Psiholoģe aicina: ļaujiet bērniem spēlēt pagalma spēles!

Psiholoģe aicina: ļaujiet bērniem spēlēt pagalma spēles!
Pagalms paver bezgalīgas iespējas spēlēties un ar izdomu radīt ap sevi aizraujošu pasauli. Tā ir vieta, kur gatavoties “lielajai dzīvei”, piedzīvojot pirmās uzvaras un zaudējumus. Zane Avotiņa, centra “Skalbes” un Mazo ekspertu skolas psiholoģe, norāda piecus būtiskākos iemeslus, kāpēc pagalma spēles ir vitāli svarīgas bērnu attīstībā.

“Diemžēl pagalma spēles kļuvušas par retu izklaidi – kopā ar vecākiem svaigā gaisā tās spēlē tikai 14% pirmsskolas vecuma bērnu, liecina Danonki veiktā aptauja. Laikmets piedāvā mazajiem milzum daudz alternatīvu rotaļlietu un spēļu, taču aicinu vecākus atcerēties savu bērnību – visas labās lietas bija bez maksas, tostarp ķerenes, klasītes un lecamās gumijas no mammas vecajiem svārkiem,” saka. Z. Avotiņa. “Piekrītu, ka pagalms vairs nav tik droša vieta kā mūsu bērnībā, lai mazie spēlētos vieni paši. Tajā pašā laikā pagalma rotaļas var izspēlēt ar vecākiem praktiski jebkur citur, arī pilsētas parkos un dārzos.”

 

Kādēļ bērniem ir vērts spēlēt pagalma spēles?

 

Laba veselība. Svaigs gaiss uzlabo un stiprina imūno sistēmu. Bērns iegūst rūdījumu, un organisms labāk spēj pretoties dažādām slimībām. Stiprāka imūnsistēma savukārt nozīmē labāku pašsajūtu – vesels bērns jūtas labāk, ātrāk mācās un apgūst jaunas zināšanas.

Fiziskā sagatavotība. Rotaļas nodrošina papildu kustības, kas vairo prieku, mazina satraukumu, saspringumu un uzlabo fizisko formu. Pirmsskolas vecuma bērni, kas rūdījušies pagalmā, arī uzsākot skolas gaitas, būs sekmīgāki sportā un citās nodarbēs, kur nepieciešams spēks un izturība.

Iztēle. Mājas pagalmā koka soliņš kļūst par drošu slēpni, nevīžīgi nosviestā kartona kaste pārtop bruņinieka vairogā, un rudais kaimiņu runcis nāk par sabiedroto, lai jātu kalnā pēc apburtās princeses sirds. Rotaļas un pagalma spēles ļauj iejusties cita ādā – vienu reizi bērns vada spēli, citreiz spēlē pretējā frontē. Lomu spēles ir svarīgas saskarsmes prasmju un radošās domāšanas attīstībai – indiāņu komanda spēj uzbūvēt labāko štābiņu pasaulē un ķengurs vienmēr ir “augstāk par zemi”.

Stratēģiskā domāšana. Spēles māca risināt reālas problēmas, domāt tālredzīgi un loģiski, piemēram, atrast labāko veidu, kā izvairīties no noķeršanas vai paslēpties tā, lai spēlē uzvarētu.

Sociālās un komunikācijas prasmes. Pagalms ir vieta, kur bērns atrod pirmos draugus, nokļūst konfliktsituācijā vai risina dilemmu. Spēles veicina sadarbību, sagādā daudz prieka, azarta un vairo lepnumu par komandas uzvarām. Tāpat arī tas ir labs veids, kā bērniem ļaut tikt galā ar problēmjautājumiem, tādā veidā nostiprinot pašapziņu.

 

“Bērnības spēles veicina fantāziju, jo atšķirībā no dažādām ierīcēm un animācijām nepiedāvā jau konkrētus šablonus – liek tos radīt pašam. Spēles brīnišķīgi veicina sociālās un komunikācijas iemaņas, kas apdraudētas mūsu sociālo tīklu laikmetā. Tā ir pilnvērtīga laika pavadīšana visai ģimenei kopā, kas bērna veselīgai attīstībai ir nepieciešams kā gaiss,” saka Anna Rozīte, TV raidījumu vadītāja, Babyroom pārstāve un Mazo ekspertu skolas mamma. “Zinātnieki ir pierādījuši, ka aktivitātes svaigā gaisā ir daudzkārt efektīvākas un labvēlīgāk ietekmē veselību nekā aktivitātes iekštelpās. Tieši tādēļ iespēju robežās kopā ar meitiņu ārā spēlējam “ķerenes”.”