Latvijas Bankas ekonomists: otrā ceturkšņa IKP kāpums vērtējams kā ļoti labs 0

Ceturtdiena, 30 jūl 2015, 22:58 Versija drukāšanai

Latvijas Bankas ekonomists: otrā ceturkšņa IKP kāpums vērtējams kā ļoti labs
Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums šogad otrajā ceturksnī ir vērtējams kā ļoti labs un liecina, ka šajā gadā kopumā ekonomikas izaugsme būs tuvu iepriekš prognozētajiem 2%, Latvijas Bankas uzturētajā ekonomiskās analīzes vietnē "makroekonomika.lv" atzīmē centrālās bankas ekonomists Igors Kasjanovs.


Viņš norāda, ka Latvijas IKP 2015.gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pirmo ceturksni, izslēdzot sezonalitāti, ir pieaudzis par 1,2%, kas ir pēdējā laika straujākais IKP pieaugums ceturkšņa laikā - pēdējo reizi tik straujš ekonomikas pieaugums ceturkšņa laikā bija vien 2013.gadā.

 

"Latvijas Bankas operatīvie prognozēšanas modeļi ceturkšņa laikā norādīja uz to, ka izaugsme varētu būt visai strauja. Otrajā ceturksnī labi rezultāti bija vērojami apstrādes rūpniecībā, kas arī noteica IKP salīdzinoši straujo izaugsmi. Arī enerģētikas izlaide pēc ārkārtīgi neveiksmīgā pirmā ceturkšņa nedaudz atkopās," sacīja Kasjanovs.

 

Vienlaikus viņš arī atzīmēja, ka, protams, kā galvenais panākuma avots kārtējo reizi jāmin "KVV Liepājas metalurga" faktors - tieši šā gada otrajā ceturksnī ir redzams tā darbības sākšanas lielākais efekts, kas tādējādi pozitīvi ietekmēja gan apstrādes rūpniecības izlaides apmēru, gan IKP.

 

Tāpat Kasjanovs minēja, ka arī ķīmisko vielu ražošanā ir bijis viens lielāks gatavās produkcijas sūtījums, kas nodrošināja apstrādes rūpniecības izlaides pieaugumu aprīlī.

 

Savukārt IKP izaugsmi, pēc Latvijas Bankas ekonomiste teiktā, ierobežoja vājāks transporta nozares sniegums – ostu un dzelzceļa darbības rādītāji joprojām neiepriecināja. Arī ziņas, kas nāk no būvniecības nozares, galvenokārt liecina par labākajā gadījumā neaugošu nozares izlaidi.

 

"Šobrīd pieejamā informācija liecina, ka šā gada IKP iznākums būs tuvs iepriekš prognozētajam - 2%. Lai arī otrā ceturkšņa rezultāts ir vērtējams kā ļoti labs un tas, iespējams, varētu nodrošināt dažas desmitdaļas augstāku IKP šajā gadā, tomēr ir jāņem vērā, ka to ir noteikuši vienreizēji faktori apstrādes rūpniecības nozarē. Diezin vai turpmākajos ceturkšņos atradīsies tādi faktori, kas spēs uzturēt IKP izaugsmi tik augstā līmenī. Drīzāk otrādi - ir iespējami kādi negatīvi pavērsieni. Piemēram, nav noslēpums, ka piensaimnieki un zivjrūpnieki šobrīd piedzīvo ne tos labākos laikus. Savukārt "KVV Liepājas metalurga" rūpnīcas turpmākā darbība joprojām ir miglā tīta. Tāpat nevar izslēgt situācijas pasliktināšanos attiecībā uz Krieviju. Pēdējo nedēļu Krievijas rubļa vērtība atkal pakāpeniski sākusi mazināties, kā arī nevar izslēgt jaunu sankciju ieviešanu. Tajā pašā laikā ir arī daži pozitīvi faktori, ko vērts pieminēt. Tā kā atalgojuma kāpums joprojām saglabājas salīdzinoši straujš, tas dod "degvielu" iekšējā pieprasījuma pieauguma uzturēšanai. Jautājums gan paliek atklāts par to, cik ilgi atalgojuma kāpums turpinās augt bez noturīgas eksporta un produktivitātes izaugsmes," sacīja Kasjanovs.

 

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijas IKP šogad otrajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem ātrā novērtējuma datiem, ir pieaudzis par 2,7%, salīdzinot ar 2014.gada attiecīgo laika periodu. Savukārt, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, Latvijas ekonomika 2015.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2014.gada otro ceturksni, augusi par 2,6%.

 

Tāpat statistikas pārvaldes dati liecina, ka šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pirmo ceturksni IKP apmērs, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, ir palielinājies par 1,2%.

 

Precizēti un izvērsti 2015.gada otrā ceturkšņa IKP dati tiks publicēti 31.augustā.

0
Autors:BNS

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Vakar, 16:54 Daugavpils universitātē tiks piesaukts pavasaris
Vakar, 14:44 21. marts – Starptautiskā Meža diena (VIDEO)
Vakar, 12:49 ALTUM 22. martā Daugavpilī aicina uz “Starta dienu” jaunajiem uzņēmējiem
Vakar, 11:59 “Maxima Latvija” uzsāk vēsturisku sadarbību ar LVS un LHF bērnu un jauniešu sporta jomā
Vakar, 11:50 AS «Daugavpils satiksme» veic restrukturizāciju
20. martā, 21:22 Vai būt Daugavpilī Bērnu spīdveja skolai? (VIDEO)
20. martā, 21:00 “Siltās tikšanās ar Dautkom” ( VIDEO)
20. martā, 15:54 Teātra LAVKA
20. martā, 09:33 Daugavpils mazākumtautību skolu gatavība pārejai uz mācībām valsts valodā
20. martā, 09:26 Sākas pieteikšanās projektu konkursam “Latvijas sakrālais mantojums”
20. martā, 09:04 Iespēja pieteikties atbalstam mežsaimniecībā
20. martā, 08:59 “Forevers” pētījums atklāj TOP 3 pirktākos gaļas produktus Latvijā
20. martā, 08:48 Daugavpilī norisināsies simpozijs izglītības iestāžu vadītājiem
20. martā, 08:25 Darba piedāvājumi Daugavpilī (2018. gada 19.martā)
19. martā, 21:50 Par kuru kandidātu Krievijas pilsoņi Daugavpilī atdeva savu balsi (VIDEO)

 

Padomi no «DauTKom»

Padomi no DauTKom

Reklāma

 

Dautkom ziņas

Dautkom ziņas

Projekti

Projekti

Projekti