LTVC: trešajā ceturksnī Latvijā visvairāk pieaugušas zemeņu cenas 0
Savukārt kartupeļu cenas ir pieaugušas par 37%, ziedkāpostu cenas - par 32%, mandarīnu cenas - par 20%, griķu - par 18%, rīsu cenas – par 15%. Tāpat par 14% ir pieaugušas arī citronu cenas, par 13% - cūkgaļas ribiņu cenas, savukārt par 11% - olīveļļas metāla kārbā un siera "Brie Prezident" cenas. Trešajā ceturksnī ir pieaugušas arī sāls (7%), liellopu gaļas filejas un piena šokolādes (6%) cenas, kā arī pilnpiena ar tauku saturu 2% (5%) cenas.
LTVC vadītāja Ingūna Gulbe norādīja, ka kopš jaunās dārzeņu, augļu un ogu ražas nokļūšanas veikalā, to cenas pamatā ir samazinājušās.
Vislielākais cenu samazinājums šī gada trešajā ceturksnī bija plūmēm par 78%, zaļajām vīnogām par 54%, vietējiem tomātiem 52%, dzeltenajai paprikai par 37%, sarkanajai paprikai par 32%, bumbieriem 27%, liellopu gaļai ar kaulu 21%, banāniem 19%, redīsiem 18%, vietējiem gurķiem – par 17% un salātiem podiņā – par 14%.
Tāpat cenas ir pieaugušas arī āboliem "Jonagold" - par 9%, sīpoliem - par 8%, pusžāvētai desai, sieram ar tauku saturu 45-50% un skābajam krējumam ar tauku saturu 25% par 7%. Tāpat cenas ir samazinājušās arī maizes batonam no kviešu miltiem (6%) un tostermaizei (5%).
Gulbe norādīja, ka tostermaizes un batona no kviešu miltiem cenu samazināšanās ir saistīta ar zemo iedzīvotāju pirktspēju. "Ražotāji un tirgotāji cenšoties noturēt pircēju, ražo viņu makam atbilstošas cenas produktus," norādīja Gulbe.
Viņa arī piebilda – tā kā piena produktu un eļļu cenas pasaulē nav kāpušas, bet samazinājušās, tad nav īsti racionāla skaidrojuma šo produktu mazumtirdzniecības cenu pieaugumam mūsu lielveikalos. Arī turpmākajā periodā pasaulē netiek prognozēts būtisks pārtikas cenu pieaugums.
LTVC ir izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Kopš 2004.gada 1.maija LTVC ir uzdots vākt, apkopot un sniegt Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības politikas veidošanai - lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.
Autors: | BNS |
Foto: | freeimages.com |