Padomi bērnu digitālajai drošībai vasaras brīvlaikā 0

Svētdiena, 19 jūn 2016, 12:21 Versija drukāšanai

Padomi bērnu digitālajai drošībai vasaras brīvlaikā
Vasaras brīvlaikā bērniem ir ne vien vairāk laika pavadīšanai internetā, bet tie arī biežāk atrodas ārpus vecāku redzesloka, piemēram, dodoties uz nometnēm vai pie tuviniekiem un, protams, ņemot līdzi savas mobilās ierīces. Digitālās drošības alianse atgādina, kā vecākiem parūpēties par bērnu un ierīču drošību.


“No skolas brīvajā laikā ievērojami mainās bērna dienaskārtība, ko vecākam, kam jāturpina ierasti doties uz darbu, ir grūtāk izsekot un vairāk jāpaļaujas uz savu pēcnācēju patstāvību. Sirdsmieram iesakām vairākus priekšdarbus – gan izrunāties par drošību internetā, gan sagatavot bērna ierīces vasarai,” iesaka Digitālās drošības alianses vadītāja Sanita Igaune.

 

“Esam novērojuši, ka bērni interneta un aplikāciju izmantošanas ziņā bieži ir izglītotāki par vecākiem. Tāpēc jāņem vērā, ka aizsardzības pasākumi var tikt apieti ātrāk, kā cerēts. Galvenais, lai bērnam būtu skaidrs, pie kā vērsties, ja dators vai planšete sāk uzvesties aizdomīgi. Vecākiem, savukārt vajadzētu apsvērt online spēlēm un pakalpojumiem iegādāties atsevišķu bankas karti,” atgādina CERT.LV IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

 

  1. Vēlreiz izrunā drošu uzvedību internetā – lai arī pamatlietas ir zināmas, ieteicams vēlreiz atgādināt par piesardzību saziņā ar citiem cilvēkiem un savu datu sargāšanu. Noderīgi padomi ir pieejami vietnēs drossinternets.lv un esidross.lv, bet zināšanas var pārbaudīt pašu skolēnu radītā lietotnē Interneta drošības IQ tests (pieejama Android sistēmas viedtālruņos un planšetdatoros).
  2. Uzmani tēriņus – vienojies par digitālo kabatas naudu – t.i. vai un cik drīkst tērēt izklaidēm. Piemēram, pat ja spēle vai aplikācija maksā vien centus, regulāri pērkot arvien jaunas, savāksies ievērojama summa. Lai nebūtu nepatīkami lieli rēķini, iesakām izmantot priekšapmaksas mobilo telefonu pieslēgumu veidus.
  3. Pārbaudi spēļu un video limitus – aprunājies ar bērnu, kāds saturs viņu interesē un vai tas vecumam ir piemērots, vai tās nav pārāk vardarbīgas datorspēles. Tāpat ierīcēm ir iespējams uzlikt satura filtrus, laika skaitītāju un citas pārraudzības iespējas, izmantojot tādas programmas kā piemēram Qustodio, Mobile Fence (Android) vai uzstādot limitus Restrictions (iPhone u.c.).
  4. Telefonā saglabā pirmās palīdzības kontaktus – pārliecinies, vai bērna telefonā ir saglabāti gan tuvāko ģimenes locekļu kontakti, gan arī svarīgākie pirmās palīdzības kontakti, atgādinot, ka tie nav paredzēti jokiem un izklaidei. Vairāk par drošību var uzzināt dažādās aplikācijās, piemēram, Valsts policijas Mana drošība par drošību ceļu satiksmē.
  5. Atrodi pazudušo – tāpat ir dažādas aplikācijas, piemēram, Android ierīces pārzinis, Find My iPhone palīdzēs izsekot, kur palikusi pazaudētā vai aizmirstā ierīce, kā arī pavisam mazu bērnu vecākiem ļaus pārliecināties, kur īsti pēcnācējs atrodas.
  6. Bērns dodas uz nometni. Ko nu? – atvasei pametot mājas uz ilgāku laiku, pārliecinies, vai lādētāji ir līdzi, tāpat vienojies, cik bieži sazināsieties, kā arī kādi ir ierīces glabāšanas un došanas citiem bērniem noteikumi.
  7. Atceries par offline laiku – visbeidzot vienojies, ka dzīve ir tur, ārā jeb izdomā, kā kopā ar ģimeni aktīvi pavadīt laiku prom no interneta un ierīcēm.

Digitālā drošības alianse ir 2016. gadā dibināta biedrība, kas apvieno valsts institūcijas, nevalstisko sektoru un uzņēmumus ar mērķi izglītot sabiedrību un uzņēmējus par digitālās drošības jautājumiem, veicināt pārdomātu rīcību digitālajā vidē, kā arī stiprināt sabiedrības un valsts digitālo drošību.

 

0
Autors:Preses relīze
Foto:vk.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

18. septembrī, 16:00 Kas būtu jāzina izvēloties auto līzingu
18. septembrī, 10:55 Daugavpils 100+ sekundēs (17.09.2020., VIDEO)
17. septembrī, 15:20 Daugavpils 100+ sekundēs (16.09.2020., VIDEO)
15. septembrī, 15:25 Daugavpils 100+ sekundēs (14.09.2020., VIDEO)
14. septembrī, 16:55 Stop viltus ziņām! (Raidījums nr. 7)
11. septembrī, 09:55 Daugavpils 100+ sekundēs (10.09.2020., VIDEO)
9. septembrī, 14:24 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (VIDEO)
9. septembrī, 12:59 Informācija “Dautkom TV” klientiem
9. septembrī, 10:00 Daugavpils 100+ sekundēs (08.09.2020., VIDEO)
8. septembrī, 13:42 Daugavpils 100+ sekundēs (07.09.2020., VIDEO)
7. septembrī, 12:05 Mēs zinām (Raidījums №17)
6. septembrī, 16:00 Skolotāji nav atlaisti! (VIDEO)
6. septembrī, 12:00 Kā ieskandināts 1. septembris? (VIDEO)
6. septembrī, 08:00 Kultūras ministrs viesojas Daugavpilī (VIDEO)
4. septembrī, 16:20 «Top Latgale»: aktuālākās nedēļas ziņas (VIDEO)

 

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

Shanson
Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti