Aptauja: 53% iedzīvotāju iebilst pret apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu slimnīcas teritorijā 0

Svētdiena, 25 dec 2016, 16:38 Versija drukāšanai

Aptauja: 53% iedzīvotāju iebilst pret apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu slimnīcas teritorijā
53% iedzīvotāju iebilst pret apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu slimnīcas teritorijā, secināts Ekonomikas ministrijas (EM) veiktajā aptaujā par apbedīšanas pakalpojumiem slimnīcu teritorijā.


Tajā pašā laikā 44% šādu pakalpojumu sniegšanu slimnīcas teritorijā atbalsta.

 

Aptaujā noskaidrots, ka 58% respondentu vai viņu ģimenes locekļi ir izmantojuši apbedīšanas pakalpojumus, kas tiek nodrošināti slimnīcas teritorijā, savukārt 42% šādu pakalpojumu nav izmantojuši.

 

71% aptaujā atzina, ka viņiem bija iespēja brīvi izvēlēties apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, turklāt 76% šos pakalpojumus novērtējuši pozitīvi, bet 24% - negatīvi.

 

73% respondentu norādīja, ka apbedīšanas pabalstu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras saņēmis kāds no ģimenes locekļiem, turpretī 24% atzina, ka pabalstu saņēmis apbedīšanas birojs. 77% respondentus apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs informēja par apbedīšanas pabalsta apmēru, bet 23% respondentu netika informēti.

 

Papildu atbildēm uz aptaujas jautājumiem liela daļa respondentu norādīja uz apbedīšanas pakalpojumu sniegšanas nepieciešamību slimnīcas teritorijā, informēja par ļoti labiem pakalpojumu sniedzējiem, kā arī norādīja uz atbalstu un atvieglojumu, ko var sniegt labs apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs.

 

Vienlaikus 130 respondenti norādīja uz problēmām sadarbībā ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem - neskaidrs pakalpojumu apraksts, čeku neizsniegšana, pakalpojumu sniedzēju rupja attieksme, ārstniecības personāla sadarbība ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem u.c.

 

Aptauja tika veikta laika posmā no šā gada 20.oktobra līdz 24.novembrim, kopumā aptaujājot 303 iedzīvotājus. Aptauja tika organizēta elektroniski, un tā bija anonīma. Informācija par aptauju tika publicēta EM mājaslapā, plašsaziņas līdzekļos un vairāku pašvaldību mājaslapās.

 

EM norādīja, ka aptaujai ir informatīvs raksturs un secinājumi tiks izmantoti turpmāk attiecīgās politikas veidošanā.

 

BNS jau rakstīja, ka 2015.gadā Konkurences padomes (KP) publicētajā tirgus uzraudzības ziņojumā tika secināts, ka apbedīšanas pakalpojumu tirgū pastāv vairākas problēmas, tostarp apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju privileģētais statuss, sniedzot pakalpojumus slimnīcu teritorijās un morgos, slimnīcu telpu noma bez publisku izsoļu organizēšanas. Tāpat identificētas patērētāju sūdzības par ārstniecības iestāžu personāla vienlaicīgu nodarbinātību pie apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem, kā rezultātā tiek piedāvāti attiecīgā apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja pakalpojumi, negodprātīgi izmantojot piederīgo emocionālo stāvokli.

 

EM ieskatā, iepriekšminētais neatbilst godīgas komercdarbības principiem un ētikas normām.

 

KP ziņojums šajā jautājumā nekoncentrējas uz situāciju atsevišķās pašvaldībās, bet vispārīgi apzina slimnīcas, kuru teritorijās un morgos atrodas apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. Ministrijā piebilda, ka ne katrā pašvaldībā ir slimnīcas.

 

"Tā kā valsts pārvaldei primāri ir jādarbojas sabiedrības interesēs, aptauja sniegs priekšstatu par iedzīvotāju viedokli un pieredzi saistībā ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju darbību slimnīcu teritorijās. Iegūtā informācija tiks izmantota sarunās ar Veselības ministriju un slimnīcām, lai diskutētu par apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju darbību slimnīcu teritorijās un iespējamiem risinājumiem godīgas komercdarbības nodrošināšanai, kā arī iespēju ieviest ētikas kodeksu slimnīcu darbiniekiem. Piemēram, Lietuvā apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji nedrīkst darboties ārstniecības iestāžu teritorijās," uzsvēra EM.

 

Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju darbība slimnīcu teritorijās ir tikai viens no pašlaik skatāmajiem jautājumiem. 2015.gada un 2016.gada septembrī EM organizēja sanāksmes ar valsts pārvaldes iestādēm un apbedīšanas nozares pārstāvjiem, pārrunājot aktuālās problēmas, un vienojās par veicamajiem uzdevumiem. Piemēram, lai veicinātu patērētāju tiesību aizsardzību, 2015.gada 1.oktobrī tika apstiprinātas Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanā komersantiem, kurās ietvertas norādes arī par korektām apbedīšanas pakalpojumu cenām.

 

2016.gadā PTAC uzraudzības pasākumos pārbaudīta apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju prakse attiecībā uz pakalpojumu cenrāža piedāvāšanu un veiktas pārbaudes pakalpojumu sniegšanas vietās.

 

Nolūkā veicināt iedzīvotāju informētību 2016.gada 14.septembrī portālā "www.latvija.lv" tika publicēts informatīvais materiāls "Soli pa solim" par mirušu cilvēku apbedīšanu Latvijā, kas vienkopus sniedz informāciju par rīcību tuvinieka nāves gadījumā, sākot no miršanas fakta apliecināšanas un paziņošanas līdz apbedīšanas pabalstu saņemšanai un mirušā apglabāšanai. Materiāls tapis valsts pārvaldes iestāžu, ārstniecības iestāžu, apbedīšanas nozares asociāciju un uzņēmumu sadarbībā.

0
Autors:BNS
Foto:pexels.com

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 14:04 Darba piedāvājumi Daugavpilī (25. jūnijs)
Šodien, 11:25 Daugavpils teātris noslēdz 2017./2018. gada sezonu
Šodien, 09:58 Svētkos 12 cilvēki guvuši ugunskuru izraisītas traumas
Šodien, 09:56 Maizes cena turpmākajos gados Latvijā varētu augt minimāli, pauž 'Latvijas maiznieks'
Šodien, 09:51 Karstums tuvākajās dienās atgriezīsies
Vakar, 22:56 Daugavpils skolās trūkst mācībspēku (VIDEO)
Vakar, 21:51 Sagaidot gada īsāko nakti, nedrīkst aizmirst par drošību (VIDEO)
Vakar, 20:55 Daugavpiliete Alise Miškovska kļūst par skaistuma konkursa “Miss Tourism Eurasia 2018” uzvarētāju (VIDEO)
23. jūnijā, 16:00 Pērn ceļu satiksmes negadījumos ievainoti vairāk nekā 700 jaunieši
23. jūnijā, 15:00 Aptauja: 65% iedzīvotāju Līgo svētkos cep šašliku
23. jūnijā, 12:00 Zemgalē mediķi uz ielas atrod 11 gadus vecu zēnu stiprā alkohola reibumā
23. jūnijā, 09:00 Aptauja: Pieaugusi Latvijas iedzīvotāju uzticība Eiropas institūcijām
22. jūnijā, 16:45 Āfrikas cūku mēris šonedēļ atklāts 26 mežacūkām Latvijā
22. jūnijā, 16:30 Pētījums: Emigrācijas rezultātā strauji sarūk iedzīvotāju skaits Austrumeiropā
22. jūnijā, 15:30 Atsevišķos novados spēcīgā vēja dēļ traucēta elektroapgāde

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

Projekti

Projekti

Projekti