Valsts kontrole paziņo par konstatētajiem pārkāpumiem pašvaldībās 1

Ceturtdiena, 08 jan 2015, 09:06 Versija drukāšanai

Valsts kontrole paziņo par konstatētajiem pārkāpumiem pašvaldībās
Piešķirot pabalstus un nekustamā nodokļa atvieglojumus, deviņas no desmit pārbaudītajām pašvaldībām ir prettiesiski izlietojušas budžeta līdzekļus vismaz 124 tūkstošu eiro apmērā, trešdien žurnālistiem paziņoja Valsts kontroles (VK) pārstāvji.Valsts kontrole, veicot pārbaudes Jelgavā, Siguldas novadā, Liepājā, Kuldīgā, Rundāles novadā, Kandavas novadā, Daugavpilī, Ludzas novadā, Rēzeknes novadā, secinājusi, ka valstī nav izstrādāta un apstiprināta vienota sociālās palīdzības politika valstī esošās nabadzības mazināšanā, kas nozīmē, ka nepastāv vienota izpratne par to, kā sniedzama sociālā palīdzība.


Kļūdas nav konstatētas tikai Liepājas pilsētas pašvaldībā.

 

VK konstatējusi, ka pašvaldībām nav vienota izpratne par sociālās palīdzības pamatprincipiem un sniedzamiem atbalsta veidiem. Tāpat nav vienotas izpratnes par rīcības brīvību trūcīgās ģimenes (personas) statusa piešķiršanā.

 

"Ja man sociālās palīdzības būtu jāraksturo divos vārdos, tad tie būtu "neizpratne" un "neesamība"," teica valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

 

VK norāda, ka pašvaldības politiku veido, izmantojot nepareizu informāciju par sociālās palīdzības veidiem un apmēru. Valsts statistikas pārskatos 2013. gadā neatbilstoši norādīti pabalsti vismaz 223 tūkstošu eiro apmērā.

 

Galvenais kļūdas rašanās iemesls ir tas, ka sociālie dienesti par ģimenes ienākumiem un materiālo stāvokli nebija pārliecinājušies tiem pieejamās valsts informācijas sistēmās un reģistros.

 

Vairāku pašvaldību sociālie dienesti nebija pārbaudījuši, vai ģimene (persona) nav guvusi ienākumus no saimnieciskās darbības, no metāllužņu pārdošanas, no Lauku atbalsta dienesta saņemtajām subsīdijām.

 

Tāpat pašvaldību sociālie dienesti nebija pārbaudījuši, vai ģimenei nepieder kapitāla daļas uzņēmumā vai lauksaimniecības tehnika.

 

No Valsts kontroles izlasē 477 iekļautajām ģimenēm no 2013. gada 1. janvāra līdz 2014. gada aprīļa beigām trūcīgās ģimenes statuss bija spēkā vai bija piešķirts 377 ģimenēm, no tām tikai 121 ģimenei trūcīgās ģimenes statuss bija piešķirts tiesiski. Savukārt 256 ģimenēm šādu statusu nebija tiesību iegūt.

 

Krūmiņa kā "visdāsnāko pašvaldību" minēja Daugavpili, kur ir septiņi dažādu pabalstu veidi, bet kā pašvaldību ar vismazāk atbalsta iespējām trūcīgajām personām - Kandavas novada pašvaldību.

 

VK skaidro, ka pašvaldības drīkst brīvi lemt par vienreizējo pabalstu ārkārtas situācijā, tomēr šis pabalsts bieži tiek izmantots, lai novērstu pašvaldību pieļautās nepilnības to izveidotajās sociālo pabalstu sistēmās, piemēram, apbedīšanas vai veselības aprūpes izdevumu segšanai, lai gan citas pašvaldības to nosaka kā atsevišķu pabalstu.

 

Tāpat pabalsti tika piešķirti arī tādu vajadzību nodrošināšanai, kas neatbilst ārkārtas pabalsta piešķiršanas mērķim. Piemēram, Daugavpils pilsētas pašvaldība apmaksāja ceļa izdevumus dalībai Ļeņingradas blokādes dalībnieku salidojumā Sanktpēterburgā.

 

Rundāles novada pašvaldības darbību sociālās palīdzības jomā nemaz nevar pārbaudīt, jo revīzijā konstatēts, ka tajā netiek veikta vienota un pārskatāma klientu un tiem sniegto pakalpojumu uzskaite, secināts revīzijā.

 

VK norāda, ka retajā pašvaldībā ir veikts mērķtiecīgs izvērtējums par iedzīvotāju sociālo situāciju un viņu pamatvajadzībām, tāpēc arī nav izveidota efektīva sociālās palīdzības sistēma. Lielākoties pašvaldību darbību nosaka to finansiālās iespējas.

 

Piemēram, izmantojot Ministru kabineta piešķirto rīcības brīvību, dažas pašvaldības ir noteikušas, ka par trūcīgu ir atzīstama ģimene, kurai pieder līdz pat sešiem nekustamajiem īpašumiem vai līdz pat deviņiem transportlīdzekļiem. Tajā pašā laikā citās pašvaldībās ģimene nav tiesīga iegūt trūcīgās personas statusu pat tad, ja tai pieder traktors, kas tiek izmantots piemājas saimniecības uzturēšanai.

 

Spilgts piemērs ir arī dzīvokļa pabalsts, kas vienā pašvaldībā tiek piešķirts tikai trūcīgām ģimenēm ar bērniem, bet kaimiņu pašvaldībā dažādi pabalsti ir paredzēti ģimenēm ar ienākumiem līdz pat 320 eiro uz vienu cilvēku mēnesī, pauž VK.

 

Katrā trešajā pašvaldībā nav ieviests maznodrošinātas ģimenes statuss, kas piešķir tiesības saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, kā arī dažādus valsts noteiktos tiesiskos labumus (piemēram, tiesības uz valsts nodrošināto juridisko palīdzību, kā arī no 2015. gada 1. janvāra tiesības saņemt elektroenerģiju par samazinātu tarifu).

 

Tajā pašā laikā ir pašvaldības, kurās nepamatoti, pat prettiesiski tiek ierobežota pabalstu saņemšana - piemēram, lai saņemtu dzīvokļa pabalstu vai bērna piedzimšanas pabalstu, personai jābūt deklarētai noteiktajā pašvaldībā vismaz vienu gadu.

 

2010. gadā Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam, nabadzības mazināšana tika izcelta kā prioritārs valsts ilgtermiņa rīcības virziens, kura īstenošanai nepieciešama efektīva sociālās palīdzības sistēma.

 

Tomēr četru gadu laikā šī prioritāte tikusi īstenota, tikai pasūtot pētījumus un gatavojot informatīvos ziņojumus. Tikmēr sociālās palīdzības sniedzējām - pašvaldībām nav vienotas izpratnes par sociālās palīdzības pamatprincipiem un atbalsta veidiem, un pabalstus tās piešķir, kā prot.

0
Autors:DELFI
Foto:Jurijs Dunaiskis

Komentāri (1)

Citas ziņas

 

27. novembrī, 14:18 “Daugavpils satiksme”: viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksa pieaug līdz 1,56 eiro
10. novembrī, 12:57 Šogad oktobrī par apkuri maksāsim mazāk, pat bez valsts atbalsta
2. novembrī, 13:47 Informācija mājokļa pabalsta saņēmējiem
30. oktobrī, 09:45 Budžeta izveide: padomi un rīki
26. oktobrī, 14:51 “Lidl” akcija – viens no labākajiem veidiem, kā gudri iepirkties
25. oktobrī, 10:10 Apkures tarifs Daugavpilī saruks par vēl 5%; “apkures grozā” – šķelda un propāna butāna maisījums
18. oktobrī, 15:25 Daugavpilietei Marijai Trošinai apritēja 104 gadi!
17. oktobrī, 13:29 Tiek apspriesta valsts lielāka iesaistīšanās Daugavpils reģionālās slimnīcas pārvaldībā
11. oktobrī, 10:07 Olimpiskajā centrā notiks populārās grupas «BERMUDU DIVSTŪRIS» lielkoncerts
3. oktobrī, 08:53 Pabalsts politiski represētai personai, komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušai personai, Otrā pasaules kara, Afganistānas kara un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam
2. oktobrī, 10:15 Mēs turpinām trokšņot!
25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
druiryehj 25 janvārī 2015 14:02

Neviens pašvaldības darbinieks ne-parko neatbild.var zagt. Izveidoja priekš sevis labus likumus

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti