FKTK piemēro "Baltic International Bank" 1,1 miljona eiro sodu 0

Ceturtdiena, 10 mar 2016, 07:00 Versija drukāšanai

FKTK piemēro "Baltic International Bank" 1,1 miljona eiro sodu
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome trešdien nolēmusi piemērot "Baltic International Bank" un tās valdes priekšsēdētājai Ilonai Guļčakai soda naudu – bankai 1,1 miljona eiro un vadītājai 25 tūkstošu eiro apmērā, aģentūrai BNS pavēstīja FKTK.


Komisija pārbaudēs secinājusi, ka "Baltic International Bank" vairākkārt pārkāpusi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (NILLTFNL) un Klientu padziļinātās izpētes normatīvo noteikumu prasības, iesaistoties vairākos darījumos, kas pakļāvuši banku būtiskam noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un reputācijas riskam.

 

"Banka nebija pievērsusi īpašu uzmanību vairākiem klientu veiktajiem sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, tostarp nebija noskaidrojusi naudas izcelsmi un savlaicīgi atklājusi aizdomīgu darījumu shēmu ar valūtas maržinālās tirdzniecības (rolling spot forex) darījumiem," pauda FKTK.

 

Ņemot vērā bankas darbības orientāciju uz ārvalstu tirgiem, kas var būt pakļauti paaugstinātam NILLTF riskam, FKTK norāda, ka ir īpaši būtiski, lai banka nodrošina atbilstošu klientu izpēti, uzraudzību un iekšējās kontroles sistēmas efektīvu darbību.

 

"Izvērtējot "Baltic International Bank" valdes priekšsēdētājas Ilonas Guļčakas atbildību, FKTK ņēma vērā, ka laika posmā no 2003. līdz 2015.gadam viņa bija atbildīga arī par NILLTFN jautājumiem bankā un nebija atbilstoši un savlaicīgi rīkojusies, lai novērstu bankas iesaistīšanos aizdomīgos darījumos, tādejādi pakļaujot banku noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un reputācijas riskam," uzsvēra komisijā.

 

Lemjot par sankciju piemērošanu bankai, FKTK ņēma vērā, ka banka izpilda visas regulējošās prasības, kā arī paudusi apņemšanos uzlabot iekšējās kontroles sistēmu, tāpēc komisija lēma nepiemērot bankai maksimālo sodu, bet gan 1 100 000 eiro. Atbilstoši Kredītiestāžu likumam (KIL) FKTK par šādiem pārkāpumiem ir tiesīga piemērot soda naudu līdz 10% no bankas iepriekšējā finanšu gada kopējo neto ienākumu summas.

 

"Lemjot par soda apmēru bankas valdes priekšsēdētājai, FKTK ņēma vērā, ka viņa atzinusi, ka bankas iekšējās kontroles sistēma nav bijusi pilnīga un apņēmusies strādāt pie tās pilnveides, tostarp pie bankas darbinieku apmācības aizdomīgu darījumu atpazīšanā, lai nākotnē šādi pārkāpumi vairs netiktu pieļauti. KIL paredz, ka par fiziskas personas pārkāpumiem FKTK var piemērot soda naudu 50-100% apmērā no personas iepriekšējā gadā gūtajiem ienākumiem. Taču FKTK var lemt par soda naudas apmēra samazināšanu, ja tirgus dalībnieks brīvprātīgi novērsis pārkāpuma sekas, pirms FKTK padome pieņēmusi lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu," skaidroja FKTK.

 

Papildus bankai ir noteikti vairāki tiesiskie pienākumi, tajā skaitā bankas valdei izvērtēt bankas iekšējās kontroles sistēmu un veikt nepieciešamos pasākumus tās darbības pilnveidošanai un efektivitātes nodrošināšanai, veikt neatkarīgu bankas iekšējās kontroles sistēmas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā novērtēšanu, piesaistot kompāniju, kurai ir atbilstošas zināšanas un pieredze ASV normatīvo aktu atbilstības izvērtēšanas jomā, veikt bankas klientu bāzes revīziju un pieņemt lēmumu par sadarbības pārtraukšanu ar klientiem, kuri rada bankai nesamērīgi augstu reputācijas vai NILL risku.

 

Attiecīgais lēmums ir apstrīdams FKTK vai pārsūdzams Administratīvajā apgabaltiesā mēneša laikā no dienas, kad paziņots adresātam.

 

"Baltic International Bank" aģentūrai BNS pavēstīja, ka banka respektē FKTK lēmumu par soda piemērošanu bankai un valdes priekšsēdētājai. "Komisijas lēmums attiecas uz klientu pagātnes darījumu izvērtēšanas un dokumentēšanas nepietiekamību, no šodienas skata punkta to vērtējot kā nepietiekošu bankas klientu izpēti. Lēmums ir pieņemts par pārbaudes rezultātiem, kas tika veikta pirms gada. Pārbaudes laikā nelikumīgi darījumi konstatēti netika. Banka visas konstatētās nepilnības ir jau novērsusi," informēja bankā,

 

FKTK padomes lēmums "Baltic International Bank" klientus un ikdienas darbu nekādi neietekmē. Stabili finanšu rādītāji un iepriekšējo gadu peļņa ļauj samaksāt uzlikto sodu.

 

Banka sola turpināt konstruktīvu sadarbību ar FKTK Latvijas banku sektora starptautiskās konkurētspējas stiprināšanai.

 

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Latvijas "Baltic International Bank" pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 715,5 tūkstošu eiro peļņu pretstatā zaudējumiem 2014.gadā. Savukārt bankas grupas peļņa pērn bija 648,4 tūkstoši eiro.

 

Bankas grupā ietilpst arī "BIB Consulting", "BIB Real Estate", "Gaujas īpašumi" un kompānija "Global Investments". Pēc aktīvu apmēra "Baltic International Bank" 2015.gada beigās bija 12.lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati. Bankas lielākie īpašnieki ir Valērijs Belokoņs (69,89%) un Vilorijs Belokoņs (30%).

0
Autors:BNS
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni
21. decembrī, 08:17 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 08:13 Izsludināts Ziemassvētku noformējuma konkurss “Pasakainie Ziemassvētki”
18. decembrī, 09:32 Kādus projektus pilsētā plāno realizēt nākamajos 7 gados?
17. decembrī, 12:46 No 9. decembra ir aizliegts atrasties uz ūdenstilpju ledus pilsētas teritorijā
15. decembrī, 20:46 Ziemassvētku noskaņas Daugavpils Tūrisma informācijas centrā
14. decembrī, 16:23 Mūžībā devies Daugavpils pašvaldības policijas priekšnieks Genādijs Kaminskis
14. decembrī, 13:00 Sociālais dienests uzsāk braukšanas karšu noformēšanu daudzbērnu ģimenēm
14. decembrī, 10:05 Pilsētniekus uzrunās atpazīstamie Daugavpils iedzīvotāji

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti