Gripas laikā no aptiekām pazudušas izplatītākās bērnu antibiotikas 0

Pirmdiena, 02 feb 2015, 08:51 Versija drukāšanai

Gripas laikā no aptiekām pazudušas izplatītākās bērnu antibiotikas
Gripas epidēmijas laikā no Latvijas aptieku plauktiem pazudušas bērniem domātās izplatītākās un lētākās antibiotikas amoksicilīns, ziņo raidījums "LNT Ziņas sešos".Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks raidījumam stāstīja, ka šāda problēma ir ne tikai Latvijā, bet Eiropas līmenī - Eiropas ražotājiem radušās problēmas ar izejvielu piegādi.


Preparāta suspensijas, kas domātas mazuļiem, jau vairāk nekā divus mēnešus nevarot atrast nevienā Latvijas aptiekā, un farmakologi atzīst, ka situācija ir neikdienišķa.

 

"Tā nav ikdienas situācija. Īstenībā, kopš sevi atceros farmācijā, ar amoksicilīnu, kas būtībā ir viena no visizplatītākajām un pieejamākajām antibiotikām, šī ir pirmā reize. Kaut kā neatceros, kad tā būtu bijis," piebilda Zvejnieks.

 

Pirmie signāli no oficiālā amoksicilīnu saturošo zāļu "Hiconcil" izplatītāja "Krka Latvia" parādījušies decembra sākumā, kad tika paziņots par šo kompensējamo zāļu sarakstā esošo medikamentu nepieejamību.

 

"Mēdz būt situācijas, kad zāles netiek piegādātas. Tas ir saistībā ar ražošanas problēmām vai citiem iemesliem," skaidroja Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane. Janvāra sākumā izplatītājs paziņoja, ka "Hikoncil" piegāžu atsākšana pagaidām netiek plānota.

 

Pagājušā gada beigās šim preparātam vēl varēja atrast lētus un efektīvus aizvietotājus - tie maksāja tikpat, cik kompensējamais "Hikoncil". Taču pēdējo divu mēnešu laikā atrast aizvietotājus bērnu suspensiju formā gandrīz nebija iespējams - gripas epidēmijas dēļ medikamentu krājumi ātri izsīka.

 

Apstaigājot dažādas Rīgas aptiekas, raidījums nevienā no tām bērniem paredzēto amoksicilīnu neatrada. Vienā no Rīgas aptiekām gan farmaceiti ir atraduši risinājumu - amoksicilīna tabletes, kas domātas pieaugušajiem, tiek smalcinātas un no izveidotā pulvera, pievienojot rožu sīrupu, tiek izgatavota suspensija bērniem. Tas gan izmaksā dārgāk, turklāt netiks kompensēts. Pilnā cena ir ap 6-7 eiro.

 

VM tikmēr skaidro, ka marta beigās tiek plānoti grozījumi saistībā ar kompensējamajām zālēm.

 

Pirmkārt, tie skars paralēlo importu, ļaujot ievest lētākus medikamentus no Eiropas. Otrkārt, paplašināsies kompensējamo zāļu pacientu loks, un iecerēts, ka bērni saņems atlaidi līdz pat 18 gadiem, nevis līdz trīs gadu vecumam, kā tas ir tagad.

 

Kā ziņots, 20.janvārī vairākās pilsētās saslimstība ar gripu sasniedza epidēmijas apmērus, tāpēc tika izsludināts gripas epidēmijas sākums.

 

Līdz 27.janvārim Slimnīcās, kuras piedalās monitoringā, kopš gripas sezonas sākuma stacionēti 311 pacienti ar aizdomām par gripu.

 

No visiem stacionētajiem 57 pacienti bijuši vecumā līdz četriem gadiem, 47 pacienti vecumā no pieciem līdz 14 gadiem, 143 pacienti vecumā no 15 līdz 64 gadiem un 64 pacienti vecumā no 65 gadu vecuma.

 

Gripas izraisīta plaušu karsoņa gadījumos stacionēti 45 pacienti. Viens pacients bijis vecumā no pieciem līdz 14 gadiem, 21 pacients - vecumā no 15 līdz 64 gadiem, bet 23 pacienti - virs 65 gadu vecuma.

 

Trīs iepriekšējo nedēļu laikā saņemti četri paziņojumi par nāves gadījumiem saistībā ar gripas infekciju. Neviens no pacientiem pret gripu nav bijis vakcinēts.

0
Autors:daugavpils24.lv
Foto:Stock.XCHNG

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?
17. aprīlī, 17:58 Ar darbnīcām #DrošaLatvija viesojas reģionos, lai veicinātu noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
16. aprīlī, 14:24 “INŽENIERU ARSENĀLA” PIRMĀ GADADIENA - "1 GADS KĀ 1 DIENA"
3. aprīlī, 13:43 Nākamo apkures sezonu Daugavpils uzsāks ar zemāku tarifu
27. martā, 17:47 Daugavpils Inovāciju centrā aizritēja STEAM dienas
19. martā, 19:32 Stilīgas sarunas Daugavpilī
11. martā, 12:08 Izglītojoša izstāde “Kosmoss ikdienā”
6. martā, 10:16 Paziņojums par lokālplānojuma redakcijas nodošanu sabiedriskajai apspriešanai
5. martā, 10:06 AADSO aicina uz semināru par atkritumu apsaimniekošanu
20. februārī, 12:43 Iedzīvotāji var samazināt maksu par atkritumu izvešanu
31. janvārī, 09:46 Ja savlaicīgi neapmaksā apkures rēķinu, to sedz no priekšapmaksas
26. janvārī, 12:55 Tīrot katlus šķeldas katlumājā, sekmē to darbības efektivitāti
19. janvārī, 13:14 Renovēto māju iedzīvotāji par apkuri maksā krietni mazāk
1. janvārī, 00:00 Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa apsveikums Jaunajā gadā
27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti