caureja piemeklējusi bērnu vai jaunieti, kuru grūti pierunāt dzert ūdeni, lai uzņemtu tik svarīgo šķidrumu, tad, protams, izvēlē starp kolu vai nedzert nemaz vinnē kola.

 

Šo dzērienu gan nekādā veidā nevar uzskatīt par zālēm, bet īpašos izņēmuma gadījumos var lietot nelielos daudzumos, jo arī kola satur ūdeni, cukuru, fosforu un vēl citas vielas, ko mēs nezinām (kolas recepte joprojām tiek glabāta īpašā noslēpumā), kas caurejas gadījumos var palīdzēt justies labāk.

 

Ja joprojām šis dzēriens būtu pieejams tikai 330 ml lielās stikla pudelītēs un vēl uz etiķetes uzrakstītu "pa divām karotēm trīs reizes dienā", man nebūtu iebildumu"

diētas ārste Lolita Neimane

 

Savukārt, pateicoties gāzei, kas ir kolā, veidojas atraugas, kuras uz laiku mazina sliktas dūšas sajūtu, lai gan šo pašu efektu varētu panākt, lietojot gāzētu minerālūdeni, kura sastāvs ir daudz labāks. Kā gastroenterologs ikdienā noteikti neiesaku aizrauties ar gāzētiem dzērieniem. Ar kolu kā tautas medicīnas līdzekli īpaši piesardzīgiem jābūt tiem, kuriem ir sirdsdarbības traucējumi, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens."

 

Ļoti apšaubāma metode

 

Uztura speciāliste Ksenija Adrijanova: "Arī es esmu dzirdējusi šādus nostāstus, ka īslaicīgu vēdera problēmu gadījumos kola palīdzot, bet uzreiz jāsaka, ka tam nav nekāda medicīniska pamatojuma. Lai to varētu apstiprināt, būtu jāveic medicīniski pētījumi un jāpierāda, ka kola patiešām sniedz labu efektu cīņā ar īslaicīgiem gremošanas trakta darbības traucējumiem.

 

Šo gadījumu stāsti no sērijas "kā kola man palīdzēja" ir anekdotiski. Zinātnē ir pat jēdziens "anekdotisks gadījums", kad bez kāda skaidrojuma vai pamatojuma mēdz apgalvot, ka cilvēkam šis vai tas ir ļāvis atgūt labu pašsajūtu. To var attiecināt arī uz kolu – cilvēks to iedzer, iespējams, pēc pusstundas viņam kļūst labāk, bet tikpat labi viņam labāk paliktu arī bez šī dzēriena. Esmu skeptiski noskaņota pret to, ka šis varētu būt efektīvs tautas medicīnas līdzeklis."

 

Jāatceras arī, ka nevar atbalstīt kolas ilgstošu un regulāru patēriņu, jo augstā cukura koncentrācija var būt iemesls diabēta attīstībai.

gastroenteroloģe Irita Roderte

 

Pa retam un mazos daudzumos – nav slikti

 

Diētas ārste Lolita Neimane: "Jā, dzirdēts, ka ar kolu izlīdzas, ja ir nelaba dūša, pēc pārēšanās, tāpat to lieto šoferi, lai, braucot mašīnā, sevi uzturētu tonusā. Vienīgais izskaidrojums tam, kāpēc, piemēram, pārēšanās sekas un smaguma sajūta pēc kolas iedzeršanas mazinās, ir fosforskābe vai ortofosforskābe tās sastāvā. Tomēr, ja ortofosforskābe spēj šķīdināt pat rūsu, to izmanto arī zobārstniecībā, tātad kolu šī iemesla dēļ nevajadzētu lietot ikdienā tāpat vien kā dzērienu.

 

Pārmērības nekad nav veselīgas. Turklāt vairāk par pašu saldināto dzērienu peļama ir lielo iepakojumu mode un tendence kolu tirgot divlitru pudelēs. Ja joprojām šis dzēriens būtu pieejams tikai 330 ml lielās stikla pudelītēs un vēl uz etiķetes uzrakstītu "pa divām karotēm trīs reizes dienā", man nebūtu iebildumu. Protams, kolā ir arī gana liels cukura daudzums, kas īslaicīgi dod enerģiju, bet ilgtermiņā nekādu pienesumu veselībai nedod, gluži otrādi. Mērenība ir galvenā atbilde."

 

Ir reizes, kad tiešām palīdz

 

"Veselības centru apvienības" gastroenteroloģe Irita Roderte: "Kolas lietošana būtu pieļaujama izņēmuma gadījumos, ja ir gremošanas sistēmas darbības traucējumi, kas izpaužas kā "vēders streiko", "kuņģis apstājies", "sastrēgums", pilnuma sajūta. Kolas sastāvā esošais oglekļa dioksīds un kofeīns iedarbojas uz kuņģa un zarnu traktu stimulējoši, tādējādi aktivizē sistēmas darbību.

 

Pateicoties gāzei, kas ir kolā, veidojas atraugas, kuras uz laiku mazina sliktas dūšas sajūtu, lai gan šo pašu efektu varētu panākt, lietojot gāzētu minerālūdeni, kura sastāvs ir daudz labāks.

gastroenterologs Hosams Abu Meri

 

Caurejas gadījumā, lietojot kolu, pašsajūta uzlabojas, pateicoties cukuram, ko šis dzēriens satur un kas nepieciešams cilvēkam pēc šķidruma zaudēšanas organismā. Līdz ar caureju organisms zaudē arī mikroelementus, ko cukurūdens savukārt palīdz piesaistīt atpakaļ. Dzēriens ar vienkāršajiem ogļhidrātiem (glikozi) sniedz enerģiju novārdzinātam organismam, bet, pateicoties patīkamajai garšai, papildu šķidrumu ir vieglāk uzņemt, un tas nav mazsvarīgi. Tomēr, ja gremošanas traucējumi ieilgst, nav skaidrs to iemesls, ar pašārstēšanos nodarboties nevajag un steigšus jādodas pie ārsta. Jāatceras arī, ka nevar atbalstīt kolas ilgstošu un regulāru patēriņu, jo augstā cukura koncentrācija var būt iemesls diabēta attīstībai, turklāt dzēriens satur vēl citas palīgvielas, kas lielā daudzumā organismam nav vēlamas."

 

0
Autors:DELFI
Foto:freeimages.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti